Prognozy dla polskiej gospodarki? Pojawiły się pierwsze rysy
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) obniżył się w kwietniu o 1,1 do 160 pkt. To pierwszy poważniejszy spadek od sierpnia 2022 roku. – Wiele wskazuje na to, że główny motor wzrostu gospodarki, jakim była konsumpcja, uległ zatarciu, zaś pożądany z punktu widzenia rozwoju gospodarki wzrost inwestycji ciągle nie następuje – wskazuje BIEC.
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wyliczany jest przez BIEC jest na podstawie ośmiu komponentów. W kwietniu pięć uległo pogorszeniu w porównaniu z wcześniejszym miesiącem, jedna się nie zmieniła i jedna uległa poprawie.
Od roku nie widać istotnego przełomu w napływie nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Dotyczy to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i tych kierowanych do zagranicznych odbiorców. Przedsiębiorcy wskazują na utratę konkurencyjności wobec zagranicznych dostawców, zaś wśród barier ograniczających ich działalność wymieniają przede wszystkim rosnące koszty energii oraz wzrost kosztów pracy – wylicza BIEC w komentarzu do badania.
Pogarsza się sytuacja finansowa firm
Biuro wskazuje w badaniu, że wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej negatywnie wpływa na stan finansów w przedsiębiorstwach.
BIEC zauważa, że od jesieni ubiegłego roku oceny przedsiębiorców stanu finansów w firmach nie ulegały zmianom z utrzymującą się kilkunastoprocentową przewagą firm odczuwających permanentne pogarszanie się sytuacji finansowej nad odsetkiem firm, które odczuwają poprawę w tej kwestii. Tymczasem w kwietniu nastąpił wyraźny spadek zapasów wyrobów gotowych.
Nastąpiło to w warunkach niezbyt optymistycznych danych na temat wielkości produkcji, dynamiki sprzedaży detalicznej oraz odkładania się zapasów w miesiącach poprzednich. Zmiana ta świadczy o świadomej polityce redukowania ich poziomu stosownie do ograniczonego popytu. Działanie to pozwala firmom zredukować nieco koszty związane z ich utrzymaniem – wyjaśnia BIEC.
Więcej wiadomości na temat koniunktury gospodarczej
Sytuacja na giełdzie
BIEC odnotowało, że na warszawskiej giełdzie WIG nie zmienił się istotnie w stosunku do wcześniejszego miesiąca.
Nie mniej jednak hossa na warszawskim parkiecie trwa już półtora roku. W ostatnim czasie najwięcej zyskiwały firmy budowlane, deweloperskie i sektor bankowy, co jednoznacznie należy wiązać z wdrażanymi programami mieszkaniowymi – zaznacza Biuro.