REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Tak Polacy ryzykują zdrowiem i życiem w pracy. Najgorzej jest na Śląsku, najprzyjemniej w Warszawie

Z danych GUS za 2022 rok wynika, że w warunkach zagrożenia obowiązki zawodowe wykonywało 442,3 tys. pracowników, czyli 6,5 proc. zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (firmy powyżej dziesięciu osób). W 2021 roku było to odpowiednio 443,3 tys. i 6,6 proc. Najgorzej mają pracujący na Śląsku.

12.07.2023
9:58
wegiel-harmonogram-kopalnie
REKLAMA

Najwięcej osób w warunkach zagrożenia pracowało w województwach śląskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Na Górnym Śląsku co siódmy zatrudniony wykonuje obowiązki zawodowe, narażając zdrowie i życie. Najbezpieczniejszą pracę oferują firmy w województwie mazowieckim – zaledwie co 35. osoba pracuje w warunkach szkodliwych. Nietrudno się domyślić, że chodzi przede wszystkim o miejsca pracy, które oferuje Warszawa.

REKLAMA
Źródło: GUS

Co szósty pracownik wykonujący obowiązki z narażeniem zdrowia to kobieta

Biorąc pod uwagę płeć widzimy, że w warunkach zagrożenia pracują głównie mężczyźni. W 2022 roku kobiety stanowiły 17,7 proc. wszystkich zatrudnionych w ciężkich warunkach, co oznacza, że blisko co szósta zatrudniona w ten sposób osoba była kobietą – wylicza Personnel Service.

Największy odsetek pań w szkodliwych warunkach zatrudniają pracodawcy w województwie łódzkim. Co trzecia osoba zatrudniona w tym regionie w szczególnych zawodach była kobietą.

Najkorzystniej przedstawiała się sytuacja Polek w województwie małopolskim, gdzie co ósma osoba zatrudniona w warunkach zagrożenia była kobietą.

Nie tylko górnictwo i hutnictwo

Jeśli chodzi o branże, Krzysztof Inglot z Personnel Service wskazuje, że najcięższe warunki tradycyjnie panują w górnictwie, hutnictwie, energetyce, chemii, budownictwie, przemyśle ciężkim, transporcie, rolnictwie i w gospodarce komunalnej.

Źródło: GUS

Patrząc historycznie od 2017 roku odsetek pracujących w warunkach zagrożenia spada. Przed sześciu laty wynosił 7,7 proc., podczas gdy jeszcze w 2010 roku było to 9,7 proc. – zauważa Personnel Service.

Krzysztof Inglot zauważa, że spadek liczby zatrudnionych w sektorach oferujących zatrudnienie w warunkach zagrożenia to efekt zielonej transformacji.

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę w każdym miejscu pracy kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są kluczowe – ostrzega ekspert.

Jak podkreśla, w każdym miejscu zatrudnienia ważne są dwa elementy identyfikowanie czynników zagrożenia oraz odpowiednia profilaktyka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA