REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca marzeń każdego Polaka? Panie mają jej dość

Mimo że kobiet pracujących w branży IT jest niewiele, to prawie 1/3 z nich rozważa rzucenie pracy. A jaki jest tego powód? Przede wszystkim brak szkoleń, wsparcia i chęć lepszego wynagrodzenia. Z opinii ekspertów wynika, że firmy, które chcą zapewnić sobie różnorodność wśród pracowników, muszą jeszcze mocniej postawić na mentoring, by wykorzystać potencjał i umiejętności kobiet.  

04.05.2024
16:23
Praca marzeń każdego Polaka? Panie mają jej dość
REKLAMA

Jak wynika z corocznego raportu „Women in Tech” przygotowanego dla firmy technologicznej SkillSoft, blisko jedna trzecia (31 proc.) kobiet zatrudnionych w firmach technologicznych na całym świecie może odejść z pracy w ciągu najbliższych 12 mies. To statystyka druzgocąca dla świata technologii, bo i tak kobiety stanowią niewielką część tej branży.

REKLAMA

Z marcowych danych PwC wynika bowiem, że mniej niż jedna trzecia pracowników sektora technologicznego na całym świecie to kobiety, a w przypadku pracowników zajmujących się sztuczną inteligencją odsetek ten spada do zaledwie 22 proc. Co równie niepokojące, kobiety stanowią jedynie 28 proc. absolwentów studiów inżynierskich. 

Szefowie nie dostrzegają potencjału kobiet

Dlaczego jednak kobiety, gdy już przebrną przez lata edukacji i przez sito rekrutacji, zamierzają zrezygnować, z wydawałoby się wymarzonej, bo dobrze płatnej, perspektywicznej i rozwojowej pracy?

Według SkillSoft aż 40 proc. ankietowanych pracownic stwierdziło, że głównym powodem chęci opuszczenia organizacji jest kierownictwo działu lub firmy, 39 proc. wskazało brak szkoleń i rozwoju, a tylko 26 proc. stwierdziło, że wynagrodzenie miałoby wpływ na ich decyzję o odejściu.

Mamy do czynienia z liderami w firmach technologicznych, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z potencjału kobiet na rynku IT.  Wnoszą one odmienne perspektywy i doświadczenia w świat nowych technologii - mówi Jarūnė Preikšaitė, CEO Women Go Tech firmy, która w Polsce przeprowadza kursy ułatwiające wejście kobietom w świat IT.

I dodaje, że sektor ten korzysta z ich umiejętności choćby w zakresie programowania, bo w niczym nie różnią się od tych posiadanych przez mężczyzn, ale też pomysłów i spojrzeń czy interpretacji, które mogą przyczynić się do tworzenia lepszego oprogramowania i innowacji.

Szefowie organizacji często jednak nie dostrzegają potrzeby, żeby wspierać, włączać i inspirować kobiety do pracy w IT. Jakby nie zauważając barier stworzonych kobietom w tym sektorze przez dziesiątki lat - uważa Jarūnė Preikšaitė.

Więcej wiadomości na temat pracy w IT można przeczytać poniżej:

Brak wsparcia menagera i dostrzegalne podziały w zespołach

Kobiety, ale też i ich koledzy w pracy jednak te przeszkody widzą, bo aż około 85 proc. pytanych w ankiecie przygotowanej dla SkillSoft twierdzi, że w ich zespole występuje różnica między płciami. Zauważono również, że respondenci spore niezadowolenie wyrażali w związku z brakiem wsparcia menedżerskiego (29 proc.).

Rozpoczęcie swojej podróży w IT jest jak eksploracja lasu bez mapy i doświadczenia. Drogi są niejasne, mogą być ślepe, więc niektóre mogą zaprowadzić cię w złym kierunku, inne zaś prowadzą prosto na piękną polankę. Mentoring jest dla mnie pomaganiem innym w tej podróży – opisuje Tomasz Kunicki, Senior Software Developer w Nord Security, a także jeden z mentorów na kursie organizowanym przez Women Go Tech. 

Tłumaczy też, że gdy ktoś jest obok łatwiej wyznaczać cele, rozpoznawać trudności, odrzucić niepotrzebny bagaż stresu czy strachu, i na końcu zrealizować to, co początkowo wydawało się nieosiągalne.

Brak szkoleń to główna przeszkoda

Badanie SkillSoft wykazało ponadto, że główną przeszkodą stojącą przed kobietami w karierze zawodowej w branży technologicznej jest brak szkoleń, w szczególności podnoszenia umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii, takich jak generacyjna sztuczna inteligencja. Aż 41 proc. kobiet z branży stwierdziło, że oczekuje szkoleń z zakresu AI. 

Zaangażowanie i wzmocnienie pozycji kobiet przy tworzeniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia projektowania i wdrażania technologii w sposób sprawiedliwy i włączający - podkreśla Jarūnė Preikšaitė.

Ekspertka zauważa też, że różnorodność sprzyja innowacjom, dlatego rozwijanie umiejętności kobiet w zakresie AI może prowadzić do opracowania bardziej kreatywnych i sprawiedliwych rozwiązań problemów biznesowych.

To ważne, tym bardziej że marcowe badanie opublikowane przez UNESCO jest bardzo krytyczne wobec firm, które zajmują się tzw. dużymi modelami językowymi (LLM), które pomagają rozmawiać sztucznej inteligencji z użytkownikami - podają eksperci.

Według analizy tworzących raport popularne narzędzia wykorzystujące AI przydzielały mężczyznom bardziej zróżnicowane stanowiska o wysokim statusie, takie jak inżynier, prawnik i lekarz, jednocześnie często spychając kobiety do ról tradycyjnie niedocenianych lub napiętnowanych społecznie, takich jak sprzątaczka, kucharka, czy prostytutka.  

Uprzedzenia związane z płcią w generatywnej sztucznej inteligencji pokazuje, jak wszechobecne stereotypy czają się w danych wykorzystywanych do trenowania tych modeli - diagnozuje  Jarūnė Preikšaitė.

REKLAMA

Wyjaśnia też, że w miarę jak coraz więcej kobiet dołączy do grona programistów, badaczy i liderów z dziedziny sztucznej inteligencji, pojawi się szerszy zakres perspektyw, które będą niezbędne przy opracowywaniu modeli odzwierciedlających pełne spektrum ludzkich doświadczeń.

Według badania SkillSoft oprócz sztucznej inteligencji kobiety w technologiach są zainteresowane rozwijaniem umiejętności przywództwa i zarządzania (37 proc.) oraz zarządzania projektami (23 proc.). 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA