REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca w IT. Będą duże rekrutacje i podwyżki pensji

Małe firmy IT w największym stopniu cięły zatrudnienie w ubiegłym roku. Duże podmioty również zwalniały, ale nie tak intensywnie – wynika z „Raportu Płacowego Branży IT 2024” ogłoszonego we wtorek przez Organizację Pracodawców Usług IT SoDA. W tym roku branża IT szykuje się do odbicia, prognozowane są spore rekrutacje i podwyżki płac.

17.04.2024
19:01
Praca w IT. Będą duże rekrutacje i podwyżki pensji
REKLAMA

Zarobki w IT nadal są bardzo atrakcyjne. Największe pensje dostają profesjonaliści na stanowiskach Senior DevOps Engineer / Senior Cloud Engineer – 21 481 zł na umowach o pracę i 25 200 zł w ramach kontraktów B2B. Senior Software Developerzy są zaraz za nimi – z wynagrodzeniami odpowiednio 17 500 zł i 24 410 zł. W środku stawki znajdują się DevOps Engineer / Cloud Engineer (poziom mid, czyli specjalista ze średnim doświadczeniem) z pensją 15 805 zł na umowach o pracę i 20 495 zł dla B2B. Senior UI/UX Designerzy mogą liczyć na 15 400 zł przy umowach o pracę i 18 396 zł w przypadku współpracy na kontraktach B2B.

REKLAMA
 class="wp-image-2456422"

Najmniej wśród badanych specjalistów zarabiają Quality Assurance Engineer – 10 627 zł na umowę o pracę i 15 120 zł na kontrakcie B2B oraz i UI/UX Designer (poziom mid) – 10 195 zł na umowie o pracę i 11 500 zł na B2B.

Firmy IT inwestują w benefity pozapłacowe

Paweł Pustelnik, wiceprezes SoDA i COO Future Processing, potwierdza, że wynagrodzenia specjalistów IT wciąż rosną pomimo problemów, z jakimi boryka się branża.

Rynek nie jest jednorodny. Firmy w różnych momentach decydowały się na przyznanie podwyżek. Wciąż pewne specjalizacje cieszą się większym popytem. Pracowników biegłych w tych technologiach trudno pozyskać, przez co ich wynagrodzenia są zdecydowanie wyższe – wskazuje ekspert.

Z „Raportu Płacowego Branży IT 2024” wynika, że w 2023 r. pracodawcy chętniej niż w ubiegłym roku oferowali pracownikom dofinansowanie ich własnego rozwoju (87 proc. badanych firm), bonusy takie jak karty sportowe i bilety do kina (85 proc.) oraz dofinansowanie wyżywienia (40 proc.). Rok wcześniej było to odpowiednio 62 proc., 77 proc. i 32 proc. Nieco mniej popularne stały się benefity zdrowotne (spadek z 83 proc. do 80 proc.).

 class="wp-image-2456425"

Wraz ze zmieniającymi się potrzebami klientów oraz zmianą technologiczną wywołaną przez AI spodziewamy się stopniowej przebudowy zespołów. Konieczność pozyskania nowych umiejętności albo szybkiego doszkolenia się idzie w parze ze wzrostem liczby firm, które oferują pracownikom dofinansowanie szkoleń, kursów językowych czy dostęp do platform e-learningowych – mówi Anna Kołodziejczyk, Chief People Officer, Spyrosoft.

Firmy IT wśród największych wyzwań na 2024 r. wskazują presję finansową (32 proc.) oraz utrzymanie i rozwój pracowników (23 proc.). Ostatnie na liście obaw są rekrutacja (8 proc.) i adaptacja do zmian (2 proc.).

 class="wp-image-2456446"

Z raportu SoDA wynika, że blisko 3/4 firm IT planuje w tym roku przyznać pracownikom podwyżki wynagrodzeń o średnio 7 proc., a 61 proc. chce zwiększyć zatrudnienie.

Praca w IT. Większe zarobki i więcej zwolnień

Z raportu przygotowanego przez SoDA wynika, że rotacja w firmach IT była w ubiegłym roku wyraźnie niższa niż w latach ubiegłych. Mediana wyniosła 10 proc., a w latach 2021 i 2022 było to odpowiednio 18 i 15 proc. Mógł to być efekt niepewnej sytuacji na rynku pracy, ale też rosnące wynagrodzenia, które rok do roku zwiększyły się o 13 proc. dla B2B i aż o 22 proc. dla umów o pracę.

Z drugiej strony firmy były też bardziej skłonne do cięć zatrudnienia. Małe podmioty liczące do 50 pracowników zwolniły w 2023 r. aż o 26 proc. pracowników. Dla porównania duże podmioty powyżej 300 pracowników – 12 proc. Do tego 23 proc. zwolnień dotknęło firmy z miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców, w mniejszych miejscowościach było to 14 proc.

 class="wp-image-2456428"

Konrad Weiske, wiceprezes SoDA, CEO Spyrosoft, uważa, że spowolnienie gospodarcze przełożyło się do wyhamowania inwestycji w cyfryzację.

W konsekwencji firmy IT zostały zmuszone do poszukiwania oszczędności także w obszarze kapitału ludzkiego, między innymi poprzez redukcję zatrudnienia. Przez to obraz rynku pracy IT w 2023 r. nie był już tak dynamiczny jak w 2022 r. Spadła liczba wakatów, podobnie jak dobrowolna rotacja pracowników – wylicza ekspert.

Przemysław Mikus, wiceprezes SoDA, COO Liki, wskazuje, że 2024 r. ma przynieść odbicie.

Aż 61 proc. badanych przedsiębiorstw planuje zatrudniać, a 72 proc. przyznawać podwyżki. Prognozy na 2024 rok wskazują, że pensje wysokiej klasy ekspertów nadal będą rosły. Po latach dynamicznego wzrostu, wynagrodzenia w Polsce zbliżyły się do poziomów zachodnioeuropejskich – zauważa.

Jego zdaniem może to doprowadzić do stabilizacji wzrostów płac w mniej specjalistycznych dziedzinach.

Więcej wiadomości o pracy w IT

Sytuacja kobiet w IT

Odsetek kobiet zatrudnionych w firmach IT wyniósł 17 proc. i nie zmienił się w porównaniu z latami ubiegłymi. Najwięcej pań pracuje jako UX/UI designerzy (54 proc.), a najmniej jako DevOps / Cloud Engineerów (4 proc.).

W 80 proc. przypadków kobiety zarabiają mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach. Różnica wynosi 1 365 zł dla umów o pracę i 1 076 zł przy kontraktach B2B. Największy rozstrzał wynagrodzeń można zaobserwować na stanowiskach DevOps Engineer / Cloud Engineer – tu mężczyźni zarabiają aż o 5 100 zł więcej niż kobiety (na kontraktach B2B) – czytamy w publikacji SoDA.

REKLAMA

Marta Kępa, Executive Director Organizacji Pracodawców Usług IT, podkreśla, że raport pokazuje różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn mających podobne doświadczenie zawodowe i zajmujących identyczne stanowiska.

Wiele firm wciąż nie przykłada wystarczającej wagi do zniwelowania związanej z płcią luki płacowej. Jedną z dobrych praktyk zmniejszających różnice płac jest dążenie do maksymalnej transparentności widełek wynagrodzeń, jasnych i dostępnych dla wszystkich pracowników firmy – podsumowuje.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA