REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca w IT? Nie ma, skończyła się

Z badania przeprowadzonego przez Just Join IT wśród blisko 1300 osób z branży technologicznej wynika, że 56 proc. polskich specjalistów IT szuka nowej pracy. Główną motywacją jest chęć rozwoju i większa pensja. Jest jednak spora część, która marzy o zmianie, ale obawia się niestabilności zatrudnienia. Badani wskazują też, że rynek pracy jest teraz cięższy niż w ubiegłych latach. Jest jeszcze jedna grupa mająca syndrom oszusta, który powoduje, że jesteśmy dla siebie zanadto surowi.

02.03.2024
20:11
Praca w IT? Nie ma, skończyła się
REKLAMA

Just Join IT największy portal pracy dla branży technologicznej przeprowadził badanie, w którym sprawdził otwartość specjalistów IT na zmianę pracy oraz główne motywacje i przeszkody na drodze do znalezienia nowego pracodawcy. W ankiecie pytano również o ocenę ubiegłego roku z perspektywy kandydatów.

REKLAMA

W zeszłym roku 3/4 pracowników branży IT szukało nowej pracy

Z opublikowanego w styczniu 2024 r. raportu Just Join IT i Experis Co z tym eldorado wynika, że rynek pracy IT w 2023 r. nie był łaskawy dla kandydatów, ponieważ liczba ofert pracy zmniejszyła się o 26 proc. względem 2022 r., przy jednoczesnym wzroście liczby aplikacji o 54 proc. W najnowszym badaniu na grupie blisko 1300 osób prawie 60 proc. ankietowanych potwierdziło, że w 2023 r. było trudniej znaleźć nową pracę w IT, a połowa zadeklarowała, że otrzymywała mniej ofert od rekruterów. Co dziesiąta osoba musiała wysłać ponad 100 CV, aby otrzymać nową pracę.

 class="wp-image-2425066"

Analiza Just Join IT pokazuje, że mimo trudniejszego rynku, 73 proc. pracowników branży IT szukało nowej pracy w 2023 r. Aż 80 proc. osób, którym się to nie udało, nadal chce zmienić pracodawcę. Jakie są ich motywacje? Dla 43 proc. badanych kluczowym powodem zmiany pracy jest brak rozwoju zawodowego. Tyle samo zadeklarowało, że chce zmienić pracę dla lepszego wynagrodzenia.

Rok 2024 nadal będzie stanowił wyzwanie dla kandydatów szukających nowej pracy w branży IT. Pośród tak dużej konkurencji na rynku, wyzwaniem dla działów HR. będzie dostosowanie strategii rekrutacyjnej, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać najbardziej wartościowych pracowników - komentuje Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT, RocketJobs.pl i Hello HR.

I dodaje, że zadaniem kandydatów będzie z pewnością umiejętne wyróżnienie się na tle pozostałych. Duże znaczenie nadal odgrywać będzie up- i reskilling umiejętności.

 class="wp-image-2425069"
 class="wp-image-2425072"

Więcej wiadomości na temat zatrudnienia można przeczytać poniżej:

Ponad połowa pracowników IT ma lęk przed niestabilnością

Według ekspertów choć odsetek chcących zmienić pracę w branży IT jest wciąż duży, wynosząc aktualnie 56 proc., wiele osób nie decyduje się na zmianę, przez co pozostają nieszczęśliwi w obecnym miejscu. Co sprawia, że jest im trudno? Ponad 60 proc. ankietowanych wskazuje na lęk przed niestabilnością pracy, 45 proc. uważa, że rynek jest wciąż trudny. Towarzyszy im także lęk przed nieznanym, tak odpowiedziało 36,7 proc. respondentów.

 class="wp-image-2425075"

Niemal co drugi badany deklaruje, że obawia się porażki, wskazując na tzw. syndrom oszusta. Według EURES biura pośrednictwa zarządzanego przez Europejski Urząd ds. Pracy, jest to poczucie nieadekwatności, którego doświadcza wiele osób, nawet gdy odnosi sukcesy w swojej dziedzinie. Sprawia on, że ludzie mają poczucie, że nie zasługują na odniesiony sukces i nie są tak utalentowani jak inni.

Syndrom oszusta jest jak głos w naszej głowie, który zamiast dopingować i wspierać nieustannie krytykuje. Bywamy dla siebie bardzo surowi. Jeśli tym, co ostatecznie blokuje nas w rozwoju, jest poczucie, że nie zasługujemy na sukces – to alarmujący sygnał. To ważne, aby pracować nad docenianiem swoich osiągnięć i budować świadomość własnych umiejętności. Warto wejść w dialog z wewnętrznym krytykiem i zapytać: a co, jeśli będzie dokładnie tak, jak chcę - mówi Kinga Soska-Zwierzyńska z MindWell.

Just Join IT w ramach kampanii Misja Zmiana, prowadzonej z rocketjobs.pl, przygotował serię materiałów pod hasłem Misja Zmiana w IT i wspólnym hashtagiem #misjazmianawit. Portal chce edukować na temat zmian i dodawać pracownikom branży wiary we własne możliwości.

REKLAMA

W ramach kampanii zrealizowane zostaną m.in. działania promujące rozwój kompetencji z DevMentors, grupą ekspertów, którzy działają w społeczności IT, dzieląc się swoją wiedzą podczas wystąpień na konferencjach, meetupach, otwartym kodem źródłowym oraz nagraniami w sieci. Misja Zmiana to także darmowy e-book Jak pisać spoko CV, szkolenie Godzinka z ChatGPT czy webinary i materiały wideo z psychologami z MindWell.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2024 r. przez Just Join IT metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1279 osób, z których 90 proc. pracuje w branży IT, a 10 proc. aspiruje do pracy w sektorze

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA