REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pompy ciepła są lepsze, niż myśleliśmy. Działają cuda nawet w takich domach

Jeśli pompa ciepła, to tylko w budynku o dobrej izolacji termicznej? Okazuje się, że niekoniecznie. Europejskie Biuro ds. Środowiska (EEB) przeanalizowało zastosowanie tych urządzeń grzewczych w domach w Polsce, Włoszech i Holandii i doszło do wniosku, że sprawdzają się także w nieremontowanych, nieocieplonych budynkach. Ustalenia te mają pomóc przyspieszyć transformację energetyczną budynków jednorodzinnych w Europie, które w trzech czwartych wciąż ogrzewane są paliwami kopalnymi.

08.03.2024
6:29
pompy-ciepla-mieszkania-rachunki-za-prad
REKLAMA

Z raportu opracowanego na zlecenie EEB wynika, że wysokotemperaturowe pompy ciepła to optymalne rozwiązanie grzewcze także w przypadku budynków, które mają być remontowane, zostały wyremontowane i ocieplone tylko częściowo, a także takich, których z różnych powodów nie da się ocieplić.

REKLAMA

Efektywność pomp ciepła

W analizie wzięto pod lupę 12 domów w 11 miastach w Polsce, Włoszech i Holandii, w których zastosowano pompy ciepła pięciu różnych marek. Co więcej, wszystkie urządzenia pracowały na różnych czynnikach chłodniczych, co pozwoliło dokonać bardziej miarodajnych ocen. Najciekawsze wnioski są następujące:

  • wszyscy użytkownicy domów, w których zastosowano pompy ciepła, zgłosiły oszczędność energii,
  • osiem na dziewięć osób zadeklarowało, że dostały niższe rachunki za energię, zwłaszcza w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi,
  • Nikt nie żałował decyzji o zastosowaniu pompy ciepła i nie planuje zmieniać sposobu ogrzewania domu,
  • wiele osób stwierdziło, że ogólny komfort życia znacznie się poprawił dzięki łatwości użytkowania w porównaniu z ogrzewaniem za pomocą paliwa lub biomasy.

EEB podkreśla, że tak dobre efekty zastosowania pomp ciepła osiągnięto, mimo że nieocieplone domy nie są zoptymalizowane pod kątem zapewnienia pełnego potencjału oszczędności w przypadku takiego systemu ogrzewania. Pompy ciepła działają jeszcze efektywniej w przypadku budynków o bardzo dobrej izolacji termicznej.

Więcej o pompach ciepła przeczytacie w tych tekstach:

Ocieplanie budynków powinno być najwyższym priorytetem, ponieważ może to zmniejszyć zużycie energii nawet o 60 proc., umożliwiając osiągnięcie maksymalnej wydajności pomp ciepła. Jednak nawet w przypadkach, gdy takie remonty nie są jeszcze możliwe, wysokotemperaturowe pompy ciepła stanowią doskonałe rozwiązanie tymczasowe, pozwalające zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i zachęcające do oszczędzania energii – ocenia EEB.

Europejskie Biuro ds. Środowiska to największa w Europie sieć organizacji obywatelskich zajmujących się ochroną środowiska, licząca ponad 180 członków w 38 krajach. Eksperci EEB pracują nad zmianami klimatycznymi, różnorodnością biologiczną, gospodarką o obiegu zamkniętym, powietrzem, wodą, glebą, zanieczyszczeniami chemicznymi, a także polityką dotyczącą przemysłu, energii, rolnictwa, projektowania produktów i zapobiegania powstawaniu odpadów.

Polski rynek pomp ciepła

Jak niedawno informowaliśmy, w 2023 roku sprzedaż najpopularniejszego typu pomp ciepła spadła w Polsce o ponad 40 proc. Duży spadek sprzedaży pomp ciepła w zeszłym roku wynika głównie z efektu wysokiej bazy, bo 2022 rok był pod tym względem wyjątkowy i sprzedaż tych urządzeń biła rekordy. Głównym powodem tak dużej popularności pomp ciepła były zawirowania na rynku paliw, a zwłaszcza szalony wzrost ceny węgla.

REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że popularność tych urządzeń w kolejnych latach będzie uzależniona od obniżenia kosztów energii elektrycznej dla ich użytkowników. Organizacja PORT PC domaga się wprowadzenia specjalnych taryf energetycznych dla użytkowników tych urządzeń, a także ponownego obniżenia VAT-u na energię elektryczną do 5 proc.

Branża uważa, że jeśli w tym roku doczekamy się także wprowadzenia specjalnych taryf energetycznych, ewentualnie ponownego obniżenia podatku VAT na energię elektryczną do 5 proc. to możliwy jest wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce w 2024 r. nawet na poziomie 10-20 proc. Jeśli jednak nic się nie zmieni, to prawdopodobnie utrzymany zostanie dotychczasowy trend i w 2024 roku nastąpi dalszy spadek sprzedaży pomp ciepła.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA