REKLAMA

Największa pompa ciepła na świecie ogrzewa dwa miasta. Zastąpiła elektrownię węglową

Dania nie od dzisiaj stawia na odnawialne źródła energii. W jej miksie energetycznym pierwsze skrzypce gra wiatr i biomasa. Węgiel i gaz ziemny liczone razem ledwo przekraczają 10 proc. Teraz to najmniejsze z państw nordyckich pręży się dumnie z innego powodu. Właśnie uruchomiono tam największą na świecie pompę ciepła wykorzystującą wodę morską, która z powodzeniem zastępuje elektrownie na węgiel.

pompy-ciepla-zamiast-elektrowni-weglowej
REKLAMA

U nas ostatnio pompy ciepła - głównie przez nieuczciwych sprzedawców, ale też zbyt drogi prąd - nie mają zbyt dobrej passy, o czym świadczy chociażby statystyka zawieszonego do wiosny przyszłego roku programu Czyste Powietrze. Jeszcze blisko rok temu we wrześniu 2023 r. co drugi składany wniosek (50 proc.) dotyczył właśnie tych urządzeń grzewczych. Ale od tego czasu pompy ciepła bardzo straciły i we wrześniu 2024 r. odsetek tych wniosków spadł do raptem 24 proc. 

REKLAMA

Najwięcej zyskały za to kotły na biomasę (51 proc.), a pompy dogoniły też kotły gazowe kondensacyjne (24 proc.). W innych krajach, zdecydowanie bardziej związanych z OZE, pompy ciepła jednak zyskują. Przykładem jest chociażby Dania, gdzie uruchomiono właśnie największą pompę ciepła na świecie, która daje ciepło do 25 tys. gospodarstw domowych w dwóch miastach: Esbjerg i Varde.

Pompy ciepła: duński gigant na wodę morską

Największa na świecie pompa ciepła DIN Forsyning oparta jest na dwutlenku węgla i na wodzie morskiej. To dzieło firmy MAN Energy Solutions. Jak zapewniają jej producenci, może dostarczać rocznie około 280 tys. MWh neutralnego dla klimatu ciepła do sieci ciepłowniczych Esbjerg i Varde. W ten sposób emisja CO2 ma być ograniczona o 120 tys. ton rocznie. Całkowita moc grzewcza to 70 MW. 

To znaczący kamień milowy, na który z niecierpliwością czekaliśmy od dłuższego czasu. Od teraz wszyscy nasi klienci w Varde i Esbjerg będą mogli korzystać z sieci ciepłowniczej pochodzącej bezpośrednio z Morza Północnego - zapewnia Helle Damm-Henrichsen, dyrektor zarządzająca DIN Forsyning.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Zakład ciepłowniczy z tym olbrzymem zlokalizowany jest w porcie Esbjerg. Wykorzystuje energię odnawialną z pobliskich farm wiatrowych i wodę morską jako źródło ciepła. To kolejny element transformacji zastępującej miejską elektrownie węglową. Dzięki temu Esbjerg zamierza w 2030 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.

Jako pionierskie miasto Esbjerg pokazuje, jak można przekształcić miejskie systemy grzewcze, wykorzystując odnawialne źródła energii - przekonuje dr Uwe Lauber, dyrektor generalny MAN Energy Solutions.

Dwutlenek węgla jako czynnik chłodzący

A jaką rolę spełnia tutaj CO2? Jest czynnikiem chłodzącym w całym cyklu systemowym. To istotne ze względu na lokalizację przy brzegu akwenu zwanego Morzem Wattowym, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z wrażliwym ekosystemem. 

REKLAMA

Chociaż znajdujemy się w zachodniej Jutlandii, uważam, że można to nazwać światową premierą: największa na świecie pompa ciepła na bazie CO2 produkuje teraz ciepło - uważa Helle Damm-Henrichsen.

Zazwyczaj w temacie energii słonecznej i wiatrowej padają argumenty o przerwach w wytwarzaniu energii. Co ważne: ten system umożliwia szybkie równoważenie mocy, może być też włączany i wyłączany wiele razy dziennie z możliwością szybkiego reagowania. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA