Polska wyrasta na jedno z najważniejszych ogniw globalnego łańcucha dostaw srebra. Dzięki działalności KGHM i jednym z największych na świecie zasobom nasz kraj znajduje się w ścisłej światowej czołówce producentów tego kruszcu. Ma to ogromne znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i geopolityczne.

W opublikowanym właśnie raporcie „World Silver Survey 2025”, przygotowanym przez The Silver Institute, spółka KGHM Polska Miedź S.A. zajęła pierwsze miejsce w kategorii „największych kopalni srebra na świecie” i drugie w klasyfikacji największych producentów tego metalu, tuż za meksykańskim Fresnillo. Produkcja srebra w Grupie KGHM w 2024 roku osiągnęła 1341 ton, z czego 1316 ton pochodziło ze złóż zlokalizowanych w Polsce.

Od lat zajmujemy czołową pozycję wśród globalnych producentów srebra, a produkty sygnowane znakiem KGHM, ze względu na swoją wysoką jakość, są doceniane przez klientów na całym świecie. Dzięki nowoczesnemu procesowi technologicznemu ślad węglowy produkowanego przez nas srebra, jest kilkukrotnie niższy niż globalna średnia – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM produkuje srebro głównie w Hucie Miedzi Głogów. Od 1993 roku funkcjonuje tam Wydział Metali Szlachetnych. W procesie elektrorafinacji miedzi powstaje „czarne błoto”, czyli szlam anodowy, z którego odzyskiwane są srebro, ale też złoto.
Srebro trafia na rynek w formie granulatu oraz gąsek (sztabek) z oznaczeniem KGHM HG, o czystości 99,99 proc. Ag. Produkty posiadają międzynarodowe certyfikaty Dobrej Dostawy (Good Delivery) i są zarejestrowane na nowojorskiej giełdzie towarowej COMEX oraz w London Bullion Market Association.
The Silver Institute to międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, założona w 1971 roku, która od ponad 50 lat zajmuje się promowaniem i analizą rynku srebra. Skupia czołowych producentów, przetwórców, inwestorów oraz instytucje finansowe związane z tym metalem. Instytut dostarcza kluczowych danych, prognoz i analiz dotyczących podaży, popytu, zastosowań przemysłowych oraz trendów inwestycyjnych. Jego coroczna publikacja „World Silver Survey” to jeden z najbardziej renomowanych raportów w branży, uznawany przez analityków i decydentów za wiarygodne źródło informacji o globalnym rynku srebra.
Polska w czołówce producentów srebra na świecie
Znaczenie srebra w globalnej gospodarce cały czas rośnie. Około 72 proc. światowej produkcji powstaje jako produkt uboczny przy wydobyciu rud innych metali. Polska wyróżnia się na tle innych państw.
Z tegorocznego raportu U.S. Geological Survey wynika, że Polska umocniła pozycję w czołówce producentów srebra. Z wynikiem 1300 ton uplasowaliśmy się na czwartym miejscu na świecie, ex aequo z Boliwią. Numerem jeden jest Meksyk (6300 ton), drugie miejsce zajęły Chiny (3300 ton), a trzecie Peru (3100 ton). Z tyłu zostały między innymi Rosja, Chile, które w ubiegłym roku wyprzedzały Polskę o jedno miejsce, oraz Stany Zjednoczone.

Pod względem zasobności złóż, podobnie rok wcześniej Polska z wynikiem 61 tys. ton zajęła piąte miejsce na świecie. Liderem jest Peru ze złożami ocenianymi na 140 tys. ton, potem Australia (94 tys. ton), Rosja (92 tys. ton) i Chiny (70 tys. ton).
Polskie złoża srebra zlokalizowane są przede wszystkim na Dolnym Śląsku, w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, co jest bezpośrednio związane z działalnością KGHM. Potencjał tego regionu jest ogromny – zarówno pod względem wydobycia, jak i dalszego przetwórstwa oraz eksportu surowca.
Analitycy: srebro będzie drożało
Na tle rosnącego globalnego popytu na srebro, Polska znajduje się w bardzo korzystnej pozycji. Saxo Bank w swoim kwartalnym raporcie „Commodity Outlook” podkreśla, że popyt przemysłowy na srebro w 2024 roku przekroczył dostępność surowca.
Wzrost popytu przemysłowego przyczynił się do fizycznego niedoboru na rynku srebra w 2024 roku – piszą analitycy Saxo Banku.
Ich zdaniem deficyt utrzyma się również w 2025 roku, co będzie jednym z głównych motorów wzrostu cen.
Podwójna rola srebra – jako popularnego aktywa inwestycyjnego i wysoko cenionego materiału przemysłowego – przygotowuje ten błyszczący metal na kolejny znakomity rok – wskazuje Ole Hansen, główny analityk rynków surowcowych w Saxo Banku.
Więcej na temat możliwości inwestowania w srebro:
Obecnie cena srebra oscyluje wokół 32,5 dolarów za uncję, ale kilka dni temu padł rekord wszech czasów: 34,87 dolarów. Prognozy analityków zakładają, że metal ten może osiągnąć nawet 38-40 dolarów w 2025 roku. Saxo Bank uważa, że cena srebra może przekroczyć barierę 38 dolarów.

Transformacja energetyczna napędza popyt na srebro
W sektorze przemysłowym srebro znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie branż. Największe generują elektronika i elektrotechnika, a także szybko rosnące sektory takie jak fotowoltaika, elektromobilność oraz medycyna. Szacuje się, że przemysł pochłania już około 58 proc. globalnej podaży i ten udział będzie szybko rósł.
Z drugiej strony, srebro coraz częściej postrzegane jest jako aktywo inwestycyjne, alternatywa dla złota – szczególnie w kontekście niepewności geopolitycznej i inflacyjnych zawirowań. W 2024 roku znacząco wzrosło zainteresowanie inwestorów fizycznym srebrem, zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.
Polska, dysponując udokumentowanymi złożami, jak i rozwiniętym przemysłem wydobywczym i przetwórczym, znajduje się w wyjątkowej sytuacji. KGHM nie tylko produkuje metal na światową skalę, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym robi to w sposób bardziej zrównoważony niż większość konkurencji. To buduje przewagę konkurencyjną, która w obliczu rosnącej presji na zrównoważony rozwój i zieloną transformację będzie miała coraz większe znaczenie.