REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Cena srebra szybuje w górę. To działa na inwestorów jak magnes

Srebro nie było tak drogie od trzech lat. Obecnie za uncję trzeba zapłacić ok. 28 dol. Takie wieści działają na inwestorów jak magnes, co pewnie przełoży się na większą sprzedaż tego kruszcu. Polska zajmuje wysokie, piąte miejsce w rankingu światowego wydobycia srebra, ale zdaniem ekspertów to łatwe nie będzie.

13.05.2024
18:37
Cena srebra szybuje w górę. To działa na inwestorów jak magnes
REKLAMA

Z prognoz ekspertów wynika, że cena srebra w najbliższych miesiącach nadal będzie rosnąć ze względu na jego szerokie zastosowanie w przemyśle (np. energetyce odnawialnej, elektronice czy medycynie), jubilerstwie oraz z powodu coraz większej popularności srebra jako produktu inwestycyjnego. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach zwiększy się globalny popyt na ten kruszec. Z raportu Silver Institute wynika, że tym roku światowe zapotrzebowanie na srebro wyniesie 1,2 mld uncji. Jeśli te prognozy się potwierdzą, to będzie to drugi najwyższy wynik w historii. I wpłynie to także na cenę. London Stock Exchange Group przewiduje w najbliższych miesiącach rajd cenowy srebra, a nawet pęknięcie po ponad dziesięciu latach granicy 30 dol. za uncję.

REKLAMA

Inwestorzy już ruszyli do polskiej mennicy

Jak wskazuje Adam Stroniawski, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży w Mennicy Skarbowej, w Polsce już widać zwiększone zainteresowanie wśród klientów poszukujących odpowiednich dla siebie produktów ze srebra.

Warto podkreślić, że jest to towar, który może przynieść w dłuższej perspektywie czasu znacznie szybszą i znacznie wyższą stopę zwrotu - tłumaczy Adam Stroniawski, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży w Mennicy Skarbowej.

I zwraca uwagę, że szczególnym zainteresowaniem cieszą się monety o małej gramaturze.

Są one atrakcyjne dla kupujących, przede wszystkim z powodu ceny (ok. 140 zł), dzięki czemu w zasadzie każdy może sobie na taki zakup pozwolić - dodaje.

Więcej o surowcach przeczytasz na Bizblog.pl:

Złoża srebra w Polsce

Ile Polska może posiadać złóż srebra? Tu opinie są dość rozbieżne. Z danych Państwowej Służby Geologicznej w 2022 r. wynika, że zasoby bilansowe złóż tego kruszcu w Polsce wynoszą około 166 tys. ton. O wiele mniej zakładają najnowsze dane United States Geological Survey (USGS) w raporcie „Mineral Commodity Summaries 2024” - 63 tys. ton. Choć różnica to ponad 100 ton, to i tak Polska znalazła się na piątym miejscu światowej listy posiadaczy tego surowca. Większe złoża srebra występują tylko w: Peru, Australii, Rosji i Chinach.

Polska ma potencjał, aby stać się potentatem w wydobyciu srebra. W 2023 r. w naszym kraju wydobyto 1,3 tys. ton srebra, co uplasowało Polskę na piątym miejscu na świecie. Zasoby surowca, które posiadamy, dają nam wyjątkową szansę na umocnienie naszej pozycji na światowym rynku surowców - przekonuje Stroniawski.

I zaznacza, że by osiągnąć ten cel, konieczne będzie odpowiednie inwestowanie w infrastrukturę i nowoczesne technologie wydobywcze.

REKLAMA

Analizując możliwość wydobycia srebra w Polsce należy podkreślić także, że proces ten do łatwych nie należy. Potrzebna jest odpowiednia infrastruktura techniczna, kopalnie, technologie odkrywkowe i głębinowe. Do tego trzeba też się odpowiednio przygotować. Mamy skarb, ale musimy do niego dotrzeć, wydobyć i oczyścić. Z pewnością zajmie to trochę czasu, ponieważ są to pokłady bardzo rozdrobnione, zdekoncentrowane. Samorodki srebra wykopuje się na wiele etapów. To proces bardzo czasochłonny, można nawet powiedzieć, że wręcz o charakterze poszukiwawczym - wyjaśnia ekspert.

W Polsce srebro jest eksplorowane głównie w kopalniach: w Lubinie, Polkowicach oraz Głogowie, gdzie jest wydobywane jako produkt uboczny wraz z miedzią.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA