REKLAMA
 1. bizblog
 2. Ubezpieczenia /
 3. Poradniki
 4. Finanse osobiste - poradniki

Polisa turystyczna. Jaką wybrać? O czym pamiętać?

Dobre ubezpieczenie turystyczne pozwala uchronić się przed skutkami zdarzeń losowych w podróży. Warto je zakupić przed wyjazdem na wakacje, nawet jeśli organizatorem wycieczki jest biuro. Jak wybrać polisę, która zapewni nam odpowiednią ochronę?

03.05.2024
22:07
Polisa turystyczna. Jaką wybrać? O czym pamiętać?
REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne – dla kogo?

REKLAMA

Polisa turystyczna dedykowana jest wszystkim, którzy wybierają się w podróż. Ze względu na zasięg terytorialny wyróżniamy ubezpieczenia obejmujące Polskę, kraje europejskie oraz inne kraje na świecie. Czasami oferty skierowane są do osób planujących podróż do konkretnego kraju, na przykład Indii albo Australii, uwzględniając specyficzne rodzaje ryzyka. Polisę ubezpieczeniową można wykupić nawet na dzień przed podróżą, jednak warto zrobić to wcześniej, świadomie wybierając odpowiednią ofertę.

Co zawiera pakiet turystyczny?

Ubezpieczyciele mają pełną dowolność w zakresie konstruowania polis turystycznych. Zasada jest prosta – im szersza ochrona, tym lepiej jesteśmy zabezpieczeni, ale też więcej zapłacimy. Najczęściej w skład pakietu turystycznego wchodzą:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie kosztów transportu i ratownictwa medycznego,
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ubezpieczenie OC,
 • usługi assistance.

Ubezpieczyciel może rozszerzyć zakres ochrony, obejmując nią na przykład opóźnienie lotu czy dostarczenia bagażu.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz na Bizblog.pl:

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę turystyczną?

Szeroka oferta polis turystycznych sprawia, że wybór odpowiedniej może przysporzyć niemałych trudności. Wielu podróżujących zwraca uwagę przede wszystkim na cenę, jednak to nie ona powinna być czynnikiem decydującym. Bardzo istotne są również:

 • cel wyjazdu – ubezpieczenie musi posiadać odpowiednie rozszerzenia, jeśli wybieramy się na narty, planujemy nurkować albo uprawiać sporty wysokiego ryzyka,
 • miejsce – zakres ochrony ubezpieczeniowej w większości państw europejskich jest podobny, jednak w przypadku wyjazdu do USA, Australii czy Afryki może się znacząco różnić,
 • środek transportu, jakim planujemy się poruszać – inne polisy dedykowane są podróżującym samolotem, a inne dla osób podróżujących samochodem.

Najważniejsze są zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz suma ubezpieczenia. Zakres ochrony określa, w jakich sytuacjach odpowiedzialność zostanie przeniesiona na ubezpieczyciela, natomiast suma ubezpieczeniowa mówi, do jakiej kwoty odpowiada ubezpieczyciel. Może więc okazać się, że zakres jest szeroki, ale już kwota niska – taka polisa nie daje dobrego zabezpieczenia.

Ochrona ubezpieczeniowa musi obowiązywać od dnia wyjazdu aż do dnia powrotu, na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę.

Kiedy wykupić polisę turystyczną?

Wyjeżdżając na wakacje, warto wykupić polisę turystyczną (pod tym linkiem możesz zapoznać się z ofertami polis turystycznych) z odpowiednim, kilkudniowym wyprzedzeniem. Wszystko za sprawą tak zwanego okresu karencji, który obowiązuje w niektórych ofertach. W okresie karencji odpowiedzialność ubezpieczyciela zostaje wyłączona, dlatego nawet w razie wystąpienia zdarzenia losowego będziemy zobowiązani ponieść koszty we własnym zakresie.

Polisę trzeba zakupić dla każdej osoby podróżującej, o czym powinny pamiętać w szczególności rodziny z dziećmi.

Kompleksowa ochrona czy pakiet podstawowy?

REKLAMA

W okresie wakacyjnym znacznie wzrasta zainteresowanie polisami turystycznymi, jednak warto o nich pamiętać także wybierając się na urlop poza sezonem. Możemy zdecydować się na pakiet podstawowy, który gwarantuje stosunkowo wąski zakres ochrony i niską sumę ubezpieczeniową. Jego zaletą jest jednak cena, która wynosi nawet kilkanaście złotych na dzień. Tymczasem ochrona kompleksowa wiąże się ze znacznie wyższą składką, ale ubezpieczony może liczyć na dodatkowe rozszerzenia, takiej jak na przykład ochrona mieszkania w trakcie wyjazdu.

To, na jaki pakiet się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od potrzeb własnych i budżetu, jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że brak odpowiedniego zabezpieczenia może poważnie obciążyć nas finansowo, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z leczeniem czy transportem medycznym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA