REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Brzmi dramatycznie. Polacy masowo sięgają po oszczędności, a jak ich nie mają, biorą pożyczki

Z powodu inflacji wielu Polaków podczas tegorocznych przygotowań do świąt szuka oszczędności. Z badań zaś wynika, że niemal dwie trzecie Polaków sięgnie po rezerwy i oszczędności, aby sfinansować tegoroczne Boże Narodzenie. Jest też wiele gospodarstw domowych, które zdecydowały się na pożyczkę z instytucji finansowych bądź od rodziny lub znajomych.

21.12.2023
3:24
Brzmi dramatycznie. Polacy masowo sięgają po oszczędności
REKLAMA

W najnowszej edycji badania nastrojów konsumenckich: Sytuacja na rynku consumer finance, opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), Polacy zostali zapytani o plany związane z wydatkami świątecznymi. Oto wyniki.

REKLAMA

W tym roku mniej wydamy na Święta Bożego Narodzenia

Jak wynika z badania, co trzecie gospodarstwo domowe przeznaczy na Boże Narodzenie mniej pieniędzy niż przed rokiem.

Warto zauważyć, że skala cięć różni się w zależności od województw. Największy odsetek respondentów, bo aż 51,5 proc. deklarujących ograniczenie wydatków świątecznych mieszka w województwie świętokrzyskim. Na drugim krańcu jest województwo opolskie, w którym co piąty ankietowany odpowiedział, że wydatki będą mniejsze niż rok temu – tłumaczy ekspert.

Wyniki odpowiedzi na pytanie o skalę wydatków na Święta Bożego Narodzenia 2023 zaprezentowane są na poniższej grafice.

 class="wp-image-2307667"

Trzeba mieć na uwadze, że święta są finansowane nie tylko z bieżących dochodów, ale ze środków odkładanych w całym roku. Wskutek wysokiej inflacji w pierwszej połowie roku wiele gospodarstw domowych nie zdołało odłożyć środków na zwiększenie wydatków świątecznych. Dodatkowo inflacja zjadła siłę nabywczą odłożonych pieniędzy - mówi dr Sławomir Dudek, ekonomista SGH i współautor badania.

Zauważa również, że pokłosie rekordowo wysokiej inflacji, która została odnotowana w Polsce zwłaszcza na początku 2023 r., wciąż wpływa na bieżące wydatki Polaków. Dlatego gospodarstwa domowe w celu sfinansowania wydatków świątecznych, w tym prezentów, najczęściej sięgają po zgromadzone wcześniej oszczędności. W ten sposób postąpi niemal dwie trzecie ankietowanych w badaniu ZPF i IRG SGH.

Więcej na temat zakupów można przeczytać poniżej:

Najczęstsze źródło finansowania świąt i nastroje konsumentów

Badania wskazują, że istotnym źródłem finansowania świąt są także premie otrzymywane w miejscach pracy. Co dziesiąte gospodarstwo domowe zdecydowało się na pożyczkę albo w instytucji finansowej, albo od rodziny i znajomych.

 class="wp-image-2307670"
REKLAMA

Sytuacja na rynku consumerfinance to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH. Jest prowadzone za pomocą ankiety badawczej metodą testu koniunktury.

W poprzedniej edycji badania Polacy zostali zapytani o ocenę klimatu, jeśli chodzi o zakupy dóbr trwałych. Dokładnie 31,2 proc. oceniło go wówczas jako zły. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przed rokiem odsetek pesymistów sięgnął 41,1 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA