Brzmi dramatycznie. Polacy masowo sięgają po oszczędności, a jak ich nie mają, biorą pożyczki
Z powodu inflacji wielu Polaków podczas tegorocznych przygotowań do świąt szuka oszczędności. Z badań zaś wynika, że niemal dwie trzecie Polaków sięgnie po rezerwy i oszczędności, aby sfinansować tegoroczne Boże Narodzenie. Jest też wiele gospodarstw domowych, które zdecydowały się na pożyczkę z instytucji finansowych bądź od rodziny lub znajomych.
W najnowszej edycji badania nastrojów konsumenckich: Sytuacja na rynku consumer finance, opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), Polacy zostali zapytani o plany związane z wydatkami świątecznymi. Oto wyniki.
W tym roku mniej wydamy na Święta Bożego Narodzenia
Jak wynika z badania, co trzecie gospodarstwo domowe przeznaczy na Boże Narodzenie mniej pieniędzy niż przed rokiem.
Warto zauważyć, że skala cięć różni się w zależności od województw. Największy odsetek respondentów, bo aż 51,5 proc. deklarujących ograniczenie wydatków świątecznych mieszka w województwie świętokrzyskim. Na drugim krańcu jest województwo opolskie, w którym co piąty ankietowany odpowiedział, że wydatki będą mniejsze niż rok temu – tłumaczy ekspert.
Wyniki odpowiedzi na pytanie o skalę wydatków na Święta Bożego Narodzenia 2023 zaprezentowane są na poniższej grafice.
Trzeba mieć na uwadze, że święta są finansowane nie tylko z bieżących dochodów, ale ze środków odkładanych w całym roku. Wskutek wysokiej inflacji w pierwszej połowie roku wiele gospodarstw domowych nie zdołało odłożyć środków na zwiększenie wydatków świątecznych. Dodatkowo inflacja zjadła siłę nabywczą odłożonych pieniędzy - mówi dr Sławomir Dudek, ekonomista SGH i współautor badania.
Zauważa również, że pokłosie rekordowo wysokiej inflacji, która została odnotowana w Polsce zwłaszcza na początku 2023 r., wciąż wpływa na bieżące wydatki Polaków. Dlatego gospodarstwa domowe w celu sfinansowania wydatków świątecznych, w tym prezentów, najczęściej sięgają po zgromadzone wcześniej oszczędności. W ten sposób postąpi niemal dwie trzecie ankietowanych w badaniu ZPF i IRG SGH.
Więcej na temat zakupów można przeczytać poniżej:
Najczęstsze źródło finansowania świąt i nastroje konsumentów
Badania wskazują, że istotnym źródłem finansowania świąt są także premie otrzymywane w miejscach pracy. Co dziesiąte gospodarstwo domowe zdecydowało się na pożyczkę albo w instytucji finansowej, albo od rodziny i znajomych.
Sytuacja na rynku consumerfinance to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH. Jest prowadzone za pomocą ankiety badawczej metodą testu koniunktury.
W poprzedniej edycji badania Polacy zostali zapytani o ocenę klimatu, jeśli chodzi o zakupy dóbr trwałych. Dokładnie 31,2 proc. oceniło go wówczas jako zły. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przed rokiem odsetek pesymistów sięgnął 41,1 proc.