REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Poradniki
  4. Finanse osobiste - poradniki /

Kredyt czy pożyczka? Czym się różnią?

Słowa „pożyczka” oraz „kredyt” używane są zamiennie, jednak ich znaczenie jest różne. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy lub pożyczkę gotówkową, stanowiące dodatkowy zastrzyk gotówki. Na co w szczególności uważać, chcąc pozyskać finansowanie?

03.12.2023
22:21
Potrzebujesz pieniędzy na remont? Bank Pekao ma dla ciebie Wygodną pożyczkę
REKLAMA

Kredyt a pożyczka

REKLAMA

Kredyt i pożyczka to dwa podobne produkty finansowe, co sprawia, że ich nazwy używane są zamiennie. Tymczasem warto mieć świadomość istnienia pewnych znaczących różnic. Pierwsza z nich dotyczy podmiotu udzielającego finansowania – pożyczki może udzielić każdy (nawet osoba prywatna), natomiast kredyt udzielany jest wyłącznie przez banki. Na tym tle pojawia się też kwestia regulacji prawnych – kredyt uregulowany został przepisami Prawa Bankowego, a pożyczka – Kodeksu Cywilnego. Ostatnią, najważniejszą różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest konieczność dokonania oceny zdolności kredytowej w przypadku pierwszego z wymienionych produktów. Podmiot udzielający pożyczki nie zawsze podejmuje się takowej oceny.

Kredyt gotówkowy w firmie pożyczkowej?

Chcąc pozyskać finansowanie, często można spotkać się z reklamami firm pożyczkowych zatytułowanych „szybki kredyt gotówkowy”, „kredyt gotówkowy od ręki”. Dlaczego więc używają one słowa „kredyt”, które zarezerwowane jest dla banków? Wynika to z chęci przyciągnięcia klienta i jest działaniem marketingowym. Zainteresowanym pozyskaniem środków pieniężnych słowo „kredyt” często kojarzy się lepiej niż słowo „pożyczka”. Nie oznacza to jednak, że to właśnie z kredytem mają do czynienia. Należy pamiętać, że jest to produkt bankowy, zatem firma pożyczkowa nie udzieli nam kredytu.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Klienci zainteresowani zaciągnięciem kredytu gotówkowego, muszą udać się do banku (formalności w wielu przypadkach można też załatwić przez internet). Należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami, na podstawie których bank oceni zdolność kredytową. W przypadku niskich kwot nie jest wymagana duża zdolność kredytowa, ale klient i tak musi posiadać środki na spłatę długu.

Banki czasami oferują również kredyty gotówkowe dla stałych klientów, które można uzyskać „jednym kliknięciem”, a więc dopełniając minimum formalności. Nie oznacza to jednak, że zdolność kredytowa nie jest w tym przypadku brana pod uwagę – wręcz przeciwnie, pracownicy banku analizują wpływy na rachunek bieżący oraz wydatki, dopasowując ofertę do konkretnego klienta. Cała procedura jest więc uproszczona, ale produkt zarezerwowany jest wyłącznie dla niektórych klientów.

Więcej o kredytach przeczytasz na Bizblog.pl:

Jak uzyskać pożyczkę gotówkową?

Pożyczek gotówkowych mogą udzielać wyspecjalizowane firmy lub osoby prywatne. Znajdują się one również w ofercie banków. Ubiegając się o pożyczkę w firmie pożyczkowej, należy złożyć stosowny wniosek. Nie ocenia się tutaj zdolności kredytowej klienta, jednak ocenie podlega jego stan zadłużenia. Osoby, które posiadają negatywną historię kredytową, nie mogą liczyć na pieniądze.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pożyczek zaciąganych u osób prywatnych, gdyż te udzielane są na indywidualnych warunkach. Jeszcze inne procedury mają banki, które zwykle oceniają zdolność kredytową klienta przed udzieleniem pożyczki.

Na co uważać, biorąc pożyczkę gotówkową?

Pieniądze pozyskane z kredytu gotówkowego lub pożyczki gotówkowej zazwyczaj można przeznaczyć na dowolny cel, a sama kwota finansowania oscyluje w górnej granicy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niemniej jednak kredyt jest pewniejszym produktem, gdyż udziela go instytucja zaufania publicznego, jaką jest bank. Tymczasem w przypadku pożyczki należy uważać zwłaszcza na:

REKLAMA
  • oprocentowanie, które może być bardzo wysokie,
  • dodatkowe opłaty,
  • karne odsetki,
  • zapisy umowy, które mogłyby być niekorzystne dla pożyczkobiorcy.

Zaciągając pożyczkę przez internet, nie podaje się w formularzu danych, takich jak numer PIN czy hasło do bankowości elektronicznej. Tego typu oferty to oszustwo, które należy zgłosić Komisji Nadzoru Finansowego lub na policję.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA