REKLAMA
 1. bizblog
 2. Pieniądze /
 3. Poradniki
 4. Finanse osobiste - poradniki /

Kredyt konsolidacyjny. Na czym polega i czy się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny pozwala scalić kilka zobowiązań finansowych w jedno. Jego podstawową zaletą jest brak konieczności regulowania kilku osobnych rat, a dodatkowo kredytobiorca może uzyskać finansowanie na atrakcyjniejszych warunkach. Jak wnioskować o kredyt konsolidacyjny i czy zawsze jest on dobrym rozwiązaniem?

11.11.2023
5:29
Kredyt konsolidacyjny. Na czym polega i czy się opłaca?
REKLAMA

Czym jest kredyt konsolidacyjny i kto go udziela?

REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny to nietypowy rodzaj kredytu - jego ideą nie jest bowiem przekazanie klientowi środków finansowych (choć czasami takie rozwiązanie jest praktykowane), a scalenie kilku zobowiązań (kredytów, pożyczek) w jedno. Takie rozwiązanie pozwala płacić jedną, niższą ratę. Najczęściej wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania. Konsolidacja zobowiązań jest korzystna, jeśli kredytobiorca:

 • nie radzi sobie ze spłatą zaciągniętych wcześniej kredytów i pożyczek,
 • chciałby zmniejszyć wysokość miesięcznych rat,
 • chce poprawić swoją płynność finansową,
 • chciałby lepiej zarządzać domowym budżetem,
 • nie pamięta o terminowym regulowaniu kilku miesięcznych rat.

Kredytu konsolidacyjnego udzielają wyłącznie banki.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Kredytów konsolidacyjnych udziela dziś zdecydowana większość banków, jednak na różnych warunkach. Warto sprawdzić przede wszystkim:

 • ile zobowiązań można skonsolidować,
 • co konkretnie można ująć w kredycie konsolidacyjnym,
 • jaka jest minimalna i maksymalna kwota kredytu,
 • na jak długo można zaciągnąć kredyt,
 • czy w ramach kredytu konsolidacyjnego można pozyskać dodatkowe środki pieniężne?

Następnie, po wybraniu najatrakcyjniejszej oferty, należy złożyć w banku stosowny wniosek. Przedstawia się w nim zobowiązania, które kredytobiorca chce skonsolidować. Bank ocenia również zdolność kredytową potencjalnego klienta. Kredyt konsolidacyjny ma bowiem pomóc w spłacie zaciągniętych zobowiązań, nie stanowi natomiast furtki dla nieuczciwych kredytobiorców. Istnieje kilka sposobów załatwienia formalności:

 • telefonicznie,
 • internetowo,
 • stacjonarnie w oddziale banku,
 • za pośrednictwem biura doradztwa kredytowego.

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, należy przedstawić następujące dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • umowy kredytu, pożyczki, zaświadczenia o zadłużeniu, wyciągi z karty kredytowej i im podobne – tak zwane dokumenty identyfikujące zobowiązania do skonsolidowania,
 • zaświadczenia potwierdzające uzyskiwanie dochodu – celem oceny zdolności kredytowej.

Na decyzję banku co do przyznania kredytu konsolidacyjnego zwykle czeka się około dwóch tygodni, jednak w niektórych przypadkach okres ten może ulec wydłużeniu.

Więcej o kredytach przeczytasz na Bizblog.pl:

Czy w ramach kredytu konsolidacyjnego można otrzymać dodatkowe finansowanie?

Ideą kredytu konsolidacyjnego jest scalenie kilku zobowiązań w jedno, co ma pomóc w ich terminowej spłacie. Niemniej jednak niektóre banki dopuszczają możliwość udzielenia klientowi dodatkowego finansowania. Dotyczy to wyłącznie osób, których zdolność kredytowa zostanie oceniona wysoko.

Ponadto środki przyznawane w ramach kredytu konsolidacyjnego są w pewien sposób ograniczone. Bank nie przekazuje klientowi całej kwoty – większą część przekazuje kapitałodawcom na poczet spłaty zobowiązań, mniejszą natomiast przekazuje na konto kredytobiorcy. Należy też pamiętać, że otrzymane w ten sposób pieniądze będzie trzeba zwrócić na przewidzianych w umowie warunkach.

REKLAMA

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze się opłaca?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w większości przypadków jest korzystnym rozwiązaniem, głównie ze względu na duże ryzyko wpadnięcia w pętlę kredytową osób posiadających wiele zobowiązań finansowych. Przesłanką do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny mogą być też niekorzystne warunki spłaty dotychczasowych zobowiązań. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, aby złożyć wniosek we właściwym momencie. Zaległości w spłacie pożyczki, zadłużenie odnotowane w BIK czy ściągający należności komornik uniemożliwiają otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Jest on bowiem przeznaczony wyłącznie dla osób, które kontrolują finanse osobiste, także w kontekście terminowej spłaty zobowiązań oraz posiadają zdolność kredytową. Sam fakt posiadania kilku zobowiązań finansowanych nie oznacza jeszcze, że kredyt konsolidacyjny zostanie przyznany wnioskującemu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA