REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Mikroprzedsiębiorcy na potęgę biorą kredyty. Oto największy hit

O jedną piątą kredytów więcej wzięli w październiku mikroprzedsiębiorcy w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 roku, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Nawet ważniejszą informacją jest to, że banki w tym czasie udzieliły pożyczki na kwotę aż o 30 proc. wyższą niż przed rokiem. Największym wzięciem cieszyły się kredyty obrotowe i inwestycyjne.

28.11.2023
17:21
Mikroprzedsiębiorcy na potęgę biorą kredyty. Oto największy hit
REKLAMA

BIK poinformował, że w październiku banki udzieliły o 20 proc. więcej kredytów mikroprzedsiębiorcom, a ich łączna wartość była o 30,0 proc. wyższa niż w październiku 2022 roku. Banki udzieliły o 30 proc. więcej kredytów obrotowych i o 26 proc. więcej inwestycyjnych, za to o 1 proc. mniej kredytów w rachunku bieżącym. Także w ujęciu wartościowym dominowały kredyty obrotowe, a ich wartość była blisko o połowę większa niż rok temu.

REKLAMA

Kredyty dla mikrofirm w 2023 r.

Bardziej miarodajne są jednak informacje z pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego roku. BIK podaje, że w okresie styczeń–październik w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 12 proc. więcej kredytów, a ich kwota była wyższa o 10 proc. Co ciekawe, kredytów inwestycyjnych było o prawie 8 proc. mniej, a ich wartość o 12 proc. niższa. Z kolei liczba wziętych kredytów obrotowych wzrosła o prawie 19 proc., a ich wartość o 16 proc.

Więcej o kredytach przeczytacie w tych tekstach:

Na szczęście nie pogarsza się zdolność mikroprzedsiębiorców do obsługiwania swojego zadłużenia, czyli w praktyce spłacania rat na czas. BIK wskazuje, że październikowy odczyt Indeksu jakości kredytów mikroprzedsiębiorców wyniósł 5,66 proc. w ujęciu wartościowym, czyli nadal jest on na „w miarę bezpiecznym poziomie”. Niestety od października 2022 r. ogólny indeks spadł, choć symbolicznie, bo o -0,05 proc.

Co siedemnasta firma ma problem ze spłacaniem kredytu

REKLAMA

Najgorzej spłacane były kredyty zaciągnięte przez firmy produkcyjne – wartość Indeksu wyniosła w ich przypadku 5,97 proc. oraz handlowe (5,84 proc.). Najlepszy odczyt w październiku odnotował indeks firm z sektora budownictwo i wyniósł 5,28 proc. W porównaniu do października 2022 r. Indeks pogorszył się w dwóch branżach: w produkcji (+1,06 pkt.) oraz budownictwie (+0,05 pkt). Indeks polepszył się w branży usługowej (-0,47 pkt) oraz handlowej (-0,08 pkt).

Okazuje się, że na 13 tys. kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom w październiku blisko połowę zaciągnęły firmy usługowe, a prawie jedną czwartą firmy handlowe. Z całkowitej kwoty 1,99 mld zł, banki udzieliły 703 mln zł kredytów firmom z sektora usług oraz 638 mln zł mikroprzedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową. Finansowanie tych dwóch sektorów to w październiku 2023 r. 67,4 proc. łącznej wartości udzielonych kredytów mikroprzedsiębiorcom – podaje BIK.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA