REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Piramidy finansowe nie wychodzą z mody w Polsce. Dwie firmy z karami finansowymi

Od głośnych afer Amber Gold, Finroyal czy Pozabankowego Centrum Finansowego minęły lata, ale piramidy finansowe wcale nie zniknęły z polskiego krajobrazu. Metody działań ich twórców wyewoluowały i często trudno na pierwszy rzut oka zorientować się, że mamy do czynienia z piramidą, ale takich szemranych biznesów wciąż nie brakuje. UOKiK właśnie poinformował o nałożeniu kar na dwie takie firmy oraz kierujące nimi osoby.

20.07.2023
12:10
Piramidy finansowe nie wychodzą z mody. Dwie firmy ukarane
REKLAMA

Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na działające w porozumieniu firmy Wisepro Foctral i Vital Trading zostały nałożone kary finansowe za prowadzenie niezgodnego z prawem systemu promocyjnego typu piramida. Ukarani zostali osobiście także menedżerowie zarządzający oboma podmiotami.

REKLAMA

Urząd wyjaśnia, że piramidy finansowe polegają na budowie sieci sprzedaży poprzez obietnice korzyści, które są uzależnione od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, za co płacone jest wynagrodzenie. W ten sposób firmy te budują struktury sprzedażowe, wykorzystując różne atrakcyjne dla konsumentów tematy – zdrowie, fitness, naukę czy inwestowanie.

Platforma szkoleniowa

W taki sposób działała spółka Wisepro Foctral, która założyła, prowadziła i propagowała Program Partnerski Properly, natomiast firma Vital Trading wspierała ją w aktywnościach promocyjnych oraz marketingowych. Properly to internetowa platforma szkoleniowa dla osób, które chcą zostać traderami, czyli dokonywać transakcji na rynku Forex, deklarująca stworzenie bezpiecznych warunków do inwestowania.

UOKiK wyjaśnia, że do skorzystania z oferty spółki konieczne było wykupienie pakietu szkoleniowego w cenie tysiąca, dwóch lub czterech tysięcy euro. Dodatkowo można było przystąpić do programu partnerskiego i zwiększyć swoje zyski poprzez wprowadzanie do systemu kolejnych osób. Urząd zaznacza, że wysokie ceny pakietów nie wynikały jednak z oferowanej uczestnikom adekwatnej wartościowo usługi, miały jedynie zapewniać firmie stały dopływ gotówki.

Jak czytamy, każdy wprowadzający mógł uzyskać wynagrodzenie z maksymalnie pięciu poziomów budowanej struktury. Zarabiał zatem nie tylko na wprowadzonych bezpośrednio przez siebie osobach, ale i na kolejnych, zachęconych przez te osoby. System przewidywał też dodatkowe bonusy za wygenerowanie wysokich poziomów sprzedaży pakietów. UOKiK ustalił, że dochody z programu partnerskiego były zdecydowanie wyższe niż z tradingu, dotyczyło to zarówno dochodów firmy, jak i poszczególnych traderów. Na przykład jeden z traderów-partnerów uzyskał w analizowanym okresie z tradingu 533 euro, a z tytułu prowizji za wprowadzenie nowych osób kwotę 14 razy wyższą.

Piętnaście postępowań UOKiK-u

REKLAMA

Internet, media społecznościowe ułatwiają szybką komunikację i budowanie zasięgów. To idealne środowisko dla nieuczciwych przedsiębiorców, decydujących się na tworzenie systemów promocyjnych typu piramida. Dlatego też podejmujemy intensywne działania, by efektywnie chronić konsumentów oraz wyeliminować te groźne i nieuczciwe praktyki rynkowe. Obecnie prowadzimy 15 postępowań dotyczących tego negatywnego zjawiska. Takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bo wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. Apelujemy do konsumentów o rozważne podchodzenie do inwestowania swoich oszczędności – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

Prezes UOKiK-u stwierdził, że obie spółki naruszyły zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na nie łącznie 156 587 zł kar. Kwoty te obejmują też kary nałożone na dwie osoby zarządzające spółką Vital Trading – Miłosza Cichockiego i Bartłomieja Zielińskiego. Obaj byli też udziałowcami Wisepro Foctral. Wydane przez UOKiK decyzje nie są prawomocne, czyli przedsiębiorcy mogą się od nich odwołać do sądu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA