Kary w łącznej wysokości 20 milionów złotych za zatory płatnicze tylko od początku tego roku dostało szesnaście dużych firm w Polsce, w tym tak znane marki, jak Fiat, Rossmann, Wojas czy Aldi. W stosunku do firm, które nie płacą kontrahentom w terminie, narażając ich na utratę płynności finansowej, UOKiK obecnie najpierw ładnie prosi o zmianę tych praktyk, a dopiero gdy zostanie do zignorowane, wchodzi na ostro.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił w czwartek, że od początku 2023 roku wydał już 30 decyzji, w których stwierdził nadmierne opóźnianie się firm z płatnościami. Wśród ukaranych 16 firm znalazły się bardzo znane marki:
- FCA (Fiat Chrysler Automobiles) Poland – 7,4 mln zł
- CELSA Huta Ostrowiec – ponad 3 mln zł
- Wojas – prawie 1,7 mln zł
- Cognor – 1,4 mln zł
- Hurtownia Motoryzacyjna Gordon – 1,3 mln zł
- Rossmann – 1,2 mln zł
- Wkręt-Met – 1,1 mln zł
- Aldi – 830 tys. zł
- Agri Plus – 476 tys. zł
- Grudnik – ponad 400 tys. zł
- Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – 360 tys. zł
- Elit Polska – 250 tys. zł
- The Lorenz Bahlsen Snack-World – 240 tys. zł
- Biazet – 227 tys. zł
- Caterpillar Poland – 183 tys. zł
- DSV Road – 164 tys. zł.
Dlaczego na 30 decyzji o opóźnieniach kar było tylko 16? Urząd wyjaśnia, że w przypadku pozostałych 14 firm pojawiły się okoliczności łagodzące polegające na tym, że... spółki te same były ofiarami zatorów płatniczych, dlatego nie mogły regulować własnych zobowiązań.
W takiej sytuacji znalazło się wiele wielkich firm, w tym światowych marek, bo na liście są: DHL Parcel Polska, BP Europa SE Oddział w Polsce, Rawlplug, REAL, Pepco Poland, Cemex Polska, Garmond Press, Superdrob, Raben Logistics Polska, Viterra Polska, Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki, Mars Polska, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, TIM.
UOKiK najpierw ładnie prosi
Warto zaznaczyć, że powyższe decyzje UOKiK podjął na podstawie przepisów obowiązujących do grudnia zeszłego roku. Od przeszło pół roku obowiązuje znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która wprowadziła kilka zmian, w tym przede wszystkim instytucję wystąpienia miękkiego.
Na czym polega takie wystąpienie miękkie? UOKiK najpierw sygnalizuje firmom, że ich praktyki mogą naruszać prawo, bez wszczynania formalnego postępowania. Często to wystarczy, ale są firmy, które ignorują takie wezwanie i wtedy rusza procedura, która może skończyć się bardzo surowymi karami.
Jak informuje urząd, na postawie nowych przepisów wystosował wystąpienia miękkie do 62 firm. Część spółek, które otrzymały pisma, zadeklarowało niezwłoczny przegląd swoich procedur płatniczych, podjęcie niezbędnych działań mających na celu poprawę dyscypliny płatniczej wobec kontrahentów i wyeliminowanie stwierdzonych opóźnień. Pozostałe muszą liczyć się ze wszczęciem postępowania w sprawie zatorów płatniczych.