REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy /
  3. Energetyka

Coraz więcej skarg na jakość węgla od PGG. Cena też pozostawia wiele do życzenia

Chociaż w ciągu miesiąca cena węgla dla energetyki i ciepłowni skoczyła 2-3 razy w górę, to Polska Grupa Górnicza (PGG) nie ma sobie nic do zarzucenia. Podwyżka bowiem była pokłosiem rosnących kosztów działalności spółki. I wcale nie jest tak, że PGG wykorzystuje teraz tę sytuację. Jeżeli chodzi o jakość węgla, to PGG też sobie nie ma nic do zarzucenia. Chociaż lawinowo rośnie liczba niezadowolonych klientów, którzy twierdzą, że zamówili zwykły węgiel, a dostali coś jak miał.

20.01.2023
12:43
dekarbonizacja-OZE-zamiast-wegla
REKLAMA

Chyba nigdy wcześniej krajowy węgiel dla energetyki zawodowej i ciepłowni nie zdrożał tak drastycznie jak między lipcem a sierpniem zeszłego roku. Jeszcze na początku wakacji w pierwszym przypadku kosztował ok. 344 zł za tonę, a w drugim - ok. 455 zł. Warto zaznaczyć, że wtedy, pod koniec lipca 2022 r., cena węgla w portach ARA osiągnęła poziom nawet 390 dol. Ale w sierpniu byliśmy świadkami mega podwyżki. Węgiel dla energetyki zdrożał do poziomu ok. 641 zł, a dla ciepłowni - do 1338 zł. Potem te ceny nieco spadły, ale i tak utrzymały się na bardzo wysokim poziomie. W listopadzie ub.r. tona węgla dla energetyki kosztowała ok. 551 zł, a dla ciepłowni - ok. 1043 zł. W tym czasie, w pierwszej połowie miesiąca, cena węgla w portach ARA spadła poniżej 200 dol. Ale PGG i tak nie ma sobie nic do zarzucenia. 

REKLAMA

Na taki stan rzeczy - o czym spółka już informowała - wpływ ma przede wszystkim sytuacja rynkowa związana z wojną w Ukrainie i związane z tym drastyczne podwyżki cen energii, materiałów, usług oraz maszyn i urządzeń niezbędnych do funkcjonowania zakładów PGG S.A. - tłumaczy spółka.

PGG wcale nie jest jak Orlen

PGG bardzo nie chce być postrzegana niczym Orlen, który wychodzi na to, że znacznie dłużej trzymał się zawyżonych cen paliw, niż to było konieczne, żeby w ten sposób złagodzić Polakom kolejne podwyżki. Górnicza spółka tłumaczy, że taki, a nie inny wzrost cen węgla miał swoje uzasadnienie.

Tylko same koszty zakupu energii dla kopalń PGG S.A. oraz materiałów (głownie stali) i usług wzrosły pomiędzy rokiem 2021 a 2023 o średnio o 200 proc! Wydatki inwestycyjne z powodu wzrostu cen maszyn i urządzeń oraz wzrostu liczby zbrojonych ścian zwiększyły się pomiędzy rokiem 2021 a 2023 o 158 proc! - wylicza PGG.

PGG przekonuje, że kontrakty na sprzedaż węgla zawarte z energetyką zawodową na 2023 r. odzwierciedlają realne koszty działalności. I w żadnej mierze, zdaniem PGG, nie można określić ich mianem wygórowanych. Wręcz odwrotnie. Spółka twierdzi, że jej oferta dla polskiej energetyki i ciepłownictwa jest atrakcyjna, a co najważniejsze pozwala produkować energię elektryczną i cieplną dla polskich odbiorców taniej niż z surowców pozyskiwanych z importu. 

Spółka jedynie dostosowuje umowy do warunków rynkowych - uważa PGG.

Już pal licho z ceną, a co z jakością węgla?

Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej negatywnych komentarzy dotyczących nie tylko ceny, ale również jakości sprzedawanego przez PGG węgla, która podobno coraz częściej pozostawia sporo do życzenia. 

Na PGG kupiłem 2 tony Orzech Ziemowit. Odebrałem osobiście w Płońsku, w punkcie. Jedna łyżka była z dołu sterty węgla a druga z góry. Miału widzę, że jest około 25 proc. Co powinno się zrobić w takiej sytuacji? - pyta na Facebooku jeden z internautów.

W komentarzach pod tym postem czytamy wskazówki, żeby następnym razem być osobiście przy ładowaniu. Ale tak miało też być w tym przypadku.

Byłem. Szybko wrzucił łychą pierwszy raz z dołu sterty. Druga łyżka, była z góry i była na górze samochodu. I to co z pierwszej było pod spodem. A na górze ładny węgiel - odpowiada niezadowolony z PGG klient.

Takich zgłoszeń pojawia się coraz więcej. Internauci tłumaczą sobie wzajemnie, że Kwalifikowani Dostawcy Węgla (w sklepie PGG jest ich w sumie 135) nie mają możliwości przesiewania opału. I pewnie takiej, a nie innej jakości przychodzi z kopalni. Inni radzą reklamować w PGG i koniecznie dołączyć zdjęcia. 

Teraz to jedynie reklamacja. Ale pewnie każą Ci przywieźć z powrotem na własny rachunek. W dodatku musisz temat zgłosić do PGG - radzi ktoś pechowemu klientowi.

Reklamacja w sklepie PGG

REKLAMA

Czy sklep PGG w ogóle przewiduje reklamacje? Zapis o tym znajdziemy w regulaminie. Okazuje się, że reklamację należy zgłosić pisemnie, przesyłką poleconą na adres miejsca załadunku wskazanego na zamówieniu lub w liście przewozowym lub drogą elektroniczną na adres e-mail: sklep@pgg.pl, przy okazji podając powód reklamowania towaru. W miarę możliwości należy dołączyć zdjęcia obrazujące zgłaszany powód reklamacji. Podstawowym warunkiem jest jednak posiadanie udokumentowanych wyników analiz potwierdzających niezgodność zakupionego opału z parametrami deklarowanymi. 

W przypadku uznania reklamacji sprzedawca, po uzgodnieniu z kupującym, obniży cenę reklamowanego towaru lub wymieni reklamowany towar na wolny od wad zgodnie ze złożonym zamówieniem - zapewnia PGG.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA