REKLAMA

Ceny fotowoltaiki lecą w dół. Trzeba się spieszyć, bo tak nie będzie zawsze

Rewolucja energetyczna odbywa się tu i teraz, na naszych oczach. Jednym z jej koronnych dowodów jest malejący od lat koszt paneli fotowoltaicznych, jak też ich instalacji. Teraz dodatkowo potwierdzają to wyliczenia Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), która zwraca uwagę, że średni globalny LCOE energii słonecznej też leci ostro w dół.

panele-fotowoltaiczne-coraz-bardziej-korzystne-finansowo
REKLAMA

Co to w ogóle jest ten tajemniczy LCOE? Za tym skrótem kryje się koszt wytwarzania energii przez konkretny system energetyczny (z j. angielskiego: Levelized Cost of Electricity). W ten sposób możemy pokazać również efektywność danego urządzenia. I IRENA wylicza, że ów LCOE dla paneli fotowoltaicznych jest coraz niższy i tym samym do energetyki słonecznej trzeba dopłacać już coraz mniej.

REKLAMA

Fotowoltaika, energia wiatrowa i wodna odnotowały największe spadki kosztów w 2023 roku. Tanie odnawialne źródła energii zachęcają do większych ambicji. Oczekuje się, że w nadchodzących latach nastąpi znaczny wzrost we wszystkich odnawialnych źródłach energii - przekonuje Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA.

Panele fotowoltaiczne: coraz mniejszy koszt produkcji energii

IRENA wylicza, że w 2023 r. LCOE dla paneli fotowoltaicznych wyniósł 0,044 dol. za jedną kilowatogodzinę. To spadek rok do roku o 12 proc. A licząc od 2010 r. ten wskaźnik kosztów wytarzania energii dla energetyki słonecznej spadł w sumie już aż o 90 proc. 

Ten niezwykły, trwały i drastyczny spadek jest jedną z bardziej przekonujących historii ewolucji sektora wytwarzania energii w ciągu ostatniej dekady - twierdzi IRENA.

Więcej o panelach fotowoltaicznych przeczytasz na Spider’s Web:

Co miało największy wpływ na tę sytuację? Aż w 45 proc. do redukcji LCOE dla paneli fotowoltaicznych przyczynił się spadek kosztów modułów słonecznych. Po 9 proc. tego tortu należy do falowników oraz do montażu. Z kolei koszty inżynierii, zaopatrzenia i budowy, instalacji i rozwoju oraz inne koszty miękkie odpowiadały za 28 proc. spadku LCOE.

Rentowność skrócona maksymalnie do 9 lat

REKLAMA

Jednocześnie, dzięki niższemu LCOE dla paneli fotowoltaicznych, okres zwrotu z inwestycji w energię słoneczną spadł z ok. 10–12 do 7–9 lat. Jak wylicza raport Tracking The Sun Berkley Lab cena samej instalacji systemów słonecznych do użytku domowego spadła od 2013 do 2022 r. o 26 proc. Tylko w Chinach, które odpowiadają za nawet 80 proc. światowego zużycia paneli fotowoltaicznych, koszt ich produkcji spadł w ciągu ostatniego roku o 42 proc. Ale te zniżki cenowe nie mają trwać wiecznie. Davis Chong, prezes Malezyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego (Malezja jest trzecim co do wielkości producentem paneli fotowoltaicznych na świecie), twierdzi, że mamy jakieś góra dwa lata.

Dostawa w górnym biegu rzeki jest mniej więcej dwukrotnie większa od popytu w dolnym biegu rzeki. Dostosowanie i zrównoważenie podaży i popytu zajmie około jednego do dwóch lat - twierdzi w rozmowie z Reuters.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA