REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podatki /
 3. Poradniki
 4. Podatki - poradniki /

Optymalizacja podatkowa. Czym jest? Jakie są jej metody?

Optymalizacja podatkowa pozwala podejmować działania w taki sposób, aby zmniejszyć wysokość płaconych przez przedsiębiorstwo podatków. Wbrew powszechnej opinii jest ona całkowicie legalna i korzysta wyłącznie z dopuszczalnych przez prawo rozwiązań. Na czym polega optymalizacja podatkowa i jakie są jej metody?

28.10.2023
5:38
Optymalizacja podatkowa. Czym jest? Jakie są jej metody?
REKLAMA

Czym jest optymalizacja podatkowa?

REKLAMA

Głównym celem optymalizacji podatkowej jest zmniejszenie wysokości zobowiązań podatkowych. Opiera się ona na legalnych działaniach, zwykle podejmowanych w dłuższej perspektywie czasowej. Optymalizacji podatkowej sprzyjają stabilne przepisy, natomiast często zmiany w prawie podatkowym niemalże uniemożliwiają dokładne planowanie i opracowanie strategii.

Optymalizacja na gruncie podatkowym dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw, które płacą wysokie podatki. Niemniej jednak nie ma przeciwwskazań ku temu, by konkretne działania podejmowali również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub organizacje pozarządowe.

Metody optymalizacji podatkowej

W literaturze najczęściej wyszczególnia się trzy metody optymalizacji podatkowej:

 • planowanie,
 • oszczędzanie,
 • unikanie opodatkowania.

Planowanie zakłada tworzenie strategii, która ma na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych. Czasowo można również je zwiększyć, na przykład celem poprawy zdolności kredytowej. Zwykle opiera się na tworzeniu wieloletnich harmonogramów, jednak może również obejmować krótszy okres. Przedsiębiorcy, którzy opracowują plany, najczęściej korzystają z pomocy doradców podatkowych. Samodzielnie trudno bowiem interpretować przepisy. W polskim systemie podatkowym trudno jednak mówić o planowaniu długoterminowym, któremu nie sprzyjają ciągłe zmiany w prawie.

Oszczędzanie opiera się natomiast na korzystaniu z dostępnych sposobów rozliczeń, w tym przesuwaniu terminu powstania obowiązku podatkowego.

Ostatnią metodą optymalizacji jest unikanie opodatkowania, które często mylone jest z uchylaniem się od opodatkowania. O ile jednak uchylanie nie jest zgodne z prawem, o tyle unikanie polega na takim wykorzystaniu przysługujących uprawnień czy ulg, by zredukować obowiązek zapłaty podatku do minimum.

Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Przykłady optymalizacji podatkowej, czyli jakie metody najczęściej wybierają przedsiębiorcy?

Wybór metod optymalizacji podatkowej zależy od specyfiki działania konkretnego przedsiębiorstwa. Wachlarz dostępnych możliwości jest szeroki, jednak podstawowe działania podejmowane przez przedsiębiorców to:

 • wybór formy opodatkowania,
 • wybór formy prowadzonej działalności gospodarczej,
 • sprzedaż towarów lub świadczenie usług na rzecz podmiotów zagranicznych ze stawką VAT 0 proc.,
 • łączenie źródeł uzyskiwanego dochodu,
 • podwyższanie kosztów uzyskania przychodu,
 • restrukturyzacja i łączenie spółek,
 • korzystanie z przysługujących ulg i odliczeń podatkowych.

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się założyć działalność gospodarczą poza granicami Polski. Przepisy obowiązujące w tak zwanych rajach podatkowych pozwalają obniżyć kwotę zobowiązania do minimum, jednak takie rozwiązanie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Założenie działalności zagranicą jest kosztowne, a ponadto nie zwalnia z obowiązku opłacania podatków w Polsce, jeśli tutaj przedsiębiorca posiada swoje centrum interesów osobistych i gospodarczych, przebywając w kraju dłużej, niż 183 dni w roku.

Jak zoptymalizować wysokość płaconych podatków?

REKLAMA

Optymalizacja podatkowa to temat, który powinien zainteresować każdego przedsiębiorcę. Umiejętne wykorzystanie dostępnych rozwiązań pozwala znacząco obniżyć wysokość podatków, jednak należy pamiętać, że cała procedura musi być zgodna z prawem. Dlatego też przedsiębiorcy najczęściej korzystają z pomocy doradców podatkowych oraz prawników, zwłaszcza jeśli zobligowani są do raportowania schematów podatkowych.

Jednym z podstawowych celów raportowania jest właśnie unikanie agresywnej optymalizacji, która naraża budżet na znaczne straty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA