REKLAMA

Oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych. Znamy szczegóły nowej emisji

Ministerstwo Finansów opublikowało październikowe warunki emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. To najbezpieczniejsze inwestycje dostępne na rynku kapitałowym o niskim progu wejścia. Aby kupić obligacje, wystarczy mieć 100 zł wolnych środków. Jedyna niedogodność, że trzeba założyć specjalny rachunek w PKO BP lub Banku Pekao.

inwestycje
REKLAMA

Obligacje skarbowe detaliczne jednoroczne o oprocentowaniu zmiennym w pierwszym miesiącu odsetkowym dadzą zysk w wysokości 5,75 proc. w skali roku, dwuletnie – 5,90 proc. w tym samym okresie. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w październiku 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,15 proc. dla 2-letnich.

REKLAMA

Jeśli chodzi o 3-miesięczne obligacje o oprocentowaniu stałym, zarobić można 3,00 proc. w skali roku, a na 3-letnich – 5,95 proc. 4-letnie obligacje w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowane będą na poziomie 6,30 proc., a dziesięciolatki na 6,55 proc.

Obligacje rodzinne 6- i 12-letnie adresowane do beneficjentów programu Rodzina 800 plus oprocentowane będą odpowiednio na 6,50 proc. i 6,80 proc. w pierwszym roku od zakupu.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,50 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, ale w tym przypadku marża wynosi 2,00 proc.

Jakie marże dla obligacji skarbowych

W październiku warunki oprocentowania obligacji oszczędnościowych oraz marże w kolejnych okresach odsetkowych pozostawiliśmy na niezmienionym poziomie, jednocześnie zachowując preferencje dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego - podkreśla Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10-latek i wynoszą odpowiednio: 2,00 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,50 proc. dla 12-letnich.

Nasze obligacje to produkt prosty i intuicyjny. Ważną cechą obligacji detalicznych, która zachęca do ich zakupu, jest niski próg wejścia – wystarczy 100 zł, aby rozpocząć oszczędzanie – tyle wynosi nominał jednej obligacji. Odkładając co miesiąc nawet drobne kwoty, jesteśmy w stanie zbudować pokaźny kapitał na przyszłość – komentuje Jurand Drop.

Więcej wiadomości na temat pieniędzy można przeczytać poniżej:

I dodaje, że oferta obligacji oszczędnościowych jest zróżnicowana pod kątem ich terminu wykupu, a także sposobu naliczania i wypłaty odsetek. Klienci mogą zatem wybrać taki rodzaj obligacji, który będzie najlepiej realizować ich potrzeby w zakresie bezpiecznego budowania oszczędności.

Od 25 września można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

 class="wp-image-2571808" width="840" height="1742"

Jak kupić obligacje skarbowe

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:

  • w dowolnym momencie przez Internet za pośrednictwem serwisu obligacjeskarbowe.pl lub bezpośrednio na stronach: www.zakup.obliacjeskarbowe.pl, www.pkobp.obligacje skarbowe.pl, www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay,
  • przez telefon: PKO Bank Polski, pod numerem: 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Bank Polska Kasa Opieki S.A., pod numerem: 22 591 22 00.
  • w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
  • w sieci punktów sprzedaży Obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.
REKLAMA

Konto IKE-Obligacje oraz Konto IKZE-Obligacje można otworzyć w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego bądź POK Biura Maklerskiego PKO BP. Można również uzyskać dostęp zdalny do swojego Konta IKE- i IKZE-Obligacje na warunkach określonych w regulaminie korzystania z dostępu do Rachunku Rejestrowego w zakresie obligacji skarbowych za pośrednictwem telefonu lub Internetu.

Szczegółowe informacje o bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA