REKLAMA

Co zrobić, gdy omyłkowo przyszedł do ciebie przelew

Wystarczy jedna błędna cyfra, aby przelew dotarł na niewłaściwe konto. Wiele mówi się o tym, co możemy zrobić, gdy przez pomyłkę wyślemy komuś pieniądze, jednak nie każdy wie, jak się zachować, gdy wchodzi w rolę odbiorcy takiego przelewu. Jakie kroki należy podjąć w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy omyłkowo dostałeś przelew?
REKLAMA

Czy odbiorca przelewu staje się właścicielem środków pieniężnych?

REKLAMA

Osoby, które otrzymują przypadkowy przelew, często mają błędne przeświadczenie o tym, że stały się właścicielami środków pieniężnych. Tymczasem polskie prawo mówi jasno: otrzymanie niechcianego przelewu nie jest jednoznaczne z wejściem w posiadanie pieniędzy. Oznacza to, że nie mamy prawa ani ich zatrzymać, ani przekazać dalej.

Jakie działania podjąć po otrzymaniu niechcianego przelewu?

Niechciany przelew, zwłaszcza opiewający na dużą kwotę, to problem zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Warto przy tym pamiętać, że odbiorca nie jest winien i nie zostanie posądzony na przykład o kradzież, jeśli tylko podejmie odpowiednie działania.

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie do swojego banku faktu otrzymania pieniędzy. Ma on obowiązek zbadania sprawy. Najczęściej środki trzeba przekazać na specjalny rachunek techniczny, którego właścicielem jest bank. Szczegóły podawane są jednak indywidualnie. Pracownikom znacznie łatwiej rozwiązać problem, jeśli nadawca zgłosi fakt wykonania błędnego przelewu, a jego konto należy do tego samego banku, co konto odbiorcy. Niestety, często mamy do czynienia ze znacznie bardziej skomplikowanymi transakcjami, których odwrócenie zajmuje sporo czasu.

Trzeba jednak pamiętać, że prawo stoi po stronie faktycznego właściciela pieniędzy, a nie osoby, która omyłkowo otrzymała przelew.

Więcej o pieniądzach przeczytasz na Bizblog.pl:

Czego nie robić, gdy otrzymasz niechciany przelew?

Poinformowanie banku o otrzymaniu błędnego przelewu to tak naprawdę jedynie działanie, jakie właściciel rachunku powinien podjąć. Samodzielna próba zwrotu środków nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ transakcja może być częścią procedury przestępczej, polegającej na przykład na praniu brudnych pieniędzy. Środków nie należy przekazywać dalej nawet, jeśli chce tego nadawca przelewu. Czasami kontaktuje się on z odbiorcą, któremu zleca realizację kolejnego przelewu. Takie działanie najczęściej związane jest z przestępstwem, dlatego, aby nie zostać o nic posądzonym, należy zwrócić się bezpośrednio do banku, nie korespondując z nadawcą przelewu.

Pamiętajmy, że otrzymane pieniądze nie są naszą własnością, dlatego nie można ich przekazywać na własny rachunek, na przykład oszczędnościowy. Takie działanie może zostać uznane za przywłaszczenie.

Co w sytuacji, gdy właściciel nie jest świadomy otrzymania przelewu?

Niektórzy sprawdzają swoje konto bankowe codziennie, inni robią to sporadycznie. Osoby należące do drugiej grupy mogą nawet nie być świadome faktu otrzymania błędnego przelewu. Co w takiej sytuacji? Najczęściej nadawca szybciej zdaje sobie z zaistniałego zdarzenia, zgłaszając problem do swojego banku. Bank odbiorcy powinien natomiast skontaktować się ze swoim klientem i udzielić wskazówek w zakresie dalszych czynności. Zwykle pracownik udostępnia rachunek, na który należy wykonać przelew zwrotny. Jest to tak zwany rachunek techniczny. Na tym rola odbiorcy przelewu się kończy – pracownicy banku podejmują natomiast dalsze czynności, których celem jest zwrot należnych adresatowi środków.

REKLAMA

Dlaczego błędne przelewy są niebezpiecznie?

Otrzymałeś błędny przelew? Zachowaj czujność! Oczywiście, może dojść do sytuacji, w której nadawca pomyli cyfrę w numerze konta, jednak w dalszym ciągu posługuje się swoimi pieniędzmi, będące pełnoprawnymi środkami płatniczymi. Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Niestety, w ten sposób działają również przestępcy, a niewinnie wyglądający przelew może być częścią znacznie większego procederu. Należy więc zachować spokój i postępować zgodnie z podanymi wyżej wskazówkami. Pozwala to zwrócić środki prawowitemu właścicielowi, a z drugiej strony w żaden sposób nie naraża na odpowiedzialność.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA