REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inna opłata śmieciowa dla domu i dla mieszkania zgodna z prawem

Kilka stawek opłat za śmieci dla mieszkań i zupełnie odrębna stawka dla domu jednorodzinnego. Takie zasady obowiązują w Warszawie od niemal równo dwóch lat i wzbudzają nie tylko silne emocje. Stołeczna uchwała śmieciowa została nie tylko częściowo unieważniona przez RIO, ale także zaskarżona do sądu przez jedną ze wspólnot. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, a ten wydał wyrok, który nie spodoba się protestującym mieszkańcom.

02.11.2023
12:40
Zróżnicowane opłaty śmieciowe zgodna z prawem
REKLAMA

Jak donosi „Rzeczpospolita”, Naczelny Sąd Administracyjny właśnie wydał wyrok, w którym stwierdził, że zróżnicowanie opłat za śmieci w zależności od wielkości lokalu nie tylko leży w kompetencji radnych, ale także nie narusza konstytucyjnej zasady równości. W ten sposób podtrzymał wcześniejsze orzeczenie WSA, kończąc definitywnie ten spór prawny.

REKLAMA

Różne stawki za śmieci

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy warszawskiej uchwały śmieciowej z 18 listopada 2021 r. Wprowadziła ona ryczałtową metodę ustalania opłat od gospodarstwa domowego, ale stawki zróżnicowano ze względu na wielkość i typ lokalu. Dla mieszkań w blokach wprowadzono kilka różnej wysokości stawek, a jeszcze inną stawkę przyjęto dla domów jednorodzinnych.

Więcej o gospodarce odpadami przeczytacie w tych tekstach:

Nie spodobało się to nie tylko mieszkańcom wspólnot, ale także prawnikom z Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO uznała bowiem, że wprowadzenie kilku stawek opłat za śmieci w blokach mieszkalnych nie jest zgodne z prawem i częściowo unieważniła stołeczną uchwałę.

WSA oddala skargę

Radni nie mieli wyjścia i musieli ją poprawić poprzez usunięcie różnych stawek dla bloków, ale utrzymali odrębne stawki dla mieszkań i dla domów jednorodzinnych. Opłata od gospodarstwa domowego zamieszkującego lokal w bloku ustalono opłatę 85 zł, dla mieszkającego w domu jednorodzinnym 107 zł. Nie zostało to dobrze przyjęte, ale paradoksalnie nie przez tych drugich, ale przez mieszkańców, którzy zyskiwali na pierwotnym kształcie uchwały śmieciowej.

REKLAMA

Jedna z warszawskich wspólnot zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale WSA skargę oddalił, uznając, że zróżnicowanie stawek dla bloków i domów jednorodzinnych jest nie tylko zgodne z prawem, ale wręcz racjonalne, bo odbiór śmieci spod każdego domu jednorodzinnego jest bardziej pracochłonny niż „hurtowy” charakter obsługi bloków. Wspólnota od tego wyroku się odwołała, ale NSA podtrzymał stanowisko WSA, kończąc sprawę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA