REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Nowa usługa w Żabce. Odpicujesz buciory na błysk!

Nowa usługa w Żabce z pewnością ucieszy tych, którzy na co dzień kultywują zasadę zero waste. Sieć sklepów postawiła na współpracę z woshwosh i można skorzystać z usługi profesjonalnej naprawy lub czyszczenia obuwia. Dzięki temu zamiast wyrzucać buty, można zadbać o środowisko, a przy okazji zaoszczędzić nie kupując nowej pary.

05.06.2023
18:47
Nowa usługa w Żabce. Odpicujesz buciory na błysk!
REKLAMA

Teraz już o tym tak nie myślimy, ale buty to przecież niezwykły, przełomowy wynalazek ludzkości. W średniowieczu szewc był na wagę złota, bo stosowane wówczas podeszwy szybko się zużywały, więc klienci co rusz przychodzili po nowe. W połowie XIX postępująca mechanizacja nie ominęła również tego zawodu. Produkcja obuwia na masową skalę w fabrykach sprawiła, że liczba szewców stopniowo się zmniejszała. No i kto teraz naprawia obuwie, gdy większość osób wyrzuca je i kupuje nowe? Może częściej połaszą się na szewskie usługi klienci Żabki.

REKLAMA

Raz wracasz bez butów, a później z butami jak nówki sztuki

Żabka coraz mocniej łączy w swoich niewielkich sklepach całą gamę dodatkowych usług. Tym razem współpraca z woshwosh może sprawić, że buty będą lśnić u klientów Żabki bardziej niż po wyjściu z innych sklepów.

Jak ma działać nowa usługa? Klienci mogą wybierać pojedyncze usługi, takie jak np. wymiana fleków lub zelówek za 35 zł lub standardowe czyszczenie za 59 zł. Dostępne są też całe pakiety czyszczenia i napraw zawierające impregnację czy ozonowanie oraz takie dedykowane butom sportowych lub eleganckim. Czas realizacji zamówienia wynosi do 10 dni dla usługi czyszczenia obuwia oraz do 14 dni dla pakietów i napraw szewskich.

Usługi czyszczenia lub naprawy butów można zamawiać bezpośrednio w sklepach Żabki, poprzez stronę internetową woshwosh.zabka.pl lub na stronie internetowej Żabki. O czym warto pamiętać? Buty odbieramy z tego samego sklepu, do którego je zanieśliśmy.

Wprowadzając usługi we współpracy z woshwosh, pomagamy klientom oszczędzać ich czas, ale także pieniądze, ponieważ naprawa i czyszczenie obuwia są dużo tańsze niż kupno nowego - przekonuje Przemysław Tomaszewski, Dyrektor Ds. Sprzedaży i Rozwoju Usług, Żabka Polska.

Woshwosh - tę markę warto znać

Woshwosh to polska marka, która działa na rynku od 2015 r. i jako pierwsza w Europie zajęła się cyrkularnością obuwia. Powstała z zamiłowania do butów i ekologii oraz potrzeby realizacji idei zero waste. Współpracuje z lokalnymi szewcami woshwosh przez co rekultywuje ginące szewskie rzemiosło. Oprócz usług typowo szewskich, firma organizuje również zbiórki dla potrzebujących oraz sprzedaż butów używanych. W sumie dała drugie życie już ponad pół miliona parom butów.

Bardzo zależy nam na szerzeniu idei zero waste i popularyzowaniu wśród Polek i Polaków czyszczenia i naprawy butów. Tak jak ubrania oddajemy do pralni, a nie wyrzucamy, tak samo powinniśmy postępować z butami. Przedłużanie im życia jest bardzo ważne z punktu widzenia naszej planety (czyszczenie i naprawa butów versus kupowanie nowych to oszczędność aż 95 proc. CO2) - przekonuje Martyna Zastawna, założycielka woshwosh.

I mówi również, że buty można czyścić także w domu, ale bardzo ważne jest to, jak to robimy. Dlatego woshwosh zajmuje się również edukacją w tym zakresie.

Pranie butów w pralce lub kupowanie nowych nie jest eko

Regularne czyszczenie i naprawa wydłużają życie obuwia nawet o kilka sezonów. Wyliczenia wskazują, że nie piorąc obuwia w pralce, można zmniejszyć ślad węglowy aż o 93 proc., ponieważ potrzeba na to aż 35-50 litrów wody. Do tego przy każdym praniu z obuwia wydobywają się mikro włókna, które następnie przyczyniają się do zanieczyszczania wód i oceanów. Pranie butów w pralce powoduje także ich niszczenie, rozklejanie, pękanie i utratę koloru.

REKLAMA

Z kolei poprzez czyszczenie obuwia i jego naprawę zamiast kupienia nowego można zmniejszyć ślad węglowy o 85 proc. Produkcja jednej pary obuwia to średnio 14 kg dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery i aż 50 litrów zużytej wody. Jedna para butów rozkłada się średnio aż 50 lat. Tylko mniej niż 1 proc. wyrzucanych butów podlega recyklingowi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA