REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Energetyka

Oblicz swój ślad węglowy i go zredukuj. Zobacz, ile możesz na tym zyskać

Fundacja Climate Strategies Poland zaprojektowała i bezpłatnie udostępniła narzędzie do obliczenia śladu węglowego dla małych i średnich firm, a także bazę danych na temat transformacji energetycznej i ograniczania emisji.

17.03.2023
9:52
Oblicz swój ślad węglowy i go zredukuj. Zobacz, ile możesz na tym zyskać
REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat śladu węglowego, jego wpływu na klimat oraz sposobów ograniczania emisji, mogą skorzystać z bazy wiedzy dostępnej na każdym etapie wypełniania danych.

REKLAMA

Łukasz Broniewski, współzałożyciel Climate Strategies Poland, przekonuje, że stworzony przez jego fundację Kalkulator śladu węglowego to odpowiedź rosnącą presję ze strony inwestorów, krajowych i unijnych regulatorów, a także oczekiwań klientów.

MŚP potrzebują wsparcia w procesie transformacji i dążenia do neutralności klimatycznej, w postaci wiedzy i kompleksowego narzędzia, które umożliwią im samodzielne radzenie sobie z problemem emisyjności, a także wpłyną na zwiększenie efektywności energetycznej oraz konkurencyjności – wskazuje Broniewski.

Jak zapewnia, kalkulator śladu węglowego opracował zespół ekspertów posiadających nie tylko zrozumienie zmian klimatycznych, ale także rzeczywistości biznesowej w Polsce.

Oblicz ślad węglowy i dowiedz się, jak go zmniejszyć

W przeciwieństwie do dużych firm i korporacji mniejsi przedsiębiorcy nie posiadają odpowiednich zasobów finansowych i kadrowych oraz wiedzy, by na tę ścieżkę wchodzić samodzielnie – wskazują twórcy narzędzia.

Na podstawie wprowadzonych danych Kalkulator stworzony przez Climate Strategies Poland generuje obliczenia, raport oraz rekomendacje w dwóch pierwszych zakresach obliczania śladu węglowego.

Jak zapewniają, że narzędzie działa w sposób prosty i intuicyjny, a do skorzystania z niego potrzebne jest jedynie przygotowanie odpowiednich danych o działalności firmy oraz o źródłach energii.

Fundacja tłumaczy, że użytkownicy, którzy założą bezpłatne konto, mogą w dowolnej chwili wrócić do uzupełniania danych i na bieżąco porównywać wyniki – w jaki sposób zmiany w określonych obszarach wpływają na emisyjność biznesu.

Co istotne, procesowi uzupełniania danych, towarzyszy ścieżka edukacyjna (w formie artykułów i materiałów wideo) na temat śladu węglowego i redukcji emisji – podkreślają twórcy kalkulatora.

I dodają, że zastosowana przez nich metoda obliczeniowa jest zgodna z GHG Protocol, baza wskaźników emisji pochodzi z uznanych na całym świecie źródeł i jest na bieżąco aktualizowana. Narzędzie posiada zgodność ze standardami i inicjatywami CDP, SBTi i PCAF.

Dekarbonizacja to także niższe koszty i większe marże

Łukasz Dobrowolski, dyrektor ds. strategii klimatycznych i rynków energii w Fundacji Climate Strategies Poland, przypomina, że obliczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa i wdrożenie strategii redukcji emisji to dziś nie tylko warunek konieczny do pozostania w łańcuchach dostaw globalnych firm, ale także szansa na zwiększenie efektywności kosztowej, a także pozyskanie nowych klientów i zwiększenie marż.

REKLAMA

Zależy nam na tym, by polskie firmy zrozumiały to jak najszybciej i budowały swoją pozycję w kraju i na świecie, w nowej, dekarbonizującej się gospodarce – mówi Dobrowolski.

Jak przekonuje, kalkulator ułatwia pracę organizacji, między innymi zarządzanie łańcuchem dostaw, a bankom i innym instytucjom finansowym pozyskanie wiarygodnych danych o emisjach klientów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA