REKLAMA

Nowa pomoc dla powodzian. Rząd opłaci rachunki za prąd

Rząd postanowił zwiększyć zasiłek powodziowy o tysiąc złotych brutto. Te dodatkowe pieniądze przydadzą się tym, którzy mają wyższe rachunki za energię elektryczną, ponieważ za jej pomocą osuszają swoje zalane mieszkania i domy. Aby uprościć całą procedurę, postanowiono wykorzystać istniejące mechanizmy wsparcia – nowe rozwiązanie zakłada zwiększenie istniejącego świadczenia zamiast wprowadzanie odrębnego rozwiązania.

Nowa pomoc dla powodzian. Rząd opłaci rachunki za prąd
REKLAMA

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. W ramach prac nad specustawą Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zmianę mającą na celu wparcie finansowe mieszkańców zalanych terenów, którzy ucierpieli w wyniku powodzi lub podtopień w południowo-zachodniej Polsce.  

REKLAMA

Tysiąc złotych na rachunki za prąd

Nowe rozwiązanie ma zapewnić mieszkańcom, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, pieniądze na pokrycie wyższych rachunków za energię – wielu powodzian urządzeniami elektrycznymi osusza swoje mieszkania i domy. Propozycja dotyczy zwiększenia zasiłku powodziowego o kwotę 1 tys. zł dla osób, których lokale uległy zalaniu i wymagają osuszenia.

W wielu miejscach trwa obecnie osuszanie pomieszczeń, chcemy wesprzeć ten proces. Dlatego wsłuchując się w głos poszkodowanych, tworzymy narzędzia do pomocy. To ważne doraźne wsparcie. Nasza propozycja jest elementem ustawy powodziowej, która trafiła już do Sejmu – powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Więcej o powodzi przeczytasz w tych tekstach:

Zaletą tego rozwiązania ma być wykorzystanie istniejących mechanizmów wsparcia. Przyjęta przez rząd propozycja zakłada zwiększenie istniejącego świadczenia zamiast wprowadzania odrębnego rozwiązania. Resort klimatu tłumaczy, że umożliwi to właściwym organom samorządowym przyznanie wsparcia finansowego wnioskodawcom w ramach przeprowadzenia jednego postępowania, tak aby nie zwiększać obciążeń administracyjnych po stronie samorządów.

Zwykła omyłka

REKLAMA

Jak na ironię, podczas czwartkowego głosowania w Sejmie nad skróceniem terminu rozpatrywania rządowego projektu tak, aby specustawa powodziowa mogła być rozpatrywana na bieżącym posiedzeniu Sejmu, szefowa resortu klimatu zagłosowała... przeciw. Jak się potem tłumaczyła, była to „zwykła omyłka”.

Byłam pewna, mam już kartkę. Występuję w odpowiedzi do pana posła, jako posłanka na Sejm. Tego typu omyłka się zdarza. Natomiast byłam pewna, że to głosowanie dotyczy państwa wniosku o odrzucenie bardzo ważnej ustawy o OSP, na co nie mogliśmy pozwolić – przekonywała Hennig-Kloska.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA