REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nie płacą za przesyłki, a kurierzy toną w długach

Kurierzy nie mają lekko i nie chodzi o wagę przesyłek, ale to, że ponad cztery tysiące zleceniodawców nie zapłaciło za ich usługi. Między innymi z tego powodu aż 1237 podmiotów jest zadłużonych, a suma przedawnionych zobowiązań cały czas rośnie. Obecnie jest to 35,5 mln zł.

13.12.2023
16:12
Nie płacą za przesyłki, a kurierzy toną w długach
REKLAMA

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów wskazują, że najwięcej nieuregulowanych faktur znajduje się w jednoosobowych działalnościach gospodarczych, które są zadłużone na kwotę 22,3 mln zł. Jest to 918 dłużników, posiadających łącznie 3965 zobowiązań. Z kolei zadłużonych spółek jest 319, a ich zaległości to niecałe 13 mln zł.

REKLAMA

Długa lista wierzycieli

Jak wskazuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, kurierzy często posiłkują się kredytem lub leasingiem w prowadzeniu działalności gospodarczej, jednak wielu z nich później nie jest w stanie spłacić.

To najczęściej podwykonawcy, którym znacznie łatwiej jest założyć firmę, niż pracować u kogoś na etacie. Do wykonywania swoich usług potrzebują aut. Dlatego właśnie najczęściej ich wierzycielami są banki i firmy leasingowe, które kredytują zakup samochodów. Małe firmy kurierskie zalegają im ponad 4,5 mln zł. Dopóki otrzymują oni zlecenia i zapłatę za usługi, problemu nie ma. Ten pojawia się w momencie, gdy zleceniodawcy przestają płacić za przesyłki, a takich sytuacji na rynku jest coraz więcej - wyjaśnia Adam Łącki.

Lista firm, którym zalegają kurierzy ze spłatą, jest dłuższa. Podmiotom z branży zarządzania wierzytelnościami, które często odkupują ich długi od sektora finansowego, są winni ponad 12 mln zł, firmom transportowym - 2,2 mln zł, dostawcom internetu i usług telekomunikacyjnych - 1,8 mln zł, a towarzystwom ubezpieczeniowym - 1,6 mln zł.

Najbardziej zadłużeni kurierzy są w woj. mazowieckim (niemal 8,3 mln zł przeterminowanych zobowiązań finansowych). Następni w kolejce są doręczyciele przesyłek z woj. śląskiego (3,8 mln zł) i woj. dolnośląskiego (3,2 mln zł).

Więcej o zadłużeniu przeczytasz na Bizblog.pl:

Kto nie płaci kurierom?

Firmy z branży kurierskiej nie spłacają swoich wierzycieli m.in dlatego, że sami są wierzycielami, którzy starają się odzyskać pieniądze za zrealizowane przesyłki. W sumie mają 4388 dłużników, którzy winni im są ponad 30,4 mln zł.

Kto zalega kurierom ze spłatą? Niemal wyłącznie są to spółki. Te z handlu hurtowego i detalicznego, których jest 2326, mają do oddania 17,4 mln zł. Na drugim miejscu znajdują się firmy produkcyjne, które zalegają ponad 3,5 mln zł. Trzecim dłużnikiem firm kurierskich jest branża TSL, winna nieco ponad 3 mln zł.

Eksperci uważają, wina może leżeć również w niedostatecznej weryfikacji klientów przed nawiązaniem współpracy i w trakcie niej.

Źródłem zatorów płatniczych bardzo często są nieuczciwi kontrahenci. Dlatego dobór odpowiednich partnerów biznesowych może w znaczący sposób wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorstwa - wskazuje Katarzyna Starostka, eksperta Rzetelnej Firmy.

REKLAMA

I przywołuje wyniki badania „Zaufanie w biznesie” przeprowadzonego na zlecenie Rzetelnej Firmy pod patronatem Krajowego Rejestru Długów, z których wynika, że aż 43 proc. przedsiębiorców w ostatnich sześciu miesiącach doświadczyło nierzetelnego zachowania ze strony swojego kontrahenta.

W większości była to niesumienność płatnicza, czyli nieterminowe opłacanie faktur i rachunków. Takim sytuacjom bezwzględnie trzeba zapobiegać - dodaje ekspertka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA