REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Windykatorzy dobrze przygotowali się na spowolnienie

O 8,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła suma wierzytelności obsługiwanych przez firmy windykacyjne w drugim kwartale 2023 r. – wynika z najnowszego raportu „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).

03.11.2023
11:33
Windykatorzy dobrze przygotowali się na spowolnienie
REKLAMA

Wierzytelności zarządzane przez firmy windykacyjne, które biorą udział w badaniu ZPF, wzrosły o 8,4 proc. do 160,8 mld zł. Liczba wierzytelności utrzymała się na poziomie zbliżonym do 2022 r. wynoszącym 18,8 mln. Średnia wartość pojedynczej wierzytelności wzrosła w drugim kwartale o 8,2 proc. rok do roku do 8,54 tys. zł. 20,1 proc. dłużników to osoby posiadające co najmniej dwa zobowiązania do spłaty.

REKLAMA

W badaniu biorą udział przedstawiciele największych firm działających w sektorze zarządzania wierzytelnościami. Dlatego uzyskiwane przez nas wyniki pozwalają ocenić sytuację w branży – tłumaczy Marcin Czugan, prezes ZPF.

Barometr Rynku Wierzytelności: dobry prognostyk dla branży

Jeżeli chodzi o strukturę portfela wierzytelności obsługiwanych przez podmioty biorące udział w badaniu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, największy udział pod względem liczbowym mają wierzytelności zarządzane na rzecz własnych funduszy sekurytyzacyjnych (69,9 proc.). Na drugim miejscu z o wiele niższym wynikiem znalazły się wierzytelności obsługiwane w imieniu własnym (19,5 proc.).

 class="wp-image-2276977"

 class="wp-image-2276980"

W raporcie ZPF został opublikowany najnowszy wynik Barometru Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF). To opracowywany cyklicznie przez ZPF wskaźnik nastrojów wśród zarządzających firmami windykacyjnymi. W drugim kwartale 2023 r. wartość BRW-ZPF obniżyła się 0,2 pkt. w stosunku do pierwszego kwartału 2023 r. do 67,9 pkt.

Obecna wartość BRW-ZPF to dobry prognostyk dla rynku wierzytelności. Można stwierdzić, że zarządzający dostosowali się do sytuacji panującej na rynku i słabszej koniunktury gospodarczej – ocenia Marcin Czugan.

 class="wp-image-2276983"
REKLAMA

Windykatorzy narzekają na niejasne i niestabilne prawo

Zarządzający przedsiębiorstwami z sektora wierzytelności wskazali też najważniejsze bariery ograniczające działalność branży. Według nich największym problemem pozostaje niejasne, niespójne i niestabilne prawo. Menedżerowie narzekają też na wysokie koszty zatrudnienia, niską wartość wierzytelności do kupienia oraz niepewność dotyczącą ogólnej sytuacji gospodarczej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA