REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Bunt kurierów pyszne.pl. Kroi się strajk i to tuż przed świętami

Zamówienie jedzenia za pomocą pyszne.pl w ostatnich dniach przed świętami może być mocno utrudnione. Kurierzy narzekają, że ulice nie są odśnieżane, jazda rowerem w czasie tęgich mrozów nie należy do najprzyjemniejszych, a stawki oferowane przez platformę są dokładnie takie same, jak latem. Szykuje się potężny strajk.

16.12.2022
11:43
Bunt kurierów pyszne.pl. Kroi się strajk i to tuż przed świętami
REKLAMA

O planach kurierów pyszne.pl donosi Onet. Strajk ma objąć wiele dużych polskich miasta z Warszawą, Białymstokiem, Rzeszowem, Lublinem i Częstochową na czele.

REKLAMA

Na czym będzie polegał? W ostatnim przedświątecznym tygodniu tj. od 19 do 25 grudnia kurierzy wyłączą aplikację i nie będą zgłaszać się po zamówienia. Trudno oceniać w tej chwili skalę tego protestu, wiele zależeć będzie zapewne również od dyscypliny kurierów w danych miastach. Klienci powinni jednak liczyć się z utrudnieniami. Zamówienie jedzenia przez pyszne.pl może być trudniejsze jest zazwyczaj.

Kurierom nie podobają się nowe stawki

Przyczyny konfliktu są dość złożone. Kurierzy mają do platformy pretensje m.in. o nowe zasady wynagradzania, które zostały wprowadzone od listopada. Na pierwszy rzut oka powinni być z nich zadowoleni, bo pyszne.pl podniosło stawkę godzinową, uwzględniając nową płacę minimalną. Dostawcy zamiast 19,70 zł brutto mogą liczyć na 23,50 zł brutto.

Przy okazji serwis obciął jednak bonusy, dla doświadczonych pracowników. Po przepracowaniu trzech, sześciu i dwunastu miesięcy kurierzy dostawali odpowiednio 1 zł, 2 zł i 3 zł dodatku stażowego. Zniknęły również premie, dla osób prowadzących szkolenia. Jeden z rozmówców Onetu podkreśla, że dla części kurierów podniesienie płacy minimalnej jest równorzędne z... obniżką łącznego uposażenia o kilkadziesiąt groszy za każdą przepracowaną godzinę.

Nie będzie również dodatkow za pracę zimą

Gdyby w tym roku śnieg nie spadł już w grudniu, ten temat być może w ogóle by się nie pojawił. Jest jednak inaczej. I teraz kurierzy mają pretensje do pyszne.pl, bo wielu z nich dostarcza jedzenie korzystając z roweru i brnąc przez nieodśnieżone ulice, chodniki oraz ścieżki rowerowe. Otrzymują za to takie same pieniądze, jak podczas pracy latem.

REKLAMA

Platforma nie chce się odnosić do konfliktu z dostawcami na forum publicznym. Zadeklarowała natomiast otwartość do dialogu z kurierami.

Warto przy tym zauważyć, że nie wszyscy dostawcy będą mogli wziąć udział w strajku bez konsekwencji. Pyszne.pl na swojej stronie internetowej pisze o wymogu przepracowania minimum 40 godzin w miesiącu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA