Najlepsza sprzedaż mieszkań od roku. Rekordowy wynik w Łodzi
Więcej sprzedanych mieszkań, bogatsza oferta i stabilizacja cen. W marcu na rynku pierwotnym powiało optymizmem. Nietęgie miny mają natomiast deweloperzy w Łodzi: oferta dostępnych mieszkań bije tam rekordy, co zwiększa presję na obniżkę cen i sprawia, że znalezienie nabywcy jest niemałym wyzwaniem.

Według Otodom Analytics w marcu zwiększyła się sprzedaż nowych mieszkań – o 10 proc. w porównaniu z lutym i o 5 proc. jeśli porównamy ten miesiąc do marca ubiegłego roku. Większy wybór poszukujący mieszkań mają w siedmiu największych miastach.
Ponadto na siedmiu największych rynkach bieżąca podaż była wyraźnie większa od popytu, co stawia kupujących w dobrej sytuacji. Dzięki temu deweloperzy są bardziej skłonni do udzielania rabatów i bonusów (np. miejsce postojowe lub komórka lokatorska gratis). Z danych Otodom wynika, że firmy deweloperskie ponownie wprowadziły do sprzedaży o 2 tys. więcej mieszkań w nowych inwestycjach niż zostało w tym samym czasie kupionych. Efekt? Łączna oferta nowych mieszkań w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu sięgnęła niemal 60 tys. mieszkań. Tym samym marzec okazał się 18 miesiącem z rzędu, w którym oferta deweloperów nieprzerwanie rosła.
Najlepsze wyniki od 12 miesięcy
Wstępne wyniki monitoringu rynku mieszkaniowego, realizowanego na potrzeby Otodom Analytics wskazują, że w marcu deweloperzy sprzedali 3,7 tys. lokali. To o 10 proc. więcej niż w lutym i o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. To także najlepsze wyniki od 12 miesięcy.
W lepszej sytuacji są też kupujący, bo marzec na rynku deweloperskim przyniósł dalszą stabilizację.
Warto zauważyć, że przeciętne ceny ustabilizowały się nie tylko w relacji miesiąc do miesiąca (wzrost o 0,2 proc.), ale również w stosunku do cen sprzed roku. To już drugi miesiąc z rzędu, gdy roczny wzrost przeciętnych cen oferowanych wyniósł 5,5 proc. a po kilkunastoprocentowych wzrostach sprzed roku nie ma już śladu – podkreśla Otodom.
Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:
Stabilizację potwierdzają też analitycy BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Marzec był siódmym miesiącem z rzędu, w którym nie wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w Krakowie (16,5 tys. zł/m kw.). W Łodzi (ok. 11,5 tys. zł/m kw.) seria bez podwyżek trwa już szósty miesiąc, zaś czwarty w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 11,1 tys. zł/m kw.). Poziom z lutego utrzymała średnia cena metra kwadratowego w Poznaniu (ok. 13,4 tys. zł/m kw.), gdzie po jednorazowej zwyżce w styczniu o 1 proc., rynek wrócił do stabilizacji - podali.
Ciekawa sytuacja jest w Łodzi. W ostatnim czasie pojawiło się wiele doniesień, że ceny spadają, bo podaż mieszkań w Łodzi w ostatnich miesiącach mocno się zwiększyła.
Oferta w Łodzi: do wyboru do koloru
W Łodzi, w odróżnieniu od innych dużych miast, jest sporo działek, które deweloperzy mogą kupić pod zabudowę mieszkaniową – wyjaśnia w rozmowie z Bizblog.pl Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom. - Po drugie, miasto bardzo sprawnie wydaje pozwolenia na budowę i jasno wskazuje, jakie ma oczekiwania dotyczące infrastruktury. Dlatego w tej chwili w ofercie na rynku pierwotnym jest prawie 8,5 tys. mieszkań, dwa razy tyle, ile było w 2022 (4,1 tys.).
Jak to wpływa na ceny? W 2022 r średnia cena oferowanego w Łodzi mieszkania wynosiła 8,1 tys. zł za mkw., w 2025 r. to już 11,2 tys. zł.
Owszem ceny ofertowe wzrosły, ale trzeba pamiętać, że w tym okresie wszystko bardzo drożało. Natomiast zaskakujące jest to, że nawet miasta takie jak Szczecin i Lublin są droższe od Łodzi, którą od stolicy dzieli zaledwie 1,5 godziny samochodem – mówi Katarzyna Kuniewicz.
Niska sprzedaż, boom ofert. Co z cenami?
Ekspertka dodaje, że w Łodzi deweloperzy mają jeszcze znaczny zapas pozwoleń na budowę.
To, co widzimy dziś ofercie, to jest w pewnym sensie tylko minimum: pomimo dużej konkurencji deweloperzy, którzy w ostatnich latach kupili w Łodzi ziemię po prostu muszą rozpoczynać budowy i sprzedaż. Dane zagregowane dla całego rynku wskazują, że sprzedaż jest za niska w porównaniu do wysokiej podaży, co powinno stymulować obniżki cen – mówi Katarzyna Kuniewicz.
Ekspertka twierdzi jednak, że przestrzeń po stronie deweloperów do jeszcze większych obniżek nie jest duża.
Ceny zależne są od kosztów budowy – a te w miastach, niezależnie od tego czy jest to Warszawa, czy Łódź, istotnie się nie różnią. Bo gdyby wziąć średnie ceny z różnych miast, to stawki w Łodzi powinny kształtować się na poziomie ok. 14 tys. z, a dziś jest to 11,2 tys. Przestrzeń na jeszcze większe obniżki jest bardzo mała. Dolną granicę wyznaczają koszty realizacji. Natomiast oczywiście pojawiają się i nadal będą pojawiać się promocje, np. miejsce parkingowe gratis, czy obniżka na wybrane mieszkania, bo deweloperzy jak mogą próbują przyciągnąć klientów – tłumaczy Katarzyna Kuniewicz.