REKLAMA

Właściciele mieszkań na Airbnb i Booking będą mieć pod górkę? Szykują nowe przepisy

Wprowadzenie rejestru mieszkań na wynajem krótkoterminowy oraz obowiązku uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej na taką działalność. Takie zapisy mają się znaleźć w projekcie ustawy o najmie krótkoterminowym mieszkań, nad którym pracuje rząd. Poinformował o tym wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, ale prac nie prowadzi ani jego resort, ani Ministerstwo Rozwoju i Technologii, lecz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Właściciele mieszkań na Airbnb i Booking będą mieć pod górkę? Szykują nowe przepisy
REKLAMA

Wiceszef Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje projekt ustawy o najmie krótkoterminowym mieszkań. Wśród planowanych rozwiązań jest między innymi wprowadzenie rejestru mieszkań na wynajem terminowy oraz obowiązku uzyskania zgody na taką działalność.

REKLAMA

Najem krótkoterminowy na cenzurowanym

Z tego, co wiem, ta ustawa, przygotowywana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i przez miasta turystyczne w Polsce razem, przewiduje też taki rejestr. Natomiast musimy uważać też, bo poruszamy się na rynku, żeby tego rynku nie zepsuć. Natomiast pewna kontrola jest tu wymagana – stwierdził Jacek Karnowski w Polskim Radiu.

Były prezydent Sopotu zdradził, że nowe przepisy będą wymagały uzyskania zgody na wynajem krótkoterminowy mieszkania nie tylko wspólnoty mieszkaniowej, ale także straży pożarnej. Wyjaśnił, że takie mieszkanie udostępniane turystom jest obiektem „quasi hotelowym, szczególnie jak mieszka tam nieraz więcej osób”. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej uważa, jedną z funkcji tej ustawy będzie też „zwiększenie na rynku ilości mieszkań na wynajem długoterminowy”.

Ograniczmy najem krótkoterminowy typu airbnb. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków. Są miejscem do życia – powiedziała kilka dni temu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Pełczyńska-Nałęcz powołuje się na najnowszy raport ESPON, w którego wynika, że najem mieszkań w Polsce jest najdroższy w Europie. Ministra uważa, że do wzrostu cen wynajmu i spadku dostępności mieszkań przyczynia się między innymi coraz popularniejsze wykorzystywanie mieszkań na cele najmu krótkoterminowego. Zwraca uwagę, że w samej Warszawie na 100 nowo oddanych mieszkań, przypada 20 nowych ofert Airbnb, a od 2020 r. liczba ofert najmu krótkoterminowego wzrosła o 30 proc.

Szara strefa najmu krótkoterminowego

Klimat dla dzikiego najmu krótkoterminowego pogarsza się już od dłuższego czasu. Od początku lipca obowiązują przepisy nakładające na platformy internetowe obowiązek raportowania transakcji do urzędu skarbowego. Dotyczy to nie tylko serwisów e-commerce, ale także platform pośredniczących w najmie krótkoterminowym mieszkań. Osoby, które dotąd działały w szarej strefie, muszą teraz na poważnie brać pod uwagę kontrolę ze strony urzędu skarbowego.

Więcej o najmie krótkoterminowym przeczytacie w tych tekstach:

Choć najem krótkoterminowy podpada pod usługi hotelarskie i wymaga rejestrowania w ramach działalności gospodarczej, większość takich przedsiębiorców wolała uznawać te usługi za najem prywatny. Od najmu trzeba odprowadzić VAT o stawce 8 proc., podatek dochodowy (PIT lub CIT), a także 23 proc. VAT od importu usług od kwoty prowizji zagranicznych portali rezerwacyjnych. Do tego dochodzą podatki lokalne i składki ZUS.

Polityka miejska

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi aktualnie IV Kongres Polityki Miejskiej, który przedstawiany jest jako największe w Polsce wydarzenie poświęcone tworzeniu oraz wdrażaniu polityk miejskich i regionalnych. Głównym tematem dyskusji podczas kongresu są „cele krajowej polityki miejskiej, wsparcie rozwoju średnich miast i mniejszych miasteczek oraz rosnące zróżnicowanie tempa rozwoju w różnych częściach kraju”.

MFiPR promuje Krajową Politykę Miejską 2030, która ma być odpowiedzią na wyzwania, z którymi mierzą się polskie miasta i samorządy. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekonuje, że potrzebujemy własnej koncepcji rozwoju, która jest kształtowana w Polsce już „nie jako doganianie, dostosowywanie się, ale jako budowanie polskiego rozwoju na bazie naszego potencjału i potencjału poszczególnych regionów”.

REKLAMA

W MFiPR powstaje też dokument strategiczny, czyli nowa średniookresowa strategia rozwoju kraju do 2035 roku. Jednym z celów resortu jest „policentryczny rozwój kraju, który jest ważnym potencjałem rozwojowym Polski”. Chodzi o utrzymanie równomiernie rozłożonej sieci miast o zróżnicowanej wielkości i funkcjach.

Są cztery filary, cele rozwojowe, które stawiamy w średniookresowej strategii rozwoju kraju: po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie przeciwdziałanie i równoczesne przygotowanie na kryzys demograficzny, konkurencyjna i innowacyjna gospodarka i najważniejszy - policentryczny czyli wieloośrodkowy rozwój Polski – powiedziała Pełczyńska–Nałęcz.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA