REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Program Mieszkanie Plus powraca na całkiem nowych zasadach. Znamy szczegóły

Program Mieszkanie Plus jest już w gestii Ministerstwa Rozwoju. Na jego realizację zabezpieczone mają być środki – nie do ruszenia na inny cel – w wysokości 30 mld zł. To ma być zupełnie inny program niż ten, który znamy, a inwestycje mają zyskać wysoki standard, z parkingami i placami zabaw.

21.05.2020
14:14
Mieszkanie Plus po nowemu. Rząd wyda 30 mld zł na budownictwo mieszkaniowe
REKLAMA

Mieszkanie Plus za chwilę ma zacząć działać na zupełnie nowych zasadach. Tym razem rzeczywiście ma być wszystko dopięte na ostatni guzik, na tyle, że inicjatywa może też okazać się bardzo pomocna dla samorządów terytorialnych, które przez pandemię koronawirusa znalazły się pod kreską. 

REKLAMA

To rewolucyjny program, na miarę XXI wieku

- zapewnia w rozmowie z Bizblog.pl Tomasz Olszewski doradca wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Mieszkanie Plus, czyli 30 mld zł nie do ruszenia

W nowej odsłonie programu Mieszkanie Plus zdecydowanie ważniejszą rolę niż to wcześniej miało miejsce, otrzymują Krajowe Zasoby Nieruchomości. To teraz ich zadaniem będzie analiza terenów nadających się pod zabudowę mieszkalną - na terenie całej Polski. Ma to odbywać się w partnerstwie z gminami, docelowo też z podmiotami prywatnymi.

„Na realizację pierwszego etapu zabezpieczona ok. 30 mld zł. To kwota celowa, dedykowana wyłącznie na budownictwo mieszkaniowe, które też może przy tej okazji pomóc wielu regionalnym i lokalnym gospodarkom” – mówi doradca Jadwigi Emilewicz.

Nie ma żadnego absolutnie niebezpieczeństwa, że te środki będą spożytkowane na jakiś inny cel. Za chwile ruszą pełną parą

- zapewnia Tomasz Olszewski.

Środki na konto powołanej do tego celu spółki

Jak mają wyglądać założenia programu Mieszkanie Plus po zmianach? Krajowe Zasoby Nieruchomości, po konsultacji z danym samorządem terytorialnym, wybiorą teren pod zabudowę mieszkalną. Następnie dojdzie do podpisania najpierw listu intencyjnego, a potem umowy. Realizację i nadzór nad inwestycją od tego momentu przejmują na swoje barki samorządowcy. 

Żeby móc na podstawie podpisanej umowy przelać stosowne środki finansowe - musi najpierw za każdym razem być powołana do życia spółka celowa. Od tego, czy gmina przekaże jej wskazany pod mieszkania teren, czy tylko będzie ich operatorem - zależeć będzie układ udziałów.

W zamian za teren JST będą mogły zyskać udziały w tych spółkach celowych

- tłumaczy doradca wicepremier Emilewicz.

Spłata pożyczki z czynszów wybudowanych mieszkań

Jak będzie z kolei wyglądać mechanizm finansowy programu Mieszkanie Plus po liftingu? Połowę założonych na daną inwestycję środków mają przekazać specjalnej spółce celowej Krajowe Zasoby Nieruchomości. A co z resztą? Zapewni ją finansowanie ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Pożyczki z tego tytułu mają być niskooprocentowane, a na ich spłatę pieniądze mają pochodzić z czynszów wybudowanych mieszkań. 

Spłata pożyczki będzie rozłożona w czasie, w zależności od wartości nieruchomości

- mówi Tomasz Olszewski.

Takich mieszkań nie będzie jednak można wynajmować. Rządzący w tym przypadku preferują formę leasingu, który w określonym z góry czasie będzie przeistaczać się we własność lokalu. 

Zasiedlający takie mieszkanie ludzie będą mogli więc być pewni, że nikt ich z nich nie wyrzuci i że po jakimś czasie będzie ono stanowić ich majątek

- przekonuje Olszewski.
REKLAMA

Mieszkanie Plus z parkingami i placami zabaw

Wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale mają mieć podwyższony standard mieszkania komunalnego. Przy okazji mają oferować lepsze warunki od tych developerskich, gdzie jednak rosnąca przez lata bańka spowodowała, że bardziej liczy się ilość, a nie jakość. Dlatego inwestycje związanej Mieszkaniem Plus mają zakładać też budowę placów zabaw i miejsc parkingowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA