„Resort chce zabić magazyny energii”? Eksperci biją na alarm
Do 13 lipca można zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia ws. warunków technicznych dla budynków. Eksperci alarmują, że nowe przepisy mogą zablokować rozwój magazynów energii w Polsce. Rząd odpowiada, że chodzi o bezpieczeństwo użytkowników.

Dla nikogo już chyba nie jest tajemnicą to, że transformacja energetyczna bez odpowiednich magazynów energii po prostu się nie uda. Ostatnia analiza Wood Mackenzie wskazuje, że do 2034 r. świat będzie potrzebował nawet 1,4 TW sieci takich magazynów. Do tego czasu zapotrzebowanie na energię ma wzrosnąć o 55 proc., a generacja odnawialnych źródeł energii będzie wtedy stanowić więcej niż 80 proc. nowych przyrostów mocy. Przy tej okazji eksperci z Wood Mackenzie uważają, że ostatni blackout na Półwyspie Iberyjskim pokazuje wprost „rosnące ryzyko wysokiej penetracji energii odnawialnej bez odpowiednich możliwości formowania sieci lub zaawansowanej infrastruktury magazynowej w celu zapewnienia niezawodności systemu”. Tymczasem w Polsce rząd ma planować zamach na magazyny energii.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowymi Warunkami Technicznymi chce zabić domowe magazyny energii - grzmi na platformie X Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
Magazyny energii z nowymi warunkami technicznymi
Eksperci przekonują, że zaproponowane warunki techniczne dla magazynów energii oznaczają zakaz dla tej technologii w mieszkaniach i w większości domów. Dodatkowo nowe regulacje nie pozwalają na rozróżnienie bezpiecznych i ryzykownych technologii. A do tego wszystkiego oznaczają wzrost kosztów instalacji o 30–60 proc. Modyfikacje mają uderzyć nie tylko w klientów indywidualnych, ale także w sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
Więcej o magazynach energii przeczytasz w Bizblog:
To koniec domowej energetyki prosumenckiej opartej na: magazynach energii, fotowoltaice i pompach ciepła - twierdzi Lachman.
Innym zarzutem jest odwoływanie się nowych warunków technicznych do Polskich Norm, ale bez ich wskazania, co stwarza ryzyko prawne. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowano 13 czerwca. MRiT w sprawie swoich propozycji prowadzi konsultacje społeczne - do 13 lipca.
Rząd: dbamy o bezpieczeństwo użytkowników
Rząd jednak nie zgadza się z tymi zarzutami. MRiT przekonuje, że regulacje dotyczące instalowania akumulatorowych magazynów energii, zawarte w projekcie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, powstały przy współpracy z ekspertami Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają doświadczenie związane z pożarami takich magazynów.
Celem zaproponowanych rozwiązań jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom budynków, uwzględnienie bezpieczeństwa ekip ratowniczych oraz przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z tymi instalacjami - tak odpowiada Bizblog.pl Wydział Prasowy MRiT.
Jednocześnie resort zaznacza, że ostateczna treść projektu może jeszcze ulec zmianie. Wszystko będzie zależeć konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych oraz opiniowania. Jak przekonuje MRiT: etap ten służy zebraniu opinii środowiska, celem wypracowania optymalnych regulacji w przedmiotowym zakresie.