REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Kwota wolna 60 tys. zł? Już chyba wszystko jasne

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych współrządzącej dziś Koalicji Obywatelskiej, ale szanse na jej realizację w tej kadencji spadły chyba już do zera. Najpierw minister finansów zapowiedział, że podwyższenia kwoty wolnej nie będzie co najmniej do 2025 roku ze względu na bardzo wysoki poziom wydatków na obronność z powodu bardzo niestabilnej sytuacji międzynarodowej, a teraz okazało się, że nie wpisano tego nawet do Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027.

08.05.2024
6:12
pit podatek dochodowy firma
REKLAMA

„Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027” został przyjęty przez Radę Ministrów 30 kwietnia. Plan ten przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy. WPFP określa też cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji, ale o planach podniesienia kwoty wolnej od podatku nie ma ani słowa.

REKLAMA

Zmniejszanie deficytu

Rząd spodziewa się, że już w tym roku nastąpi przyspieszenie wzrostu realnego PKB do 3,1 proc. z 0,2 proc. w 2023 r. Rada Ministrów oczekuje, że w kolejnych latach – między innymi dzięki malejącej inflacji oraz inwestycjom podejmowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – wzrost gospodarczy w Polsce utrzyma się na poziomie średnio ponad 3 proc.

Rząd wskazuje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych liczony zgodnie z unijną metodyką wyniósł w 2023 r. 5,1 proc. PKB, co oznacza pogorszenie tego parametru o 1,7 pkt. proc. PKB w stosunku do roku 2022. Jak wyjaśniono, zwiększenie deficytu w Polsce było skutkiem m.in. znaczącego wzrostu nakładów na modernizację sił zbrojnych oraz działań osłonowych łagodzących skutki wyższych cen energii, wspierających gospodarstwa domowe, podmioty wrażliwe i przedsiębiorstwa w ramach tarczy antyinflacyjnej, energetycznej i solidarnościowej.

Więcej o podatkach przeczytacie w tych tekstach:

Od 2025 r. prognozy zamieszczone w WPFP zakładają stopniowe zmniejszanie deficytu średnio o 0,5 proc. PKB w ujęciu strukturalnym rocznie. Z powodu wysokich wydatków militarnych dług sektora bez podjęcia dodatkowych działań konsolidacyjnych przekroczyłby w ten scenariuszu 2026 r. 60 proc. PKB. Aby zapobiec tej sytuacji, rząd przedstawi jesienią tego roku strategię konsolidacji w ramach planu budżetowo-strukturalnego wymaganego nowymi zasadami zarządzania gospodarczego UE.

100 konkretów

REKLAMA

Choć premier Donald Tusk zapewniał, że kwota wolna 60 tys. „będzie faktem” w tej kadencji, to wiele wskazuje na to, że obietnicy tej nie uda się zrealizować, ponieważ oznaczałoby to nagły ubytek około 50 mld zł w budżecie państwa. Minister finansów Andrzej Domański wyjaśnił w marcu, że nie ma miejsca na takie reformy, ponieważ „jesteśmy w sytuacji prawie wojennej” i mamy szybko rosnące wydatki na zbrojenia.

„Podniesiemy kwotę wolną od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów” – tak brzmi jeden ze „100 konkretów na 100 dni” Koalicji Obywatelskiej. Andrzej Domański zapewnił, że realizowane zostaną pozostałe punkty ze 100 konkretów. Minister finansów przypomniał, że o 30 proc. zostały podniesione wynagrodzenia dla nauczycieli, a o 20 proc. dla sfery budżetowej. Domański dodał, że wzrosły też nakłady na system ochrony zdrowia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA