REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Obietnica ws. kwoty wolnej legła w gruzach. Polacy nie będą zadowoleni

Nie będzie podwyższenia kwoty wolnej od podatku nie tylko w tym, ale także w przyszłym roku. Minister finansów Andrzej Domański przyznał, że nie ma szans, by w 2025 roku została zrealizowana jedna z najważniejszych obietnic wyborczych współrządzącej Koalicji Obywatelskiej, czyli podniesienia kwoty wolnej do 60 tys. Głównym powodem odłożenia tej reformy ma być bardzo wysoki poziom wydatków na obronność z powodu bardzo niestabilnej sytuacji międzynarodowej.

26.03.2024
6:31
Obietnica ws. kwoty wolnej legła w gruzach. Polacy nie będą zadowoleni
REKLAMA

Podniesiemy kwotę wolną od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów – tak brzmi jeden ze „100 konkretów na 100 dni” Koalicji Obywatelskiej, który cały czas jest obecny na stronie 100konkretow.pl. Sto dni minęło, ale kwota wolna się nie zmieniła. I długo się nie zmieni.

REKLAMA

Podniesienie kwoty wolnej od podatku

Moim zdaniem na chwilę obecną nie ma miejsca do tego, aby kwota wolna wzrosła do 60 tysięcy w przyszłym roku – powiedział minister finansów Andrzej Domański w Polsat News.

Oznacza to, że kwota wolna na poziomie 60 tys. najwcześniej mogłaby być wprowadzona w 2026 roku, ale trudno nawet zakładać taki scenariusz, bo szef resortu finansów żadnej deklaracji w tym zakresie nie złożył. Stwierdził tylko, że na pewno nie nastąpi to w 2025 r. Minister wyjaśnił za to, dlaczego kwota wolna została na razie odłożona.

Więcej o podatkach przeczytacie w tych tekstach:

Jesteśmy w sytuacji prawie wojennej. Mamy szybko rosnące wydatki na zbrojenia. W 2024 roku wydamy na obronę ponad 4 proc. naszego PKB. Skala dochodzących wydatków na obronę jest naprawdę wysoka – podkreślił minister.

Jeszcze w tej kadencji

Andrzej Domański zapewnił, że realizowane pozostałe punkty ze 100 konkretów. Minister finansów przypomniał, że o 30 proc. zostały podniesione wynagrodzenia dla nauczycieli, a o 20 proc. dla sfery budżetowej. Domański dodał, że wzrosły też nakłady na system ochrony zdrowia.

REKLAMA

Jeszcze inne wyjaśnienie odłożenia decyzji o podniesieniu kwoty wolnej w ostatnich dniach podało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Wyjaśniono, że decyzja co do momentu podwyższenia kwoty wolnej od podatku nastąpi dopiero po przeprowadzeniu audytu stanu finansów publicznych.

Premier Donald Tusk niedawno zapewnił, że kwota wolna 60 tys. „będzie faktem” w tej kadencji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA