73 proc. polskich firm planuje w III kwartale tego roku zatrudnienie pracowników tymczasowych. Największe zapotrzebowanie zgłaszają firmy produkcyjne.

Badanie jest realizowane wśród firm z branży produkcyjnej, logistycznej i handlu. Najnowsza edycja „Wskaźnika Pracy Dorywczej” pokazuje wzrost zainteresowania pracownikami tymczasowymi o 2 pkt proc. w porównaniu do II kwartału roku.
III kwartał przypadający na czas wakacji to okres, w którym firmy szukają rozwiązań dotyczących uzupełnienia braków kadrowych, związanych z urlopami pracowników etatowych. Zatrudnienie pracowników tymczasowych to najszybsze i optymalne finansowo rozwiązanie – mówi Krzysztof Trębski, prezes Tikrow.
Dlaczego firmy decydują się na zatrudnienie pracowników dorywczych
Ekspert wskazuje, że wysokie koszty zatrudnienia to najczęstszy powód, dla którego firmy decydują się na pracowników dorywczych. W III kwartale przyczynę tę wskazało 42 proc. przedsiębiorstw. To 5 pkt proc. więcej niż w poprzednim okresie.
Sezonowy wzrost zamówień charakterystyczny dla III i IV kwartału roku stanowi powód zatrudnienia dodatkowych rąk do pracy dla 38 proc. firm (wzrost również o 5 pkt proc.), a trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych lub niespecjalistycznych - dla 34 proc. (wzrost o 3 pkt proc.) – komentuje Krzysztof Trębski.
W jego ocenie powody te są także najczęstszymi dla każdej z badanych branż, wyjątek stanowią przedsiębiorstwa logistyczne i magazyny. Ich przedstawiciele najczęściej wskazują na chęć wypróbowania elastycznego modelu zatrudnienia (44 proc. firm z tej branży) jako przyczynę sięgania po pracowników tymczasowych.
Elastyczny model pracy, który oferują agencje pracy tymczasowej, wygrywa z klasycznymi formami zatrudnienia tam, gdzie liczy się czas, efektywność, a dodatkowo w grę wchodzi nieprzewidywalność, związana z pikami sprzedaży czy nieobecnościami pracowników etatowych – mówi Krzysztof Trębski.
Jego zdaniem to także dobre rozwiązanie dla firm, które nie chcą obciążać dodatkowymi, prostymi pracami swoich stałych pracowników i odciągać ich od codziennych zajęć.
Więcej wiadomości na temat rynku pracy można przeczytać poniżej:
Produkcja zwiększy zatrudnienie pracowników tymczasowych
Prezes Tikrow zauważa, że od początku tego roku to branża produkcyjna najbardziej potrzebuje dodatkowych pracowników.
W III kwartale 76 proc. firm produkcyjnych deklaruje, że zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego okresu). Wśród przedsiębiorstw logistycznych i magazynów 72 proc. firm planuje dodatkowe zatrudnienie (wzrost o 3 pkt proc.), w retailu ten odsetek wynosi 69 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Zdecydowany wzrost zainteresowania pracą dorywczą widać wśród uczniów i studentów. Niemal połowa osób z tej grupy deklaruje chęć podjęcia dodatkowego zajęcia od lipca do września aż 44 proc. To wzrost o 11 pkt proc. w porównaniu do badania dot. II kwartału i aż 26 pkt proc. więcej niż średnia dla wszystkich respondentów (18 proc. Polaków deklaruje podjęcie pracy tymczasowej w III kwartale).
Dla 66 proc. badanych to potrzeba pieniędzy na dodatkowe wydatki stanowi impuls do szukania pracy tymczasowej, to wzrost aż o 13 pkt proc. w porównaniu do II kwartału. Wśród innych przyczyn znalazły się wysokie ceny i koszty życia – 38 proc. (spadek o 14 pkt proc.) oraz finansowe usamodzielnienie się – 26 proc. (wzrost o 5 pkt proc.).
Praca sezonowa to wciąż bardzo atrakcyjna opcja dla młodych ludzi. Dzięki aplikacjom do szukania pracy tymczasowej, takim jak Tikrow, można znaleźć zlecenie na dowolny dzień i otrzymać wypłatę zaraz po skończonej pracy - mówi Krzysztof Trębski, prezes Tikrow.
Wskaźnik Pracy Dorywczej to narzędzie analityczne przygotowane przez Tikrow. Jego głównym celem jest szybkie badanie, ile firm planuje wspierać się pracownikami dorywczymi, realizowane w trybie kwartalnym na reprezentatywnej próbie przedsiębiorstw logistycznych, produkcyjnych i handlowych. Dodatkowo badanie uwzględnia perspektywę pracowników i pokazuje, jak wielu Polaków zamierza pracy dorywczej poszukiwać.
Opinie pracodawców zebrano w panelu badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N = 258 osób aktywnych zawodowo na kierowniczych stanowiskach. Termin realizacji: 13-17 czerwca 2025. Metoda: CAWI.
Opinie pracowników zebrano w panelu badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N = 1149 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 13-16 czerwca 2025. Metoda: CAWI.