REKLAMA

Weź paragon. Skarbówka prowadzi zmasowane kontrole

Krajowa Administracja Skarbowa ruszyła z nową akcją kontroli wydawania paragonów fiskalnych. Nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy nie wydają paragonów, dają rachunki „kelnerskie” albo zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować, mogą nie tylko dostać wysoki mandat, ale także trafić na listę firm, którym skarbówka przyjrzy się bliżej. Taka sprzedaż „bez paragoniku” to nie tylko straty dla budżetu, ale także czyn nieuczciwej konkurencji.

Weź paragon. Skarbówka prowadzi zmasowane kontrole
REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadza kontrole i nakłada mandaty na nieuczciwych sprzedawców, którzy nie ewidencjonują sprzedaży na kasie fiskalnej we właściwy sposób. Wciąż wielu przedsiębiorców unika płacenia podatków, nie wydając paragonów lub wydają je w nieprawidłowej formie, zwykle jako tak zwany paragon kelnerski. Niektórzy nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować.

REKLAMA

Kontrole wystawiania paragonów

Paragon fiskalny, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki – podkreśla Ministerstwo Finansów.

Pomimo wprowadzenia kas fiskalnych online i prowadzonych od lat akcji Weź paragon zjawisko „nienabijania na kasę” wciąż jest rozpowszechnione. Ministerstwo Finansów informuje, że od stycznia do maja bieżącego roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła 21 167 nabyć sprawdzających. Aż w 4379 przypadkach, czyli ponad 22 proc. transakcji stwierdzono nieprawidłowości. Suma nałożonych mandatów karnych sięgnęła 6 888 625 zł, co daje średnią kwotę mandatu 1573 zł.

Więcej o działaniach skarbówki przeczytacie w tych tekstach:

Resort finansów przypomina, że przedsiębiorca, który nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Jest to nie tylko niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który przecież zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki.

Jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę?

REKLAMA

Urzędnicy skarbowi regularnie prowadzą kontrole pod kątem właściwego wystawiania paragonów, ale ich natężenie nie jest wystarczająco duże, by wystarczająco ukrócić ten proceder. Ministerstwo Finansów apeluje więc do konsumentów, by sami pilnowali wystawiania paragonów. Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić, możemy to zgłosić:

  • w każdym urzędzie skarbowym,
  • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
  • przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl/e-paragony.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA