Jak wyrobić paszport? Zobacz, czy przysługują ci zniżki
Osoby legitymujące się paszportem mogą podróżować do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Dokument można wyrobić w dowolnym momencie, ale trzeba na niego oczekiwać około miesiąca. Ponadto konieczne jest wniesienie stosownej opłaty.
Kiedy należy wyrobić paszport?
Paszport to dokument tożsamości, który w ostatnich latach wyrabia coraz mniej Polaków. Posiadanie go nie jest konieczne, jeśli nie planujemy wyjeżdżać z kraju bądź podróżujemy jedynie w obrębie krajów należących do Unii Europejskiej. Wtedy też możemy legitymować się dowodem osobistym. Niemniej jednak osoby planujące podróż poza granice Unii, muszą złożyć wniosek o paszport. Dowód osobisty nie jest bowiem dokumentem, na podstawie którego będą mogły legalnie przekroczyć granicę.
Warto wziąć pod uwagę, że większość krajów wymaga, aby paszport był ważny przez kolejnych sześć miesięcy od daty wyjazdu z kraju. Nie ma przy tym znaczenia, czy za granicę udajemy się w celach turystycznych, osobistych czy zawodowych. Należy więc złożyć wniosek o wydanie dokumentu z odpowiednim wyprzedzeniem – w przeciwnym razie poprzedni paszport zostanie uznany za nieważny.
Jak wnioskować o paszport?
Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce – nie obowiązuje rejonizacja. Niemniej jednak należy to zrobić osobiście. Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku online. Konieczne będzie przedstawienie następujących dokumentów:
- wniosku, który dostępny jest w punkcie paszportowym,
- kolorowej fotografii wykonanej zgodnie z obowiązującym wzorcem – zdjęcie należy zrobić nie wcześniej niż na sześć miesięcy przed złożeniem wniosku,
- potwierdzenia wniesienia opłaty,
- dokumentów uprawniających do zniżki,
- ważnego paszportu lub dowodu osobistego,
- skróconego odpisu aktu małżeństwa – dotyczy osób zmieniających nazwisko po ślubie.
Po zapoznaniu się z dokumentacją, urzędnik pobierze od wnioskodawcy odciski palców. Jest to standardowa procedura, przez którą wszelkich formalności nie można dopełnić przez internet.
Więcej o dokumentach tożsamości przeczytasz na Bizblog.pl:
Ile trzeba zapłacić za paszport?
Podstawowa opłata za paszport wynosi 140 zł. Należy uiścić ją w kasie biura paszportowego lub przez internet jeszcze przed złożeniem wniosku. Wybrane grupy mogą skorzystać z ustawowej zniżki. Wynosi ona 50 proc. dla:
- uczniów i studentów (od 18. do 26. roku życia),
- emerytów,
- rencistów,
- osób niepełnosprawnych,
- uprawnionych do renty socjalnej,
- przebywających w zakładzie opiekuńczym lub domu pomocy społecznej,
- pobierającym zasiłek z pomocy społecznej,
- kombatantów i ofiar wojennych,
- rodziców z rodziny wielodzietnej, posiadających Kartę Dużej Rodziny.
Tymczasem zniżka 75 proc. przysługuje osobom pochodzącym z rodzin wielodzietnych, które uczą się lub studiują (i nie ukończyły 25. roku życia) oraz legitymują się Kartą Dużej Rodziny. Co istotne, zniżki nie sumują się, dlatego należy wybrać najkorzystniejszą.
Opłata nie jest pobierana w przypadku gdy:
- wnioskodawca w dniu złożenia wniosku ma ukończone 70 lat,
- wnioskodawca przebywa w zakładzie opiekuńczym lub pobiera zasiłek stały, a jego wyjazd zagraniczny związany jest z leczeniem albo operacją,
- dotychczasowy paszport posiada wadę techniczną lub został błędnie spersonalizowany,
- wnioskodawca jest żołnierzem powołanym do pełnienia służby poza granicami kraju.
Osoby, które składają wniosek o paszport z powodu zniszczenia lub zgubienia dokumentu, ponoszą opłatę w wysokości 200 proc., a więc 280 zł.
Jak długo czeka się na wydanie paszportu?
Na paszport zwykle trzeba czekać około 30 dni, dlatego warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku, na przykład przed wyjazdem na wakacje. W szczególnych sytuacjach termin może ulec wydłużeniu, co również warto wziąć pod uwagę, planując urlop. Gotowość dokumentu do odbioru można sprawdzić w internecie, posługując się numerem podanym w potwierdzeniu złożenia wniosku.
Paszport odbiera się osobiście, w tym samym punkcie, w którym złożono wniosek. Należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości oraz poprzedni paszport. Nowy dokument ważny jest 10 lat – szczegóły podane są bezpośrednio w paszporcie.