REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki

Dowód osobisty założysz tylko w gminie. Profil Zaufany w niczym ci nie pomoże

Dowód osobisty to podstawowy dokument tożsamości, jakim legitymuje się każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej. Jest on wydawany na wniosek, który można złożyć jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Jak wyrobić dowód osobisty krok po kroku?

27.06.2023
8:11
Dowód osobisty można założyć tylko w gminie. Profil Zaufany wam nie pomoże
REKLAMA

Wniosek o wydanie dowodu osobistego – już nie online

REKLAMA

Obecnie wiele spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając na przykład z Profilu Zaufanego. Jeszcze do niedawna wniosek o wydanie dowodu osobistego także składano zdalnie, jednak od 2 sierpnia 2021 należy zrobić to osobiście, podczas wizyty w urzędzie. Związane jest to z koniecznością pobrania wzoru odcisków palców oraz złożenia własnoręcznego podpisu. Wniosek o wydanie dowodu osobistego online składają wyłącznie rodzice dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia – od nich bowiem nie pobiera się odcisków palców.

Co należy przygotować, wnioskując o wydanie dowodu osobistego?

Aby otrzymać nowy dowód osobisty, należy przedłożyć urzędnikowi wymaganą dokumentację. Składa się na nią przede wszystkim wniosek o wydanie dowodu osobistego, który najlepiej wydrukować oraz wypełnić w domu. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy nieścisłości istnieje możliwość skorzystania z gotowych druków, dostępnych na miejscu, które pomaga uzupełnić urzędnik. Ci, którzy wyrabiają dowód osobisty po raz kolejny, powinni także przedłożyć urzędnikowi poprzedni dokument tożsamości.

Fotografia do dowodu – jakie warunki musi spełniać?

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego trzeba dołączyć aktualną fotografię - powinna być zrobiona w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Zdjęcie musi być kolorowe i uwidaczniać głowę oraz górną część barków. Twarz powinna zajmować około 70-80% fotografii. Bardzo istotne są jej wymiary – docelowo ma ona format 35 mm x 45 mm.

Urzędnik nie zaakceptuje zdjęcia, które zostało dołączone do poprzedniego wniosku o wydanie dowodu – ma do niego wgląd, gdyż figuruje w systemie. Jednocześnie ma on prawo odrzucić zdjęcie, na jakim wnioskujący ma ciemne okulary bądź nakrycie głowy. Wyjątek stanowią osoby, które poświadczą konieczność noszenia takowych stosownymi dokumentami. Chcąc wykonać fotografię do dowodu, najlepiej udać się do fotografa specjalizującego się w przygotowywaniu zdjęć do dokumentów urzędowych.

Gdzie i jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego?

Po skompletowaniu dokumentacji można przedłożyć ją w urzędzie gminy. Pobierze on odciski palców i wręczy potwierdzenie złożenia wniosku. Co istotne, nie obowiązuje rejonizacja, zatem wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie, bez względu na miejsce zameldowania. Osoby przebywające za granicą mają możliwość wyrobienia dowodu osobistego dopiero po powrocie do kraju, gdyż konsulaty nie przyjmują tego rodzaju wniosków ani nie zajmują się wydawaniem dokumentu tożsamości.

Jak długo czeka się na nowy dowód i ile kosztuje jego wyrobienie?

Wyrobienie dowodu osobistego to usługa bezpłatna – mogą za darmo skorzystać z niej nawet osoby, które choć posiadają ważny dokument tożsamości, chciałyby wymienić go na e-dowód. Daje on sporo możliwości, na przykład w kontekście potwierdzania tożsamości w instytucjach bankowych.

Nowy dowód osobisty jest gotowy do odbioru w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. W przypadku jakichkolwiek opóźnień wnioskujący otrzymuje od urzędnika stosowną informację. Dowód trzeba odebrać osobiście – nie można tego zrobić przez pełnomocnika czy za pośrednictwem poczty. Ustawodawca nie przewiduje tutaj wyjątków, zatem nawet osoby przebywające zagranicą mogą odebrać dokument dopiero po powrocie do kraju.

REKLAMA

Niepełnosprawność, choroba – jak wnioskować o dowód osobisty?

Brak możliwości wnioskowania o dowód osobisty przez Profil Zaufany to spore utrudnienie dla osób niepełnosprawnych, chorych lub tych, którzy z innego powodu nie mogą osobiście stawić się w urzędzie. Mają one jednak możliwość złożyć wniosek w miejscu, w którym przebywają. W tym celu należy skontaktować się z organem gminy będącej siedzibą władz powiatu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA