REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Rząd wyłączy nam dzisiaj dowody osobiste. Od poniedziałku urzędy wydawać będą nowe dokumenty

Wyłączenie dowodów osobistych to skrót myślowy, chodzi o to, że przez kilka dni może nie działać warstwa elektroniczna. Dowody osobiste mogą napsuć krwi Polakom. Jeśli wybierasz się w piątek do urzędu, żeby na przykład złożyć wniosek o nowy dokument, to masz czas do południa. Potem nic już nie załatwisz. Nie zdziwię się zresztą, jeśli w poniedziałek rano też nie wszystko będzie działało.

05.11.2021
11:04
Rząd wyłączy Polakom dowody osobiste. Od poniedziałku urzędy wydawać będą tylko nowe dokumenty
REKLAMA

Wymiana dowodów osobistych to potężna akcja zarówno od strony cyfrowej, jak i logistycznej. Nic dziwnego, że służby ostrzegają:

REKLAMA

Prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę 7 listopada. Gdyby tak się stało, będziemy o tym informować.

Nie wiem, czy pamiętacie, ale nowe dowody gminy powinny zacząć wydawać ponad trzy miesiące temu. Kilkanaście to w tym wypadku raczej niewielki poślizg.

W każdym razie w związku z koniecznością zmian informatycznych Rejestr Dowodów Osobistych zostanie wyłączony w piątek w południe. Zacznie się wtedy przerwa techniczna i od tego czasu do zamknięcia urzędów nie będzie można składać wniosków ani załatwić innych spraw związanych z dowodami osobistymi, w tym odbierać już gotowych dokumentów.

Dodatkowo Cyfryzacja KPRM informuje, że od piątku 5 listopada od godz. 12 do soboty 6 listopada do godz. 17 niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych.

W tym czasie możecie mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych) – zapowiada KPRM.

Wprowadzenie nowego wzoru dowodu osobistego wymaga też aktualizacji środowiska produkcyjnego Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Dlatego w sobotę 6 listopada od godz. 8 do godziny 17 niedostępne będą usługi działające w oparciu o ten System oraz aplikacja Źródło.

Z góry przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z naszymi pracami. Prosimy o wyrozumiałość – zrobimy wszystko, aby trwały możliwie najkrócej – zapewniają urzędnicy.

Nowe dowody osobiste. Podejście drugie

Cyfryzacja KPRM zapowiada, że od najbliższego poniedziałku 8 listopada będziemy mogli składać w urzędach wnioski o nowe dowody osobiste z drugą cechą biometryczną, czyli odciskami palców.

Przypominamy – w związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie – przypomina Cyfryzacja KPRM.

Jak dodają służby cyfrowe Kancelarii Premiera, od niedzieli 7 listopada będzie można składać wnioski online, ale tylko dla dzieci do 12. roku życia.

Pierwotnie wnioski o dowody osobiste z odciskami palców miały być przyjmowane od 2 sierpnia. Dosłownie w ostatniej chwili Agencja Bezpieczeństwa Narodowego wszczęła alarm, że istnieje zagrożenie dla obywateli i bezpieczeństwa państwa, i zablokowała wprowadzenie nowych dokumentów.

Operacja ich zablokowania została przeprowadzona w ekspresowym tempie. Informacja, że coś jest nie tak z 7500 czytnikami linii, które zostały zamówione za 1,3 mln zł, pojawiła się około dziesięciu dni przed wyznaczoną datą, tydzień później Sejm klepnął ustawę opóźniającą wejście nowych dokumentów tożsamości.

Jak poinformowano wówczas, nowa data wprowadzenia nowych dowodów zostanie ogłoszona po rozstrzygnięciu przetargu na nowy sprzęt do ściągania odcisków oraz powiadomieniu Unii Europejskiej o opóźnieniu.

Czy musisz wymienić dowód na nowy?

Wprowadzenie odcisków palców i podpisu właściciela dowodu osobistego do warstw elektronicznej i graficznej to wynik dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat bez pobierania odcisków palców (dlatego w wypadku dzieci można składać wnioski online).

W nowych dowodach osobistych poza odciskami palców w warstwie elektronicznej i odręcznym podpisem właściciela dowodu w warstwie graficznej pojawi też oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

REKLAMA

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność – przypomina Kancelaria Premiera.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA