REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Prawo - poradniki

Jak zainstalować i aktywować mObywatela na smartfonie? Tłumaczymy krok po kroku

Rządowa aplikacja mObywatel okazała się olbrzymim sukcesem i dzisiaj używa jej już blisko 10 mln Polaków, ale jej popularność w najbliższych miesiącach powinna jeszcze wzrosnąć. To dzięki temu, że w końcu apka ta stanie się pełnoprawnym dokumentem tożsamości i wszystkie sprawy załatwimy za pomocą smartfona. Jeśli jeszcze nie zainstalowałeś mObywatela, podpowiadamy, jak to zrobić i używać tej aplikacji.

08.03.2023
5:52
Jak zainstalować i aktywować mObywatela na smartfonie? Tłumaczymy krok po kroku
REKLAMA

Trzeba przyznać, że mObywatel to jedno z największych osiągnięć rządu na polu cyfryzacji. To aplikacja na smartfony, która pozwala zastąpić całą masę różnych dokumentów oraz ułatwia załatwienie wielu spraw urzędowych i nie tylko, ale od doskonałości dzieli ją jedna istotna przeszkoda.

REKLAMA

Choć mObywatel wygląda jak cyfrowy dowód osobisty, ale to tylko pozory. Zgodnie z rządową definicją jest to jedynie „sposób na okazanie i potwierdzenie danych”. Z mObywatela nie skorzystamy w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu – np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM.

Dlaczego warto mieć apkę mObywatel?

Na szczęście to się ma wkrótce zmienić, ponieważ już sam premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wszystkie dokumenty elektroniczne w ramach aplikacji mObywatel zostaną zrównane z ich fizycznymi odpowiednikami. Chodzi głównie o dowód osobisty, który obecnie ma tylko plastikową postać.

Na zrównanie statusu mObywatela i dowodu osobistego nie warto jednak czekać, bo aplikacja jest bardzo przydatna już dziś. Jej zainstalowanie i uruchomienie nie powinno nastręczyć problemów nikomu, kto jest użytkownikiem smartfona. Najlepiej zacząć od założenia profilu zaufanego, jeśli go jeszcze nie mamy.

Profil zaufany przez bankowość elektroniczną

Profil zaufany to rodzaj podpisu cyfrowego, za pomocą którego możemy w internecie poświadczać naszą tożsamość, uzyskiwać dostęp do naszych danych wrażliwych na urzędowych stronach oraz podpisywać dokumenty. Profil zaufany możemy założyć w urzędzie – na przykład w urzędzie gminy, czy urzędzie skarbowym – ale łatwiej zrobić to przez internet.

Naszą przepustką do profilu zaufanego jest bankowość elektroniczna. Większość banków w Polsce oferuje możliwość założenia profilu bankowego po zalogowaniu się do systemu bankowości elektronicznej. Zawsze możemy poprosić o pomoc pracownika infolinii banku, ale cała procedura nie powinna nam sprawić problemu. Warto pamiętać, że po założeniu profilu zaufanego w ten sposób logujemy się za pośrednictwem naszej bankowości elektronicznej.

Kolejne dokumenty i usługi w mObywatelu

Gdy już mamy aktywny profil zaufany, możemy przystąpić do instalacji mObywatela. Wchodzimy do Google Play albo do App Store i wyszukujemy tę apkę. Po zainstalowaniu musimy ją aktywować. Przez cały proces zostaniemy poprowadzeni odpowiednimi komunikatami na ekranie, a kluczowym momentem będzie potwierdzenie naszej tożsamości profilem zaufanym lub logowaniem do naszej bankowości elektronicznej.

Gdy aplikacja będzie aktywna, będziemy mogli ustawić logowanie za pomocą danych biometrycznych dla większej wygody – odciskiem palca lub skanowaniem twarzy. Aby zwiększyć funkcjonalność naszego mObywatela, możemy dodać kolejne dokumenty – mPojazd, czyli elektroniczny dowód rejestracyjny, mPrawo jazdy, czy eReceptę. Lista dostępnych dokumentów jest stale poszerzana.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA