Jak zainstalować i aktywować mObywatela na smartfonie? Tłumaczymy krok po kroku
Rządowa aplikacja mObywatel okazała się olbrzymim sukcesem i dzisiaj używa jej już blisko 10 mln Polaków, ale jej popularność w najbliższych miesiącach powinna jeszcze wzrosnąć. To dzięki temu, że w końcu apka ta stanie się pełnoprawnym dokumentem tożsamości i wszystkie sprawy załatwimy za pomocą smartfona. Jeśli jeszcze nie zainstalowałeś mObywatela, podpowiadamy, jak to zrobić i używać tej aplikacji.
Trzeba przyznać, że mObywatel to jedno z największych osiągnięć rządu na polu cyfryzacji. To aplikacja na smartfony, która pozwala zastąpić całą masę różnych dokumentów oraz ułatwia załatwienie wielu spraw urzędowych i nie tylko, ale od doskonałości dzieli ją jedna istotna przeszkoda.
Choć mObywatel wygląda jak cyfrowy dowód osobisty, ale to tylko pozory. Zgodnie z rządową definicją jest to jedynie „sposób na okazanie i potwierdzenie danych”. Z mObywatela nie skorzystamy w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu – np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM.
Dlaczego warto mieć apkę mObywatel?
Na szczęście to się ma wkrótce zmienić, ponieważ już sam premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wszystkie dokumenty elektroniczne w ramach aplikacji mObywatel zostaną zrównane z ich fizycznymi odpowiednikami. Chodzi głównie o dowód osobisty, który obecnie ma tylko plastikową postać.
Na zrównanie statusu mObywatela i dowodu osobistego nie warto jednak czekać, bo aplikacja jest bardzo przydatna już dziś. Jej zainstalowanie i uruchomienie nie powinno nastręczyć problemów nikomu, kto jest użytkownikiem smartfona. Najlepiej zacząć od założenia profilu zaufanego, jeśli go jeszcze nie mamy.
Czytaj też: Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
Profil zaufany przez bankowość elektroniczną
Profil zaufany to rodzaj podpisu cyfrowego, za pomocą którego możemy w internecie poświadczać naszą tożsamość, uzyskiwać dostęp do naszych danych wrażliwych na urzędowych stronach oraz podpisywać dokumenty. Profil zaufany możemy założyć w urzędzie – na przykład w urzędzie gminy, czy urzędzie skarbowym – ale łatwiej zrobić to przez internet.
Naszą przepustką do profilu zaufanego jest bankowość elektroniczna. Większość banków w Polsce oferuje możliwość założenia profilu bankowego po zalogowaniu się do systemu bankowości elektronicznej. Zawsze możemy poprosić o pomoc pracownika infolinii banku, ale cała procedura nie powinna nam sprawić problemu. Warto pamiętać, że po założeniu profilu zaufanego w ten sposób logujemy się za pośrednictwem naszej bankowości elektronicznej.
Kolejne dokumenty i usługi w mObywatelu
Gdy już mamy aktywny profil zaufany, możemy przystąpić do instalacji mObywatela. Wchodzimy do Google Play albo do App Store i wyszukujemy tę apkę. Po zainstalowaniu musimy ją aktywować. Przez cały proces zostaniemy poprowadzeni odpowiednimi komunikatami na ekranie, a kluczowym momentem będzie potwierdzenie naszej tożsamości profilem zaufanym lub logowaniem do naszej bankowości elektronicznej.
Gdy aplikacja będzie aktywna, będziemy mogli ustawić logowanie za pomocą danych biometrycznych dla większej wygody – odciskiem palca lub skanowaniem twarzy. Aby zwiększyć funkcjonalność naszego mObywatela, możemy dodać kolejne dokumenty – mPojazd, czyli elektroniczny dowód rejestracyjny, mPrawo jazdy, czy eReceptę. Lista dostępnych dokumentów jest stale poszerzana.
Czytaj też: Jak wyrobić dowód osobisty?