REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

IQ Biozoom nie zwalnia tempa. Łączy siły, by cukrzycy nie musieli nakłuwać palców

Polska spółka IQ Biozoom rozwijająca technologię dla nieinwazyjnej diagnostyki domowej rozpoczyna współpracę ze światowej klasy naukowcami z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) oraz z Narodowego Instytutu Metrologicznego TUBITAK (Turcja). Połączenie sił ma na celu rozwój badań nad biosensorem umożliwiającym pomiar koncentracji kortyzolu w ślinie. 

24.02.2024
12:08
IQ Biozoom nie zwalnia tempa. Łączy siły, by cukrzycy nie musieli nakłuwać palców
REKLAMA

IQ Biozoom to polski startup medyczny ze Stalowej Woli, który pracuje nad urządzeniami do pomiaru stężenia substancji biochemicznych w ślinie, pocie, moczu i łzach. Zasada działania sprzętu jest zbliżona do dobrze znanych nam glukometrów, tyle że zamiast nakłuwać palec i robić pomiar z krwi włośniczkowej, wystarczy nawilżyć jednorazowy pasek testowy śliną i odczytać pomiar na analizatorze.

REKLAMA

Sercem urządzenia jest biosensor wytwarzany z użyciem druku strumieniowego. Bazuje on na autorskiej konstrukcji półprzewodników, takich jak np. tranzystory cienkowarstwowe, w których specjalizuje się IQ Biozoom. Równie ważnym elementem urządzenia są jednorazowe paski testowe. To one w kontakcie z płynem ustrojowym pozwalają określać stężenie wybranego biomarkera.

Firma rozpoczyna prace nad biosensorem do monitorowania poziomu kortyzolu w ślinie

Kortyzol nazywany jest hormonem stresu. Zwiększa stężenie glukozy we krwi podczas wysiłku fizycznego, stresu czy głodzenia. Kortyzol ma także silne działanie przeciwzapalne. Hormon ten wpływa na metabolizm, funkcjonowanie nerek, a także na działanie układów: nerwowego, odpornościowego i sercowo-naczyniowego. Ponadto ma wpływ na emocje, koncentrację, pamięć, sen, a także poziom odczuwania bólu. To kluczowy hormon dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

 class="wp-image-2259592"
Laboratorium IQ Biozoom (fot. materiały prasowe)

IQ Biozoom będzie pracował nad biosensorem razem z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) oraz z Narodowym Instytutem Metrologicznym TUBITAK (Turcja). 

Perspektywa wspólnego projektu badawczego, opartego na niezwykle ciekawej technologii, znajdującej się dziś w awangardzie współczesnej nauki, bardzo nas zainteresowała. Chętnie zaangażujemy się w kliniczną walidację nowej technologii, zwłaszcza w odniesieniu do tak ważnego dziś obszaru, jakim jest zagadnienie stresu i nieinwazyjny monitoring kortyzolu - komentuje Inês Rosendo, klinictysta i pracownik naukowy Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Coimbrze.

Sam wydział pracuje nad zaawansowanymi metodami diagnostycznymi i personalizowanymi terapiami. Z kolei uniwersytet z Turcji celuje w zaawansowane badania metrologiczne, oferując wsparcie dla przemysłu, nauki i medycyny poprzez opracowywanie nowych metod pomiarowych. Obie specjalizacje są więc dobrze dopasowane do celów polskiej firmy.

Czytaj więcej o polskich firmach:

Wdrażając urządzenia IQ Biozoom do praktyki klinicznej, otwieramy nowe możliwości dla personalizowanej medycyny i przyczyniamy się do zwiększenia dostępności do szybkich badań diagnostycznym, a tym samym lepszego monitoringu stanów zdrowotnych – zapewnia dr inż. Jakub Kaczmarski, współzałożyciel i Chief Technology Officer w IQ Biozoom.

Podkarpacka firma pracuje również nad biosensorami do monitoringu poziomu glukozy i mleczanów w organizmie, co ma m.in. pomóc w ocenie terapii.

 class="wp-image-2293594"
Testy IQ Biozoom (fot. materiały prasowe)
REKLAMA

Jeśli poziomy biomarkerów ulegają poprawie, może to sugerować, że terapia jest skuteczna. Jeśli nie następuje poprawa, może być konieczna zmiana terapii lub weryfikacja tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń – wyjaśnia Dorota Dardzińska, CEO i co-founder IQ Biozoom.

Firma aktualnie ubiega się o ochronę patentową na terenie UE, USA i Chin. Spółka zamierza pozyskać partnera strategicznego, który umożliwi jej rozwój w kolejnych latach i będzie wspierał wprowadzenie urządzenia na rynek.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA