REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wielki sukces IQ Biozoom. Chcą poprawić życie milionom, weszli do TOP10 w UE

Polacy weszli do ligi mistrzów startupów medycznych. IQ Biozoom został doceniony na europejskiej arenie, co może mu pomóc w podbiciu zachodnich rynków i przyciągnięciu inwestorów. Spółka ze Stalowej Woli chce uruchomić szybkie i bezinwazyjne testy diagnostyczne w pierwszej kolejności dla Polaków zmagających się z cukrzycą. Z oficjalnych statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że co najmniej trzy miliony Polaków zmaga się z tą chorobą.

06.12.2023
3:31
Wielki sukces IQ Biozoom. Chcą poprawić życie milionom, weszli do TOP10 w UE
REKLAMA

EIT Health InnoStars Awards to program akceleracyjny dla europejskich startupów na wczesnym etapie rozwoju. Właśnie zakończyła się ósma edycja, w której wzięło udział 107 firm z 18 krajów. IQ Biozoom trafił do grona dziesięciu najlepszych firm. Choć polski startup nie znalazł się na podium, to pokazał, że polskie innowacje technologiczne w coraz większym stopniu przyciągają uwagę środowisk międzynarodowych.

REKLAMA

Biozoom pomaga cukrzykom

IQ Biozoom ma ogromną szansę na zwiększenie dostępności do testów diagnostycznych w warunkach domowych, a tym samym może stać się kluczowym rozwiązaniem, przyczyniającym się do rozwoju medycyny spersonalizowanej i diagnostyki medycznej – mówi Joanna Broy, EIT Health InnoStars Ecosystem Lead for Poland.

Więcej wiadomości o innowacjach w zdrowiu

IQ Biozoom chce wprowadzić na rynek testy mierzące poziom biomarkerów w ślinie. Ta technologia nie tylko ułatwi życie osobom z zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi, ale również poprawi możliwości monitorowania stanu zdrowia i profilaktyki. Jednym z możliwych zastosowań jest monitorowanie biomarkerów przed, w trakcie i po zakończeniu terapii. Dzięki temu można ocenić, czy i jak pacjent reaguje na leczenie.

Dzięki wsparciu ekspertów EIT Health, zespół IQ Biozoom może jeszcze sprawniej rozwijać technologie biomedyczne, czego efektem będzie rozwój diagnostyki osobistej i medycyny spersonalizowanej. To droga do realnej poprawy życia pacjentów – mówi dr inż. Jakub Kaczmarski, co-founder i CTO IQ Biozoom.

 class="wp-image-2259592"

Biozoom zmierzy poziom mleczanów, cholesterolu, hormonów lub białka CRP w organizmie

Najważniejsza jest tu możliwość nieinwazyjnego pomiaru biomarkerów. To szansa na znaczne podniesienie poziomu życia np. cukrzyków. W ich przypadku badanie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, co powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zakażeń.

REKLAMA

Chcielibyśmy, aby nasze testy diagnostyczne stały się pomocą dla osób zmagających się z różnymi zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi, a także by stały się wygodnym narzędziem do monitorowania różnych parametrów organizmu dla tych osób, które stawiają na profilaktykę i analizę stanu własnego zdrowia. Ten trend bardzo intensywnie rozwija się dziś na świecie i mamy nadzieję, że IQ Biozoom stanie się jego zauważalną częścią - powiedziała Bizblogowi Dorota Dardzińska, CEO i co-founder.

IQ Biozoom jest obecnie w trakcie otwartej rundy finansowej. Jej pierwsze testy mogą się pojawić na rynku już za trzy lata.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA