REKLAMA

Praca w przodku na lekkim gazie. Kopalnia KGHM ma nowy regulamin pracy dopuszczający alkohol

Wysoka temperatura, ciemność, pył, zagrożenie dla zdrowia i życia. Warunki pracy górników głębinowych są nie do pozazdroszczenia, ale ostatnia zmiany regulaminu pracy w kopalni KGHM Polkowice-Sieroszowice może zaskoczyć. Właśnie wykreślono z niego zapis o zerowym stężeniu alkoholu przychodzących do pracy.

gornicy-pensje-inflacja
REKLAMA

Górnicy już przyzwyczaili się do tego, że prawie cała Polska zazdrości im pensji, nagród i też częstych podwyżek, które negocjowane są zazwyczaj pod szantażem manifestacji i pikiet. Ale na te pretensje od lat mają ten sam argument: przyjedźcie do kopalni, zjedźcie kilkaset metrów pod ziemię i pracujcie tak osiem godzin codziennie, a potem pogadamy.

REKLAMA

Górnicy jak mało która inna grupa zawodowa potrafią o siebie zadbać. Już pal licho te Barbórki i czternaste pensje. Nie ma co też rozwodzić się na temat zapisów podpisanej ponad dwa lata temu umowy społecznej, która zakłada m.in. gwarancję zatrudnienia, indeksację górniczych uposażeń, a także jednorazowe odprawy. Dokument musi być notyfikowany przez Komisję Europejską. A zanim do tego dojdzie, zaktualizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. może całkowicie zmienić dotychczasowe zasady gry. Tak jak w przypadku harmonogramu zamykania kopalń, który pierwotnie kończy się w 2049 r. Ale tutaj rząd już zaczyna powoli kluczyć. 

Górnicy zmienili regulamin: do pracy na lekkim rauszu

Górnicy z należącej do KGHM kopalni Polkowice-Sieroszowice postanowili pójść o krok dalej i wprowadzili zmiany w zakładowym Regulaminie Pracy. Dotyczą one stężenia alkoholu we krwi pracowników.

Po wprowadzonych korektach stan po spożyciu będzie wtedy, kiedy stężenie w krwi przekroczy 0,2 promila — tak jak wynika to z zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak to tłumaczą związkowcy: ta zmiana była konieczna ze względu na różne definicje stanu po użyciu alkoholu w Regulaminie Pracy i właśnie w ustawie. Związkowcy przekonują, że stan po użyciu alkoholu to stan organizmu, w którym wykryto jakąkolwiek ilość alkoholu, nie może być bardziej rygorystyczny niż te ustawowe regulacje. 

REKLAMA

Oddzielnie stan po użyciu i stan nietrzeźwości

Zamiast zapisu w kopalnianym regulaminie o zerowym stężeniu alkoholu w krwi górnika, znajdą się tam za to określenie dotyczące oddzielnie stanu po spożyciu i stanu nietrzeźwości. W pierwszym przypadku będziemy mieć do czynienia, o ile stężenie alkoholu w krwi będzie na poziomie od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 do 0,25 mg w jednym decymetrze sześciennym wydychanego powietrza. Z kolei stan nietrzeźwości zajdzie wtedy, jak u pracownika stężenie alkoholu w krwi będzie większe niż 0,5 promila albo obecność w wydychanym powietrzu będzie powyżej 0,25 mg w wydychanym powietrzu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA