REKLAMA

Faktoring. Kiedy warto z niego skorzystać, na jakie pułapki uważać?

Usługi faktoringowe pojawiły się w Polsce w 2008 r., a od tego czasu ich rynek znacząco się rozwinął. Faktoring to jeden ze sposobów finansowania przedsiębiorstw, polegający na wykupie faktur. Jakie są jego rodzaje i kiedy warto z niego skorzystać?

podatek od towarów i usług
REKLAMA

Czym jest faktoring?

REKLAMA

Faktoring to jeden z popularniejszych sposobów finansowania przedsiębiorstw. Polega na wykupie faktur terminowych, czym zazwyczaj zajmują się banki albo wyspecjalizowane firmy faktoringowe. Występują tutaj trzy podmioty:

  • faktor – przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem wierzytelnościami,
  • faktorant – przedsiębiorstwo, które przedstawia faktury do wykupu,
  • dłużnik – przedsiębiorstwo, któremu faktorant sprzedał produkt lub usługę.

Umowa faktoringu zawierana jest pomiędzy faktorem a faktorantem. Faktor otrzymuje za swoje usługi wynagrodzenie w postaci prowizji, natomiast faktorant otrzymuje należność wynikającą z faktury sprzedaży przed terminem zapadalności.

Rodzaje faktoringu

Istnieje kilkanaście rodzajów faktoringu, jednak zawsze jego funkcja sprowadza się do wymiany faktur na gotówkę. Oto najpopularniejsze warianty:

  • faktoring jawny – kontrahent wie o zawarciu umowy pomiędzy dostawcą produktu/usługi a faktorem, zobowiązując się do przekazania środków na jego konto,
  • faktoring cichy – kontrahent nie jest informowany o tym, że faktor sfinansował fakturę,
  • faktoring odwrotny (zakupowy) – polega na finansowaniu faktur zakupu, a nie sprzedaży,
  • faktoring zaliczkowy – umożliwia otrzymanie części środków pieniężnych jeszcze przed wystawieniem faktury sprzedażowej,
  • faktoring pełny – w tym modelu faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta,
  • faktoring niepełny – ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po stronie faktoranta,
  • faktoring globalny – bazuje na przekazywaniu do wykupu wszelkich faktur wystawionych dla konkretnego kontrahenta.

Wielość rodzajów faktoringu świadczy o tym, jak bardzo rynek rozwinął się w ostatnich latach. Firmy faktoringowe coraz częściej oferują wykup faktur zagranicznych, przy czym jeszcze do niedawna usługa dotyczyła głównie faktur krajowych.

Więcej poradników przeczytasz na Bizblog.pl:

Wady i zalety faktoringu

Faktoring to usługa, z której korzystają głównie firmy udzielające kredytu kupieckiego, czyli wystawiające faktury z odroczonym terminem płatności. Niektóre stają się wymagane dopiero po 2-3 miesiącach. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie terminu płatności zobowiązań do terminów zapadalności faktur, co przy rozbudowanym systemie sprzedaży jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Faktoring pozwala sobie z nim poradzić, oddając do dyspozycji gotówkę niemalże od ręki. Daje to pełną kontrolę nad finansami firmy, zwiększając płynność. Faktoring poprawia strukturę bilansu, gdyż w przeciwieństwie do kredytu czy pożyczki nie stanowi jego składowej. Ponadto zwiększa konkurencyjność firmy, która nie wymaga od swoich kontrahentów regulowania należności w trybie natychmiastowym. Faktoring nie jest jednak wolny od wad, a do najpoważniejszych zalicza się:

  • konieczność zapłaty prowizji na rzecz faktora,
  • ocena zdolności kredytowej przed podpisaniem umowy,
  • brak możliwości finansowania sprzedaży detalicznej,
  • konieczność zwrotu zaliczki w przypadku braku płatności ze strony kontrahenta (faktoring niepełny).
REKLAMA

Jak skorzystać z faktoringu?

Chcąc skorzystać z usługi faktoringu, w pierwszej kolejności trzeba znaleźć odpowiednią firmę do współpracy. Oferty niektórych skierowane są wyłącznie do przedsiębiorstw mających ugruntowaną pozycję na rynku, z innych może skorzystać niemal każda firma. Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej i zaakceptowaniu warunków współpracy, należy podpisać umowę. Sama procedura przedstawiania faktur do wykupu jest niezwykle prosta. Można to zrobić drogą elektroniczną, przekazując wystawiony dokument sprzedaży. Następnie faktor, po zatwierdzeniu faktury, przekazuje na konto klienta środki pieniężne pomniejszone o prowizję wynikającą z umowy. Czasami faktorant otrzymuje jedynie pewną część zapłaty, a pozostała zostaje przekazana na konto dopiero po otrzymaniu płatności od dłużnika.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA