REKLAMA

Przełom dla tysięcy emerytów. Trzeba tylko zgłosić się do ZUS

Ministerstwo Rodziny w końcu przygotowało dawno zapowiadany projekt ustawy, który ma zmienić sposób ustalania czerwcowych emerytur i rent rodzinnych za lata 2009–2019. Chodzi naprawienie sytuacji, w której osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu otrzymywały niższe świadczenia niż te, które kończyły aktywność zawodową w innych miesiącach. Wprowadzony reformą z 1999 roku algorytm sprawiał, że świadczenie „czerwcowego” emeryta było zwykle niższe niż w przypadku przejścia na emeryturę w kwietniu lub maju.

Przełom dla tysięcy emerytów. Trzeba tylko zgłosić się do ZUS
REKLAMA

Proponowane przez MRPiPS przepisy mają naprawić krzywdę osób, które w tych latach przechodziły na emeryturę w czerwcu i tylko z tego powodu miały zaniżone świadczenie. Reforma emerytalna z 1999 roku wprowadziła nowy sposób obliczania emerytur dla osób urodzonych po 1948 roku, który powodował, że emerytura osób przechodzących na nią w czerwcu w latach 2009-2019 była zazwyczaj niższa, niż gdyby przeszły na emeryturę w kwietniu lub maju tego samego roku.

REKLAMA

Emerytury czerwcowe

Dlaczego w latach 1999-2019 osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu były pokrzywdzone? Powodem było to, że suma wskaźników kwartalnej waloryzacji, które dotyczyły składek emerytalnych oraz kapitału początkowego przy przejściu na emeryturę w kwietniu lub maju, była zazwyczaj wyższa niż roczny wskaźnik waloryzacji, stosowany przy obliczaniu emerytury w czerwcu tego samego roku.

Ten niesprawiedliwy system został ostatecznie skorygowany i od 2020 roku osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu otrzymują świadczenie obliczone tak, jakby zrobiły to w maju. Jednak zmiana ta dotyczy tylko nowych emerytów, a tysiące osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu między 1999 a 2019 rokiem, zostały pominięte.

Podstawowym założeniem projektu ustawy jest to, że ustalenie wysokości emerytury lub renty rodzinnej będzie dokonywane wyłącznie na wniosek, a nie z urzędu. Nowe przepisy wykluczają możliwość przyznania wyrównania oraz naliczania odsetek od zaległych kwot. Ubezpieczony będzie miał sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt przewiduje rozwiązania dotyczące osób, które przed wejściem ustawy złożyły odwołania do sądu w sprawie ustalenia wysokości świadczenia. W takim przypadku, po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia przed 30 czerwca, emeryt lub rencista będzie mógł wybrać, czy skorzysta z dobrodziejstwa wyroku sądowego, czy też przyjmie nowe przepisy ustawy. Ta możliwość wyboru jest nowością w dotychczasowym systemie ustalania emerytur czerwcowych.

Więcej o emeryturach przeczytasz na w tych tekstach:

Nowelizacja przewiduje również, że ustalenie świadczenia nastąpi na dzień przyznania emerytury, zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z chwilą złożenia wniosku świadczenie ma przysługiwać od miesiąca, w którym został on złożony. Projekt uwzględnia także postępowania sądowe, które zostaną zawieszone, a następnie umorzone, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zawieszał postępowania w sprawie ustalania wysokości emerytury lub renty rodzinnej w sytuacji, gdy przed wejściem w życie ustawy złożone zostało odwołanie do sądu. Po wydaniu prawomocnego orzeczenia sądowego możliwe będzie wznowienie postępowania na wniosek emeryta lub rencisty. Po wejściu w życie ustawy, wszelkie postępowania wszczęte na podstawie poprzednich przepisów zostaną umorzone.

Pół roku na złożenie wniosku

Jeśli jednak wniosek nie zostanie złożony w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy, roszczenia w zakresie ustalenia wysokości świadczenia wygasną. Ten mechanizm ma na celu zmniejszenie liczby toczących się postępowań i usprawnienie systemu rozliczeń.

REKLAMA

Projekt ustawy zakłada, że nowe przepisy będą miały zastosowanie do emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009–2019. Dzięki temu osoby, które dotychczas otrzymywały niższe świadczenia, mogą liczyć na korzystniejsze warunki ustalania wysokości emerytury. Rozwiązanie to ma na celu wyrównanie różnic wynikających z niekorzystnej waloryzacji emerytur czerwcowych.

Wprowadzenie zmian w sposobie ustalania świadczeń ma na celu uproszczenie procedur administracyjnych. Nowy system rozliczeń oparty na wniosku złożonym przez ubezpieczonego ma zmniejszyć koszty postępowań oraz przyspieszyć proces ustalania emerytur. Uproszczona procedura ma również za zadanie zapewnić większą przejrzystość dla wszystkich zainteresowanych stron.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA