Klamka zapadła: awizo nie dostaniesz, ale pod jednym warunkiem. Od 1 stycznia komornicy nie będą mogli korzystać z tradycyjnych listów poleconych i będą musieli korzystać z ich elektronicznej wersji, czyli z e-Doręczeń. Rząd obiecuje, że obywatele na tym skorzystają, bo szybko otrzymają ważne informacje, że komornik chce się z nimi skontaktować i będą mogli uniknąć niespodziewanej blokady konta bankowego. W rzeczywistości papierowe listy w sprawie egzekucji za zaległe długi wcale nie odejdą do lamusa.
Przez cały przyszły rok będzie trwał okres przejściowy w kwestii wprowadzenia obowiązkowych e-Doręczeń, ale niektóre grupy zawodowe okres przejściowy mają już teraz, a od 1 stycznia przejdą na obowiązkowe elektroniczne listy polecone. Chodzi między innymi o komorników, którzy papierowe listy mogą wysyłać tylko do końca roku.
e-Doręczenia staną się obowiązkowe
Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że uruchomienie e-Doręczeń ułatwi i przyśpieszy prace kancelarii komorniczych oraz ograniczy koszty korespondencji. Krajowa Rada Komornicza jako pierwszy samorząd zawodowy już w lipcu uruchomiła i udostępniła dla każdej kancelarii komorniczej możliwość korzystania z systemu e-Doręczeń.
Dzięki najnowszej usłudze obywatele szybko otrzymają informację, że komornik chce się z nimi skontaktować i będą mogli uniknąć niespodziewanej blokady konta bankowego – przekonuje resort cyfryzacji.
Usługa e-Doręczeń polega na przesyłaniu pism pocztą elektroniczną przez komornika do strony postępowania egzekucyjnego. Jest to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu poleconego wysyłanego za potwierdzeniem odbioru. Zamiast tradycyjnej, papierowej przesyłki, do adresata trafi elektroniczna wersja wiadomości, a kopię dostanie także Poczta Polska.
Poczta Polska wydrukuje internet
System ma jednak słaby punkt, bo warunkiem otrzymania przesyłki przez odbiorcę jest założenie i aktywowanie skrzynki do e-Doręczeń w systemie mObywatel. Jeżeli jednak nie założy skrzynki, to wtedy Poczta Polska... wydrukuje korespondencję i dostarczy ją klasycznym listem poleconym. Czyli z punktu widzenia odbiorcy nic się nie zmieni.
Co więcej, strony postępowania egzekucyjnego w korespondencji z komornikami wciąż będą posługiwać się tradycyjną pocztą. Krajowa Rada Komornicza zapewnia, że prowadzi działania na rzecz wprowadzenia całkowicie cyfrowej komunikacji pomiędzy kancelariami a stronami postępowań.
Więcej o cyfryzacji przeczytacie w tych tekstach:
e-Doręczenia miały wejść w życie już w 2021 r., ale nastąpi to dopiero w 2026 r. Rząd przesunął termin wprowadzenia tego rozwiązania na 1 stycznia 2025 r., ale będzie okresu przejściowy, który potrwa cały przyszły rok. Tak duże opóźnienie w tym ważnym obszarze cyfryzacji to efekt zaniedbań po stronie podmiotów publicznych, a zwłaszcza samorządów. Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń.
Podmioty publiczne z obsuwą
Choć przepisy o systemie e-Doręczeń obowiązują już od 2021 r., terminy wprowadzenia obowiązkowej elektronicznej korespondencji państwa i samorządów z obywatelami wciąż są przesuwane. Pierwszy termin stosowania e-Doręczeń został wyznaczony na październik 2021 r., ale później był wielokrotnie przesuwany.
W 2023 r. termin wprowadzenia e-Doręczeń został wyznaczony na grudzień. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło akcję informacyjno-wdrożeniową wśród podmiotów publicznych i innych zobowiązanych podmiotów. Jednak zbyt mało podmiotów złożyło wnioski o adres do doręczeń. W grudniu wniosek o adres do doręczeń złożyło zaledwie 25 proc. podmiotów publicznych.