REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Cena ekogroszku spada? Sklep PGG już nie jest najtańszy

Rok temu, na starcie sezonu grzewczego w silnym uścisku kryzysu energetycznego, tona ekogroszku potrafiła kosztować nawet 5 tys. zł. Na szczęście teraz jesteśmy w zgoła innej sytuacji. Rząd do końca roku zawiesił normy jakości dla paliw stałych, w tym węgla. Jest też jeszcze sporo opału importowanego w ubiegłym roku. Dlatego nie ma już obaw, że komuś opału zabraknie na zimę. I ceny też nie powinny zbytnio szaleć, co potwierdzają dane z września dotyczące ekogroszku.

10.09.2023
15:28
cena-wegla-w-Europie-najwyzsza-od-pol-roku
REKLAMA

Jeszcze nie aż tak dawno, bo w 2017 r. za tonę ekogroszku płaciliśmy nie więcej niż 700 zł. Ale już w 2020 r. trzeba było się nieźle napocić, żeby trafić ofertę poniżej 1000 za za tonę. W wakacje 2022 r., kiedy napędzany przez Moskwę kryzys energetyczny pokazał się już w pełnej krasie, to już było w granicach 3–4 tys. zł, a we wrześniu ubiegłego roku dobiliśmy do granicy 5 tys. zł. Ale wtedy węgla w ogóle było jak kot napłakał, a teraz jest go nawet za dużo, dlatego elektrownie nie odbierają surowca z kopalni, przez co szura pod dnie sprzedaż opału, ale puchną za to rekordowo przykopalniane zapasy. Stąd nawet po ostatniej podwyżce cen w sklepie PGG (o 100 zł na tonie) jesteśmy bardzo daleko od tamtych cenników. Teraz za ekogroszek workowany trzeba zapłacić w sklepie PGG 1750 zł, a za ten sprzedawany luzem - 1500 zł. 

REKLAMA

Tym samym mamy do czynienia z cenami bardzo zbliżonymi do tych z końca roku - zauważa serwis jakiekogroszek.pl.

Gorzej z dostępnością. Ekogroszek ciągle jest najchętniej kupowanym sortymentem w sklepie PGG, dlatego dostępny zazwyczaj jest przez bardzo krótki czas, najczęściej w dni robocze, o godz. 8 i 15.

Ekogroszek: cena poniżej 2000 zł za tonę

W comiesięcznym zestawieniu serwis jakiekogroszek.pl prześwietlił pod kątem ceny sprzedawanego opału ponad 90 przykładów. I wychodzi na to, że najtańsze oferty we wrześniu 2023 r. są już wyraźnie poniżej 2000 zł. Np. ekogroszek Ogień (5–25 mm), pochodzący z Kazachstanu, kupimy już za mniej niż 1800 zł. Z kolei Katowicki Węgiel sprzedaje ekogroszek Ekosort za 1749 zł, ale obowiązuje tutaj limit zakupu: od 750 kg do 4,5 tony. I jeszcze jeden przykład: ekogroszek Kazach można kupić już za 1700 zł, licząc razem z dostawą.

W ogłoszeniach aukcyjnych opał nawet dwa razy droższy

A gdzie w takim razie za ekogroszek zapłacimy najwięcej? Z zestawienia serwisu jakiekgoroszek.pl wynika, że najdroższe oferty dotyczą ekogroszku Iskra Wesoła, który jest za 2250 zł. Z kolei sprzedawca ekogroszku Ekobran Gold chce za jedną tonę 2190 zł. I jeszcze jeden przykład z gatunków tych najdroższych ofert: ekogroszek Piekło Wesoła Czerwony od Węglobudu jest za 2150 zł. 

Więcej o ekogroszku przeczytasz na Spider’s Web:

Różnica cenowa miedzy tymi najtańszymi a najdroższymi ekogroszkami sięga nawet ponad 500 zł na jednej tonie. To całkiem sporo, ale wśród ogłoszeń aukcyjnych na Allegro czy OLX znajdziemy jeszcze droższe propozycje. Np. ekogroszek czeski Bartex (5–25 mm) jest za ponad 4500 zł. Z kolei za ekogroszek sprzedawany luzem ktoś na Allegro krzyczy nawet 3400 zł za tonę. A na OLX znajdziemy ogłoszenie dotyczące ekomiału za 2699 zł za tonę, z odpłatnym dowozem w promieniu 50 km od Warszawy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA