REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Szantaż Gazpromu znowu nie zadziała. Zima nam niestraszna. Dzięki, Nigerio

Tym razem Rosji nie uda się w trakcie tej zimy przycisnąć energetycznie Europy do ściany. A groźby ze strony Gazpromu nie mają żadnego pokrycia. W efekcie spada cena gazu, która znowu jest najtańsza od grudnia 2021 r. Jakby tego było za mało, to na rynku gazu swoje piętno bardziej niż dotąd chce odcisnąć Nigeria, która zapowiada zwiększenie produkcji.

05.09.2023
15:39
kryzys-energetyczny-Niemcy-Gazprom
REKLAMA

Gazprom w tym roku zaczął akcję propagandową już kwietniu. Rosjanie chcieli koniecznie przekonać, że tym razem Europa nie zdąży się odpowiednio przygotować do zimy, bez rosyjskiego gazu rurociągowego. Tym samym czeka nas drugie uderzenie kryzysu energetycznego i kolejny rekordowy marsz cenowy gazu i innych paliw kopalnych też. Ale teraz, już po wakacjach letnich, wiadomo, że nic z tego straszenia nie wyszło, a Europa tym razem z tego energetycznego starcia raczej wyjdzie obronną ręką. 

REKLAMA

Tak też obecnie sytuację ocenia rynek. 1 MWh gazu na giełdzie Dutch TTF Natural Gas Futures kosztuje teraz 32–33 euro, czyli najmniej od grudnia 2021 r. Przypomnijmy, że jeszcze rok temu, na początku września 2022 r. 1 MWh gazu kosztowała ponad 190 euro. Przyszłość też nie kreśli się tylko w pesymistycznych barwach. Kontrakty terminowe na pierwszy kwartał 2024 r. wyceniane są na 51,5 euro, a na drugi kwartał - na 49,8 euro.

Magazyny gazu zdają egzamin

O tym, że obecnie jednak jesteśmy w zgoła innym miejscu niż jeszcze rok temu, świadczy dodatkowo wypełnienie unijnych magazynów gazu. Rok temu na początku wrześni były wypełnione średnio w nieco ponad 81 proc. Teraz to przeszło 93 proc. Polska z wynikiem większym niż 96 proc. plasuje się w europejskiej czołówce. 

Myślę, że początek września będzie momentem, kiedy ogłosimy, że magazyny są w 100 proc. zapełnione - zapowiada w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Pamiętajmy jednak, że nasze magazyny gazu nie są zbyt pojemne i mogą pomieścić maksymalnie ponad 3,2 mld m sześc., co przy rocznym zużyciu na poziomie 20 mln m sześc. zabezpiecza raptem 16 proc. potrzebnego przez cały rok surowca. Niebawem jednak nasze zdolności magazynowe mają wzrosnąć. Ruszyła rozbudowa największego w kraju Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice, który obecnie może pomieścić 1,3 mld m sześc. gazu, a potem zmieści się tutaj nawet 2,1 mld m sześc. Tym samym krajowy system magazynowania zwiększy się o 25 proc. – z 3,2 do ok. 4 mld m sześc. Koniec inwestycji przewidziany jest na przełom 2025 i 2026 r.

Nigeria zwiększa produkcję gazu

Rosyjski gaz może też tracić na znaczeniu ze względu na plany Nigerii, która obecną dekadę (2020–2030) nazwała dekadą gazu. I przy okazji zapowiedziała zwiększenie produkcji. 

REKLAMA

Do 2030 r. osiągniemy poziom 5,5 mld stóp sześc. dziennej produkcji, czyli 57 mld m sześc. rocznie - stwierdził w trakcie konferencji organizowanej w Singapurze Ekperikpe Ekpo, minister stanu ds. gazu Nigerii.

Jak wykazuje to Energy Institute, wydobycie gazu w Nigerii w 2022 r. wyniosło 40,4 mld m sześc. i tym samym było o ok. 11 proc. mniejsze niż w 2019 i 2020 r., kiedy produkcja gazu była na poziomie ponad 49 m sześc. w ciągu całego roku. To z kolei przełożyło się na niższy eksport gazu LNG, który w ub.r. spadł o 16 proc. do poziomu 19,6 mld m sześc. Teraz Nigeria chce wrócić na właściwe tory. Eksport paliw kopalnych załatwia temu krajowi prawie połowę budżetu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA