REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Duży polski bank będzie miał nowego właściciela. Z USA

Jeszcze w marcu może zostać ogłoszony nowy właściciel VeloBanku, który powstał na gruzach przymusowo zrestrukturyzowanego Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego. Serwis Business Insider podaje, że faworytem jest amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus, który znany jest z inwestycji w sektor bankowy w Europie. Sam wybór nowego inwestora to dopiero pierwszy krok, bo na taką transakcje musi się zgodzić nie tylko KNF, ale także Bruksela.

14.03.2024
12:02
Duży polski bank będzie miał nowego właściciela. Z USA
REKLAMA

Z punktu widzenia klientów VeloBank to bank jak każdy inny, ale w rzeczywistości jest to twór tymczasowy powstały jako efekt przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. W ramach tej operacji ustalono, że VeloBank musi znaleźć docelowego właściciela z końcem marca, a to oznacza, że zostały na to zaledwie dwa tygodnie. Jak informuje Business Insider Polska, największe szanse na przejęcie tego banku ma amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus.

REKLAMA

VeloBank pod kontrolą BFG

Obecnie kontrolę nad VeloBankiem sprawuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli instytucja, której ustawowym zadaniem jest gwarantowanie depozytów bankowych oraz ratowanie banków zagrożonych upadłością. Głównym źródłem finansowania BFG są obowiązkowe składki wpłacane przez wszystkie banki działające na polskim rynku.

Zgodnie z informacjami Business Insidera, VeloBankiem nie była zainteresowana żadna grupa bankowa, a jedyne poważne oferty złożyły fundusze inwestycyjne. Przejęciem banku miał być zainteresowany miliarder Michał Sołowow, ale ostatecznie żadnej formalnej oferty nie złożył. Informacje te są jednak nieoficjalne, ponieważ sam VeloBank odsyła do BFG, a ten nie udziela żadnych informacji o toczącym się postępowaniu.

Jeśli Cerberus faktycznie zostanie wyłoniony jako nowy właściciel VeloBanku, na transakcję będzie musiała się zgodzić nie tylko Komisja Nadzoru Finansowego, ale także Komisja Europejska. Pierwsza instytucja musi dopilnować, by nowy właściciel zagwarantował bezpieczny poziom kapitału banku, natomiast Bruksela będzie oceniać transakcję pod względem zachowania konkurencyjności na rynku bankowym.

Więcej o bankach w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

Zarządzający aktywami wartymi około 60 mld dol. Cerberus nie jest na europejskim rynku żadnym nowicjuszem, jest udziałowcem wielkich podmiotów na tym rynku. Amerykański fundusz ma udziały między innymi w Deutsche Banku oraz także niemieckim Commerzbanku, który w Polsce jest znany głównie jako właściciel mBanku. Pośrednio kontroluje też francuski oddział banku HSBC.

VeloBank to dziś dziesiąty pod względem wielości bank detaliczny w Polsce, który ma w swojej ofercie wszystkie popularne produkty finansowe – od kont oszczędnościowych (sprawdź ofertę) przez kredyty gotówkowe i samochodowe po kredyty hipoteczne.

Były bank Leszka Czarneckiego

REKLAMA

Przypomnijmy, że należący do niegdyś jednego z najbogatszych Polaków, Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank został przymusowo zrestrukturyzowany we wrześniu 2022 roku, ponieważ według Bankowego Funduszu Gwarancyjnego groziła mu upadłość. Warta ponad 10 mld zł operacja została przeprowadzona w wielkiej tajemnicy w porozumieniu z Komisją Nadzoru Finansowego, Komisją Europejską i ośmioma bankami w Polsce.

Leszek Czarnecki nazwał restrukturyzację realizacją „planu Zdzisława”, nawiązując do słynnej afery byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego, ale faktem jest, że Getin Noble Bank już od 2016 roku nieprzerwanie notował straty roczne, a do tego przeprowadzony przez Deloitte audyt wykazał, że aktywa banku nie wystarczały na pokrycie zobowiązań. Przymusowa restrukturyzacja została przeprowadzona, ponieważ uznano, że gdyby doszło do upadłości banku, nie udałoby się uratować aż 3,5 mld zł depozytów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA