REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Koniec Getin Noble Banku. Leszek Czarnecki: zrealizowano plan Zdzisława, bank przejęto

Należący do Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank został przymusowo zrestrukturyzowany, ponieważ według Bankowego Funduszu Gwarancyjnego groziła mu upadłość. Warta ponad 10 mld zł operacja została przeprowadzona w wielkiej tajemnicy w porozumieniu z Komisją Nadzoru Finansowego, Komisją Europejską i ośmioma bankami w Polsce. Leszek Czarnecki nazwał to realizacją „planu Zdzisława”, nawiązując do słynnej afery byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

30.09.2022
15:22
Koniec Getin Noble Banku. Jest oświadczenie Leszka Czarneckiego
REKLAMA

W piątkowy poranek BFG wydał komunikat informujący o tym, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A., który działał pod markami Getin Bank i Noble Bank. Działalność tego podmiotu zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Nastąpi to już w poniedziałek 3 października.

REKLAMA

O ryzyku upadłości Getin Noble Bank poinformował już w kwietniu, ale BFG postanowił uruchomić przymusową restrukturyzację dopiero teraz. Dlaczego? Konieczne było spełnienie trzech przesłanek i właśnie to nastąpiło. Po pierwsze był zagrożony upadłością, nie było szans usunięcie tego zagrożenia, a ratowanie banku uznano za konieczne w interesie publicznym.

Getin Noble Bank już od 2016 roku nieprzerwanie notował straty roczne, a do tego przeprowadzony przez Deloitte audyt wykazał, że aktywa banku nie wystarczały na pokrycie zobowiązań. BFG podkreśla, że gdyby doszło do upadłości banku, nie udałoby się uratować aż 3,5 mld zł depozytów.

To już kolejny bank należący do Leszka Czarneckiego – jeszcze kilka lat temu czołowego polskiego miliardera – który został przymusowo zrestrukturyzowany. Niecałe dwa lata temu taki sam los spotkał Idea Bank, który został przejęty przez państwowy Bank Pekao.

Leszek Czarnecki miał 63 proc. akcji Getin Noble Banku. W czwartek Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na biznesmena karę 20 mln zł za niewykonanie zobowiązania inwestorskiego i brak działań, które doprowadziłyby do wypełnienia przez Getin Noble Bank kapitałowych wymogów regulacyjnych.

Czarnecki: Polska jak Węgry, Białoruś i Rosja

Na poranny komunikat BFG o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku Leszek Czarnecki zareagował dopiero po południu, za pośrednictwem profilu w mediach społecznościowych swojego pełnomocnika, Romana Giertycha. W opublikowanym na Twitterze oświadczeniu Czarnecki oskarżył władze o nielegalne przejęcie swojego banku.

Dokładnie 4 lata temu zostałem zaproszony na spotkanie z szefem KNF panem Markiem Chrzanowskim. [...] zaproponował, abym zatrudnił jego znajomego prawnika, który miał zagwarantować dobre relacje moich banków z KNF. [...] Przedstawił mi też alternatywę w sytuacji braku takiej opieki. Był nią plan przejęcia Getin Noble Banku za złotówkę. Nazwał ten plan „planem Zdzisiawa”, gdyż miał go proponować ówczesny szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pan Zdzisław Sokal – napisał biznesmen.

Dzisiaj „plan Zdzisława” został zrealizowany i bank przejęto

– stwierdził Czarnecki.

Były już właściciel Getin Noble Banku ocenił, że brak współpracy z KNF-em odbija się na relacjach banku również z innymi podmiotami, w tym z audytorami. Wszyscy na tym rynku dbają o współpracę z nadzorcą, gdyż bez niej nie można funkcjonować. Po czterech latach ziściła się groźba szefa KNF. Odmówiłem zapłacenia rządzącym łapówki, a oni ukarali mnie na wszystkie możliwe sposoby – napisał.

W dzisiejszej Polsce brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju. Staliśmy się, w tym zakresie, podobni do Węgier, Białorusi i Rosji – podsumował Czarnecki.

Pieniądze są bezpieczne

BFG uspokaja, że dla klientów przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku niczego nie zmienia, będą korzystać ze swoich usług bankowych jak dotychczas, a przede wszystkim ich pieniądze są całkowicie bezpieczne.

Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych

– pisze BFG.

Co istotne, pod ochroną są nie tylko klienci indywidualni i bez obaw o swoje finanse mogą być także klienci firmowi, a także podmioty z sektora publicznego. Parasol BFG obejmuje wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A.

Ratowanie chylącego się ku upadłości klejnotu w finansowym imperium Leszka Czarneckiego będzie kosztowało aż 10,34 mld zł. Tyle wyniesie łączna kwota bezzwrotnego wsparcia, na co składa się 6,87 mld z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł z Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.

Czyje to pieniądze? Na BFG obowiązkowo składają się wszystkie działające w Polsce banki oraz polskie oddziały banków zagranicznych. Wysokość takiej składki nie jest z góry określona, lecz jest indywidualnie określana przez BFG za dany kwartał na podstawie skomplikowanego wzoru obejmującego między innymi wysokość kapitału, wskaźniki płynności, czy model zarządzania. Z kolei SOBK to fundusz gwarancyjny, który tworzy osiem największych banków działających w Polsce.

Przymusowe restrukturyzacje w Polsce to niezwykła rzadkość i przez lata, a wręcz dekady nie było takich przypadków. Przed bankami Leszka Czarneckiego taki los spotkał jedynie dwa małe banki spółdzielcze – w Sanoku i Przemkowie. Obie restrukturyzacje miały miejsce na początku 2020 roku. Co innego w przypadku SKOK-ów, ale to temat na osobny tekst.

Velo znaczy rower

BFG informuje, że bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Bank docelowo będzie działał pod nazwą VeloBank S.A. Na razie placówki Getinn Banku i Noble Banku będą działać pod dotychczasowymi szyldami, ale rozpoczął się już proces rejestracji zmiany nazwy na VeloBank. Dlaczego wybrano akurat taką nazwę? Tego w komunikacie BFG nie podano. „Velo” to po francusku rower, ale słowo to funkcjonuje też w języku polskim, np. w postaci „velostrady”.

REKLAMA

Co ciekawe, „Velo” nie jest całkowicie nową marką w bankowości. Pod taką nazwą funkcjonuje usługa finansowa amerykańskiego East West Banku, która jest skierowana do osób spoza USA, które chcą założyć konto za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Najwyraźniej marka Velo nie jest zastrzeżona na rynku unijnym w branży finansowej, ale domena velobank.com jest już zajęta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA